Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Suszarka do pyłku


Recommended Posts

Cześć koledzy od jakiegoś czasu poławiam pyłek kwiatowy i nie były to jakieś wielkie ilości ale od tego roku może uda zebrać troche więcej i chciałem zakupić suszarke do pyłku podam linki niżej moze ma ktoś doświadczenie i poradzi co wybrać. Szukam raczej małej suszarki
1 https://lyson.com.pl/346-obrobka-pylku
2 https://lyson.com.pl/suszarki/438-susza ... 13641.html
3 https://www.polhp.pl/produkt/suszarka-d ... 2-l-32671/
4 https://www.polhp.pl/produkt/suszarka-d ... 9-l-32672/
5 https://www.polhp.pl/produkt/suszarka-d ... ard-07-sp/

Będe suszył też owoce !!
Link to comment
Share on other sites

Ja co prawda nie pozyskuję pyłku ani na sprzedaż ani na dokarmianie nim pszczół w okresie bez pożytkowym bo nie potrzebuje tego robić .

Ale tak z ciekawości śledząc ogłoszenia to zaskakuje duża różnica w cenach suszarek do pyłku i suszarek do owoców porównajcie sobie sami , to są ogromne różnice cenowe procentowo a wyrób w zasadzie podobny tylko inne sita tak mi się wydaje  , i niech Ci co wiedzą lepiej niech napiszą dlaczego jest taka różnica w cenach ? 

 

Jeżeli chodzi o małą  suszarkę to ja  bym kupił sobie suszarkę szufladową do owoców i ziół i adaptował ją do pyłku przez zakupienie odpowiedniego wyłożenia szuflady do suszenia drobnego pyłku nie wiem co to może być ,  ale ceny są zachęcające do modernizacji  Zakup suszarki na refundacje to i tak zarabia na tym głównie producent i sprzedawca a pszczelarz nie kupi pewnie suszarki poniżej 500 zł oczywiście strzelam z tą ceną bo nie wiem  , a jak ktoś to przerabiał i kupował na refundacje  to niech napisze za ile. 

https://terdeals.com/pl/ranking/261/ranking-top5-suszarek-do-owocow

https://www.my-concept.pl/neweshop/default.asp?cls=stoitem&stiid=26623

SO2040 Suszarka do grzybów, owoców i ziół 500 W (my-concept.pl)

Link to comment
Share on other sites

To kup sobie zamrażarkę , jak nie nową to na OLX i taniej Ciebie to wyniesie .

Bo tak , jeżeli pozyskujesz pyłek dla swoich pszczół a nie na handel , to nie ma sensu go suszyć a przed podaniem pszczołom z powrotem doprowadzać do stanu pierwotnego czyli nawilżać wodą  , lepiej zamrozić.

A co do zakupu na refundacje sprzętu pszczelarskiego , jego ceny są i tak skalkulowane przez producentów i sprzedawców że przechwytują oni kwotę refundacji i w przypadku takich sprzętów jak suszarka lepiej kupić (tak mnie się wydaje) suszarkę do owoców i ziół bez refundacji i wyniesie Ciebie to taniej niż być kupił suszarkę do pyłku w sklepie pszczelarskim czy u producenta , oni tak przekalkulowali ceny że całą  dotację wezmą dla siebie i jeszcze zapłacisz drożej . W przypadku miodarki nie masz wyjścia bo to specjalistyczny sprzęt , ale suszarka to sprzęt powszechny i kupisz wszędzie i taniej. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Filluś napisał:

W tamtym roku mroziłem i brakło mi miejsca w zamrażarce wiec pomyślałem ze kupie sobie na refundacje suszarke i przy okazji jakieś owoce posusze

To jaka ta  zamrażarka ? Ja kupiłem od Konigina i jestem zadowolony . Zamierzam też suszyć jabłka  NA CHIPSY ?

Link to comment
Share on other sites

No Twoja decyzja . Dla mnie smaczniejszy świeży lub mrożony . Ja sprzedaję . Macałem wszystkie u Konigina najlepiej mi pasowała . Stoi w  nie ogrzewanym zimą pomieszczeniu , z zewnątrz plastik nie płyta meblowa . W środku amelinium szyba do podglądu jak dekrystalizujesz miód .Dostawa trochę się przeciągnęła.  WAŻNE - nie wywalać palety transportowej . Idealna na podwyższenie a te potrzebne . Kupować zawsze 2 razy większą niż myślimy i potrzeba .

