Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jak siejecie facelię?


Recommended Posts

  Pytanie jak w temacie. Dziś zacząłem siać facelię "łapą" jak pradziadowie siali zboża. Pic polega na tym, że siejąc w ten sposób mocno przekraczam normę wysiewu. Stosował ktoś z Was jakieś ręczne siewniki? Do posiania mam jakieś 0,8 ha. Kolejna sprawa- jak przy tej powierzchni najlepiej nasiona przykryć? Ja uwiązałem lekko dociążoną bronę konną do haka samochodowego, zapiąłem reduktor i wszystko zjeździłem ale może są lepsze metody?  Profesjonalnego siewnika do tego raczej nie użyję, ciężko było znaleźć chętnego co chciał to talerzówką przejechać...

 

Link to comment
Share on other sites

Trochę wprawy i będzie dobrze. Facelię "łapą" podobnie jak grykę sieje się metodą na 3 palce:) nie garść tylko kciuk i 2 sąsiadujące i rozrzuca się. Tak siałem i było ok. Normy wybitnie sobie zakładanej nie przekraczałem znacznie:) przykryć można zwykła brona i ciągnikiem, mniejsze poletka jeździłem quadem z 1 broną podobnie jak ty:) ewentualnie homonto, druga polowka i bacik, jak głosi filmowy klasyk "babie to trzeba założyć homonto" :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Do techniki "trzech palców " można dołożyć siew krzyżowy : raz wzdłuż , a potem w poprzek pola. Wtedy mniejsze ryzyko ,że coś nie pominie. No i musi być bezwietrznie , więc lepiej brać się za to późnym popołudniem , a nawet wieczorem. Po siewie wałowanie jak trawnik. Ja ciągam kosiarką traktorkową.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za porady. Ten siew na trzy palce jakoś nie idzie mi równomiernie.  Za bardzo chyba się przyzwyczaiłem do siania trawy garścią, teraz to przenoszę na wszystko inne. Po Świętach dokupię nasion i zasieję resztę, może te "trzy palce" poćwiczę, by szło równiej a nie "w gniazda". Myślę , by dokupić jeszcze nostrzyku jednorocznego i posiać go z przegorzanem na mniejszym poletku. W tym roku zakwitłby nostrzyk a potem by już został przegorzan. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, gajowy napisał:

chyba się przyzwyczaiłem do siania trawy garścią

a to też tylko na trzy palce się sieje. Trawę można siać jako wsiewkę w zboże i wtedy całom garściom trawę wymieszaną ze zbożem . Zboże ( np. owies) skosić na zielonkę i trawa pięknie rośnie.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, manio napisał:

a to też tylko na trzy palce się sieje.

  Ja siałem swego czasu hektary trawników ozdobnych. I siałem całą garścią, wychodziło mi równomiernie jak najlepszym siewnikiem. Jak chciałem- siałem górną normę, jak chciałem dolną. Ale nasiona traw widać nieźle na ziemi za to facelii już niezbyt. We wtorek jeszcze porobię próby z domieszaniem nawozu i sianiem na trzy palce. Dobrze, że hurtownię nasion mam po drodze do pasieki. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, gajowy napisał:

hektary trawników ozdobnych

a ja pisałem jak małorolny sieje pastwisko :)  , trawnik ozdobny to zupełnie inna historia i gęstość siewu , szczególnie jeśli efekt ma być szybki . Dla facelii to jednak stanowczo za gęsty siew :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.