Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pasieka z jedną ramką


Recommended Posts

  • 2 months later...

Odmiennie jak większość moich przedmówców gospodaruję na 2 rodzajach ramek czyli pełnej gniazdowej wielkopolskiej i połówkach. Specjalnie nie podaję ilu połówkach bo daję ich tyle ile trzeba czasami wystarczy układ 1+3x1/2 a czasami konieczne jest dać 1+6x1/2. Wszystko zależy od pożytku, pogody i linii pszczół jakie użytkujemy.
Zdecydowałem się na połówki między innymi ze względu na ich niewielki ciężar (pasiekę obsługuję sam, bez pomocników i szanuję kręgosłup), elastyczność rozbudowy gniazda jak i całkowitej kubatury ula, zdecydowanie wygodniejsze odsklepianie ramki połówkowej.
Tak na prawdę to trudno mi doszukać się wad tego rozwiązania.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna istotna rzecz - czy są wirówki do pełnych ramek wielkopolskich? Które modele polecacie?

oczywiście że są (zarówno radialne jak i kasetowe) rozmiar obsługiwanej ramki to głównie sprawa średnicy bębna. Producenci podają na jaki typ ramek je przewidzieli. Przy ramce wlkp - zmieścisz je w radialną 600 mm ale ja bym celował w taką minimum 700 mm

Link to comment
Share on other sites

Odmiennie jak większość moich przedmówców gospodaruję na 2 rodzajach ramek czyli pełnej gniazdowej wielkopolskiej i połówkach. Specjalnie nie podaję ilu połówkach bo daję ich tyle ile trzeba czasami wystarczy układ 1+3x1/2 a czasami konieczne jest dać 1+6x1/2. Wszystko zależy od pożytku, pogody i linii pszczół jakie użytkujemy.

Zdecydowałem się na połówki między innymi ze względu na ich niewielki ciężar (pasiekę obsługuję sam, bez pomocników i szanuję kręgosłup), elastyczność rozbudowy gniazda jak i całkowitej kubatury ula, zdecydowanie wygodniejsze odsklepianie ramki połówkowej.

Tak na prawdę to trudno mi doszukać się wad tego rozwiązania.

Ja oprócz 2 w/wym ramek wlkp mam jeszcze w pasiece ramkę 360x190 .

Nie licząc nietypowych ramek w ulach zabytkowych i ozdobnych .

Nie widzę problemów w równoległym używaniu tych trzech typów . Wizualnie sporo się różnią więc pomyłki raczej nie grożą .

Długość ramki zawsze jest taka sama i korpusy (zazwyczaj :)  ) do siebie pasują .

Jedynie ze względu na kręgosłup coraz częściej zastanawiam się nad zrezygnowaniem z pełnej wlkp.

Styropiany i poliuretany w pewnym sensie problem ten zmniejszają .

Link to comment
Share on other sites

Jak masz jedną ramkę, to możesz podmieniać ramki z rodni do miodni (czerw), a matce się daje kolejne pod czerwienie. Łatwiej jest zapobiegać nastrojom rojowym. Dodatkowo odkład łatwiej idzie, bo się bierze trochę czerwiu + miodu i wszystko w jednym systemie.

Ja na razie dojrzałem do tego etapu ,jak poćwiczę, też może się zajmę "wyższą techniką "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.