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, daro napisał:

No Twoja decyzja . Dla mnie smaczniejszy świeży lub mrożony . Ja sprzedaję . Macałem wszystkie u Konigina najlepiej mi pasowała . Stoi w  nie ogrzewanym zimą pomieszczeniu , z zewnątrz plastik nie płyta meblowa . W środku amelinium szyba do podglądu jak dekrystalizujesz miód .Dostawa trochę się przeciągnęła.  WAŻNE - nie wywalać palety transportowej . Idealna na podwyższenie a te potrzebne . Kupować zawsze 2 razy większą niż myślimy i potrzeba .

a mozesz mi podać jaki dokładnie masz model tej suszarki?

Link to comment
Share on other sites

https://www.konigin.pl/suszarki-do-pylku/89-suszarka-do-pylku-wklad-30kg-20-szuflad.html

Jak na razie a duża . Na razie . Przy refundacjach ciężko zmienić na większy model za uczciwą cenę ,więc z  zapasem mocy  kupiona .

P.S. Łysoń ma tańsze ale szuflady to tace z blachy wycinanej w okła na to nakładana siatka . Nie pasowało mi to . Ta ma drewniane ale dobre wykonane

Link to comment
Share on other sites

No właśnie łysoniowe z płyty i szuflady są do bani . Kupić możesz mniejszą , w kwasówce jak co komu . Mniejesze jeszcze 2 rozmiary są . Płyty meblowe nie są wododporne pomieszczenie nie domowe  i mnie nie przekonuje płytameblowa w takim środowisku. Zostawiłem 2 płyty z mebli i marnie to po zimie wygladało. Ta stoi i nic się nie dzieje . Tanie mięso psi jedzą .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Widzę że Koledzy mają duże plany w sprawie pozyskiwania pyłku i w domyśle ewentualnej sprzedaży pyłku  , bo kupno suszarek na 30 kg na własny użytek to już inwestycja , ale kto bogatemu zabroni ,  zresztą trzy tysiące to teraz może zarobić i jako cieć w dobrej firmie ?   A miało być tak równo i sprawiedliwie ? 

 U mnie nikt nawet nie zapytał o pyłek , a nie chce mi się w to wchodzić , bo pyłek na sprzedaż to ujmowanie pyłku rodzinom na zimę w naszym ubogim w pyłek środowisku i Dr. Lipiński ciągle na wykładach  na to zwraca uwagę , my nie mamy pasiek w Grecji czy Turcji tylko mamy pasieki  w pasie o klimacie kontynentalnym o ubogim dostępie pszczół do pyłku i jeżeli ktoś tyko robi to na użytek pszczół to OK , ale jeżeli na handel ? 

Zachęcam o poczytaniu o tym w literaturze o klimacie kontynentalnym i roślinach pyłkodajnych . 

Pozdrawiam

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał:

bo pyłek na sprzedaż to ujmowanie pyłku rodzinom na zimę w naszym ubogim w pyłek środowisku i Dr. Lipiński ciągle na wykładach  na to zwraca uwagę

To nie prawda . Poławia się pyłek kiedy jest jego nadmiar tj. wiosną .Osiąga się tym 3 rzeczy  ogranicza  rojliwość bo gniazda nie sa zapchane pierzgą , kontrolę stanu rodziny bo odraz widać jak ubywa czerwiu do karmienia i kasa .Jest jeszcze to ze działa jak rojołapka . Ja spakowałem i wysłałem do hurtownika . 3 rok nie mam jabłek odmiany Zorza . W tym roku drzewo ok 60 letnie powinno się uginać i suszarka jak zanalazł . Róznica 1000 pomiędzy dużą i małą żadna różnica . Suszę też kolegom który poławiają celem podkarmiania . Same plusy  i płyn do dezynfekcji lepszego sortu .

Nie trzeba być pazernym i nie poławiać w tym momencie kiedy pszczoły idą do zimowli .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Tadek11 napisał:

Widzę że Koledzy mają duże plany w sprawie pozyskiwania pyłku i w domyśle ewentualnej sprzedaży pyłku  ,
bo kupno suszarek na 30 kg na własny użytek to już inwestycja

Z własnego doświadczenia stwierdzam , że suszarka która wg producenta ma być na 10kg. pyłku w praktyce jest wystarczająco pojemna jak się ma  35 - max 40 poławiaczy
W zależności od pożytku . Ale przy bardzo dobrym wziątku pyłkowym już przy 25 poławiaczach czasem  ledwie wystarcza .
Skoro 3x pojemniejsza jest tylko o 1 tys. droższa (po refundacji o 500zł. to dlaczego nie kupić od razu większej z zapasem ?

