Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ule korpusowe - centrowanie ramek do zimy


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

TYakie pytanie do znawców tematu zimowania na dwóch korpusach. JAk to wygląda u was z ustawianiem ramek w jednym korpusie względem drugiego. O co mi chodzi. Już tłumaczę. Jak wiemy ramki są różne, a jak nie są to pszczoły przykitują i ciężko je idealnie dosunąć, przez co "alejki" w jednym korpusie często się rozjeżdżają  względem tych w drugim korpusie. Jak do tej pory przy składaniu gniazda do zimy starałem się czyścić każdą ramkę tak aby ramki w jednym i drugim korpusie pokrywały się idealnie. No ale raz że jest to pracochłonne, a dwa że jak ramki przyjdą z odchyłką nawet o 1mm to po 5 ramkach już połowa gniazda jest przesunięta o 5 mm i to światło jest sporo zawężone i trzeba kombinować- trochę pocyganić. Jak to jest u was? przejmujecie się tym? oczywiście pytam pod katem zimowania - czy pszczoły sobie przejdą z jednego korpusu do drugiego bez problemu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert nie zawracaj sobie głowy takimi różnicami w granicach od 1 do 5 mm . Ramki nigdy nie są jednakowo odbudowywane przez pszczoły i takie różnice przy układaniu gniazd na zimę  to normalka może być nawet przesuniecie i do pół grubości ramki i nie przeszkodzi to pszczołom jeżeli układasz ramki na początku sierpnia przed karmieniem zimowym i najważniejsze żeby ich później do zimy nie przestawiać , po zakarmieniu i nie zrywać mostków pomiędzy korpusami i dróg komunikacyjnych  , bo pszczoły sobie zespajają w ten sposób dwa korpusy w jedno gniazdo zimowe . A jak im przez grzebanie i układanie po swojemu w końcu września czy w październiku  poprzestawiasz ich zamysł urządzenia sobie gniazda , to wtedy zima mogą mieć problemy , bo poniszczysz ich pomysł i drogi komunikacyjne. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hurriway napisał:

Czołem,

TYakie pytanie do znawców tematu zimowania na dwóch korpusach. JAk to wygląda u was z ustawianiem ramek w jednym korpusie względem drugiego. O co mi chodzi. Już tłumaczę. Jak wiemy ramki są różne, a jak nie są to pszczoły przykitują i ciężko je idealnie dosunąć, przez co "alejki" w jednym korpusie często się rozjeżdżają  względem tych w drugim korpusie. Jak do tej pory przy składaniu gniazda do zimy starałem się czyścić każdą ramkę tak aby ramki w jednym i drugim korpusie pokrywały się idealnie. No ale raz że jest to pracochłonne, a dwa że jak ramki przyjdą z odchyłką nawet o 1mm to po 5 ramkach już połowa gniazda jest przesunięta o 5 mm i to światło jest sporo zawężone i trzeba kombinować- trochę pocyganić. Jak to jest u was? przejmujecie się tym? oczywiście pytam pod katem zimowania - czy pszczoły sobie przejdą z jednego korpusu do drugiego bez problemu.  

A ja zastosuję metodę Liebiga tj. dolny pozostaje pełny a górny zwężę na 7 lub 8 ramek i zatwory ramkowe. O wiele miej roboty, a poza tym przy układaniu dolnych i gornych w tym okresie są straszne naloty. A tak, krótka operacja na górnym. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.