Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rozpuszczalnik do wosku i propolisu


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie jak w temacie. Gdzieś pisałem już , że używam kleju na bazie wosku pszczelego. Dopóki wosku jest mało a związków stearynopodobnych dużo- klej łatwo zmywa się benzyną ekstrakcyjną. Natomiast mam partię kleju w którym wosk mocno dominuje i zmycie go benzyną nie jest proste, zwłaszcza gdy robię to na zimno. Macie może jakiś sprawdzony patent do usuwania wosku z delikatnych powierzchni?

   Druga sprawa- dzieci dobrały mi się do schowka z rzeczami pszczelarskimi i upaćkały narzutę na kanapie propolisem. Macie sposób na spieranie propolisu? 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci się sprawdzi i o jakie dokładnie delikatne powierzchnie chodzi, ale do wosku pszczelego spróbuj oliwy z oliwek/oleju rzepakowego, a do propolisu spirytus/denaturat lub oliwa z oliwek/olej rzepakowy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Xpand napisał:

Nie wiem czy Ci się sprawdzi i o jakie dokładnie delikatne powierzchnie chodzi, ale do wosku pszczelego spróbuj oliwy z oliwek/oleju rzepakowego, a do propolisu spirytus/denaturat lub oliwa z oliwek/olej rzepakowy.

Sławek sprawdź , czy nie masz zapchanej pojemnościowo skrzynki priv. bo wiadomości do Ciebie nie wchodzą . ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gajowy napisał:

patent do usuwania wosku

wosk rozpuszcza się nieźle w benzenie, chloroformie, acetonie, trójchloroetylenie, czterochlorku węgla ja stosuję ksylen jeśli nie daje rady benzyna ekstrakcyjna. Na trudniejsze przypadki stosuję taki preparat w aerozolu stosowany du usuwania zanieczyszczeń z pianki poliuretanowej ( castorama) . Propolis jeszcze trudniej. Przed czyszczeniem wymrozić , wtedy łatwiej wykruszyć. 

Ogólnie trudna sprawa , szczególnie w przypadku grubej kapy bo rozpuści się wsiąknie i będzie gorzej. Przywyknąć , a z czasem się wykruszy - moja rada.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Xpand napisał:

i o jakie dokładnie delikatne powierzchnie chodzi,

  Szkło optyczne, którego nie mogę porysować mechanicznie... więc szorstkie zmywaki odpadają.

 

35 minut temu, manio napisał:

Przywyknąć , a z czasem się wykruszy

Pic polega na tym, że plama brudzi ubrania a kolorem nie odróżnia się zbyt od reszty kanapy. Już mam sweter i spodnie do czyszczenia- Wymrażanie- warto spróbować, na smołę działa nieźle.  No nic, będę kombinował. Ostrożnie co by z kawałkiem kapy nie usunąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ropą sprobuj ja tak kurtki robocze czyściłem przed praniem że smarów i wszystkiego. Pędzelkiem ropę potem wytrzeć i do pralki... Więc może i tu pomoże... Tyle że smar jest rozpuszczalny w topie, czy propolis? Nie mam pojecia:) najpierw spróbuj na ramce wypropolisowanej, potem na docelowym produkcie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.