Ja kupiłem taką na 10kg. /10 półek i mając tylko 40 kilka poławiaczy w pasiece część pyłku przymusowo musiałem mrozić przed wysuszeniem .
I jak słusznie zauważył Darek do owoców , czy grzybów jesienią jak znalazł .

Inna sprawa to zbyt.
Kilka lat temu pyłek w każdej ilości schodził na pniu .
Teraz nie tylko w co drugiej pasiece się go pozyskuje i niektórzy zdesperowani pszczelarze sami sobie obniżają z dnia na dzień cenę
 Ale jeszcze rynek zalewa tańszy pyłek z Ukrainy .
Dlatego ceny pyłku od dawna stoją w miejscu, a nawet spadają .
Nigdy nie miałem pyłku dłużej niż do września .
Z sezonu 2020 w którym pozyskałem mniej niż zwykle wciąż mam połowę .
Po cenie ukraińskiego nie oddam.
Raczej oddam pszczołom , lub sam zjem . Trzeba szanować siebie i pszczoły .
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobrze Daro prawi .
Firmy Barć z Gostynia już nikomu nie polecę .
I to nawet nie z powodu samej suszarki ale właściciela firmy Andrzeja F. i jego podejścia do klientów .
Jak kupowałem suszarkę za gotówkę, to był tak miły , że mało w d...ę nie wszedł .
Jak w programie wsparcia , to kompletna ignorancja .
Zero kontaktu, a na 2 tyg. przed rozliczeniem umowy jak się w końcu dodzwoniłem , to mówi , że zrobi dużą suszarkę , ale ... już po sezonie .
Szkoda słów ...
Zdaje się , że w tej samej miejscowości powstała inna firma robiąca dokładnie ten sam asortyment na takich samych materiałach ,
tylko w innej kolorystyce i pod inną marką .
Pewnie jakiś wspólnik , lub pracownik poszedł na swoje ?   :)

Link to comment
Share on other sites

Co do firmy  Konigin też mam pewne  niemiłe wspomnienie z wojewódzkich dni pszczelarza w Kętrzynie w 2018r.
Nie wiem , czy to właściciel , czy tylko pracownik okazał się cwaniakiem , więc nie rozwinę myśli .
Może to po prostu sezonowy pracownik ...
 

Link to comment
Share on other sites

Dwóch ludzi i ma co najmniej 5-6tys. w plecy .
Ilu stracił potencjalnych klientów takich jak Ty i ja ?
Niektórzy producenci sprzętu są tak zepsuci programem wsparcia , że klienci stali się dla nich tylko statystami a nie partnerami w ich biznesie .
Zawsze w takich sytuacjach przypominają mi się słowa mojego byłego prezesa Luigiego Lowaglio
Powiedział kiedyś " Klienci sobie bez nas poradzą . My bez klientów nie ."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chce mieć założonych ok 10 do 15 poławiaczy i myśle nad tą małą suszarką na 6 kg od łysonia  za 890 zł i nie wiem czy to nie za mało czy kupić raz wiekrzą ale cena wiekrzej prawie 1600 zł a wy jak doradzicie ?

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Filluś napisał:

Chce mieć założonych ok 10 do 15 poławiaczy i myśle nad tą małą suszarką na 6 kg od łysonia  za 890 zł i nie wiem czy to nie za mało czy kupić raz wiekrzą ale cena wiekrzej prawie 1600 zł a wy jak doradzicie ?

 

Mariusz , czy Ty nie rozumiesz że nikt Ci nie doradzi ? Bo nie wiemy na jaką Ciebie stać suszarkę i ile jabłek będziesz suszył przy okazji pyłku i ile masz jabłonek w sadzie itp. ? ? To jest Twój wybór i Twoje pieniądze i  decyduj sam po męsku. ? 

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Filluś napisał:

Chce mieć założonych ok 10 do 15 poławiaczy i myśle nad tą małą suszarką na 6 kg od łysonia  za 890 zł i nie wiem czy to nie za mało czy kupić raz wiekrzą ale cena wiekrzej prawie 1600 zł a wy jak doradzicie ?

10-15 poławiaczy , to w dobry dzień przy dobrych pożytkach i przy dobrych pszczołach wiadro pyłku . 
Suszyć go będziesz prawie 2 doby .
Kupić szafkę z 10 półkami do której zmieści się wiadro  .
Będzie suszarka i przy okazji dekrystalizator .
Ja kupiłem z zapasem i już jest za mała .
Kupując od razu większa zapłaciłbym 50% więcej.
Kupując teraz drugą większą zapłacę w sumie 2x tyle co zapłaciłbym kupując od razu większą .
Śnieg pada . Wody w glebie sporo . Grzyby będą ;)  Będzie co suszyć .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.