Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Podanie mateczników do ulików


marcino91

Recommended Posts

Witajcie, mam nietypowy problem, bo w dniu wygryzania się matulek musze być na drugim końcu Polski stąd też mam dwie opcje, nasiedlić uliki pszczołami, podać matecznik, zamknąć w piwnicy na dwa dni i wystawić, albo nasiedlić uliki, schować do piwnicy, pozniej wystawić i dać mateczniki na dzień przed wygryzieniem:rolleyes: która opcja będzie strategicznie lepsza dla matek?

Link to comment
Share on other sites

Albo poczekać , aż matka się wygryzie , potem zrobić uliki weselne poddając matkę , potem na dwa dni do piwnicy i po dwóch dniach wieczorem wystawić w innej pasiece odległej o 3 km.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, marcino91 napisał(a):

Dzieki za odpowiedź

A ja zdecydowanie pierwsza , pszczoły opiekują się matecznikiem zanim się matka wygryzie, matka się z nimi komunikuje , czuje ich obecność . Jak się wygryza to wystawia języczek i pszczoły ją karmią . Nie ryzykujesz tez obumarcia matecznika czy wygryzienia się zanim podasz. Matecznik można poddać nawet do rodziny z czerwiem , jeśli żywy to zawsze będzie przyjęty.

Ulik wystawisz jak już się matka wygryzie , nie ma pośpiechu. Zwróć uwagę na termin histolizy matki ,żeby nie było zgonu.

Polecam film "Zabójcze pszczoły z Afryki" , pszczoły są zabójcze tylko w tytule , ale jest fajna scena wygryzania się matki. Czyta Krystyna Czuba. Tytułowe pszczoły chronią ogród Pana Murzyna przed słoniami , miodu nie dają bo są wędrowne i zbierają tylko dla siebie :)

Warrozy tez pewnie nie mają ,  idealne dla naturalnych :)

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

W dniu 29.04.2023 o 22:01, marcino91 napisał(a):

która opcja będzie strategicznie lepsza dla matek?

Za mało napisałeś o swojej hodowli matek na własny użytek , wiele musimy zgadywać i się domyślać stąd nie licz na jakąś w miarę rozsądną poradę bo każdą z zacytowanych opcji ma swoje plusy i minusy i jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. 

Zadam Ci pytania pomocnicze 

-Czy poddajesz matki do odkładów czy do rodzin tak zwanych produkcyjnych na podmianę ?

- Czy stara matkę chcesz usunąć przed poddaniem czy masz możliwość umieszczenia matecznika w izolatorze i ewentualnie jeżeli tak , to   jakim izolatorem dysponujesz ?

- Ile czasu zajmie Ci zrobienie ulików weselnych , jak matka się wygryzie ? Bo napisałeś że wtedy dopiero  przystąpisz do wykonania ulików. 😊  Czyli ile będzie matka oczekiwała i gdzie w piwnicy ?w czym w rojnicy ? w klateczce ?   w trakcie jak będziesz robił ulik weselny ? I czy możesz zrobić uliki weselne wcześniej na zapas ? I jak matka się wygryzie to przesiedlisz dopiero i jak to zrobisz jak będziesz wtedy na drugim końcu Polski ? czy masz kogoś kto by za Ciebie przesiedlił ? 🤨

Jak widzisz powyżej , opisałeś swój problem skrótami myślowymi nieprecyzyjnie  i każdy czytelnik  może się domyślać co autor miał na myśli. 

Staraj się pisać tak żeby inni zrozumieli bez domyślania się. Wiem że to trudne , ale inaczej  to możemy rozmawiać jak głuchy ze ślepym. Sorry za kolokwializm 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.