Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co zrobić z czerwiem trutowym i dzikimi plastrami z miodem


Recommended Posts

Witam

mam pytanie jak w temacie dostałem kilka starych uli  z rodzinamipo pewnym starszym pszczelarzu co już niestety nie może dalej kontynuować pszczelarzenia, od czasu przygotowania na zimie w tych ulach nic nie było grzebane , dziś rozbierałem podkarmiaczki i ocieplenia , i pszczoły w pustych miejscach pobudowaly dość duże dzikie plastry ale pełne nie dojrzałego miodu a niektóre z czerwiem trutowym i mam pytanie co zrobić z tymi z miodem niedojrzalym czy wykręcić i zostawić w lodówce do dokarmiania dla pszczół czy coś innego a takze pytanie co robicie z czerwiem trutowym jak zakładacie ramki pracy jest ładny z tego wosk więc szkoda mi to wyrzucić dla kur czy macie jakieś sposoby żeby odseparować trutnie z plastrów czy trzeba męczyć się i manualnie wyciągać z każdej komórk

Pozdrawiam i proszę o pomoc:)

 

Edited by krzysiek5000
Link to comment
Share on other sites

Fotki z dzisiejszej pracy , w tym uli co dziś grzebałem zeszło mi z 2 godziny ogarniania uzupełniania ramek gniazdowych i nadstawek , ten ul to Wielkopolski leżak wchodzi 13 ramek gniazdowych  po skończonej pracy pszczoły wisiały przed ulem co jest tego powodem ? 

20240429_201317_102858.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, krzysiek5000 napisał(a):

co zrobić z tymi z miodem

 

Jak to dzika zabudowa, to plastry rozgnieść i na 3 dni na sito stożkowe. Uzyskany miód rozwodnić i podawać sobie jako orzeźwiający napój lub w odpowiednich proporcjach sfermentować jako trójniak lub czwórniak.

14 minut temu, krzysiek5000 napisał(a):

co robicie z czerwiem trutowym jak zakładacie ramki pracy

Kiedy wytapiamy ramki z czerwiem, zwyczajnie czerw ów zostaje na sicie, przez które filtrujemy wosk. 

Potem z resztą odfiltrowanych farfocli idzie na kompost. 

Słyszałem też, że na masełku z czosnkiem można usmażyć i smakuje jak krewetki. 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od możliwości technicznych jakie masz , żeby zagospodarować . Zapewne topiarki słonecznej nie masz więc pozostają najprostsze sposoby żeby oczyścić woszczynę z miodu i czerwiu czyli woda ciepła i kury w przypadku czerwiu . Wosk z plastrów czystych dziewiczych  nie zasklepionych po położeniu na talerz  lub na sito , wypłynie z nich . A najbardziej kategorycznym sposobem , żeby pozbyć się problemu jest kompostownik , ale trochę szkoda wosku który się zmarnuje. 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, krzysiek5000 napisał(a):

po skończonej pracy pszczoły wisiały przed ulem co jest tego powodem ? 

Powodem może być ciasnota w ulu i zbyt dużo dymu użyte podczas przeglądu plus ciepło czyli  temperatura zewnętrzna , wczoraj było zdaje się sporo powyżej 20 st.C.  

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, krzysiek5000 said:

po skończonej pracy pszczoły wisiały przed ulem

Powodem możę być stres pszczół, dym, długi przegląd, ciasnota itp.
Miałem kiedyś silną rodzinę, która przy zbliżonych zmiennych zawsze wisiała przed ulem po przeglądzie. Zmiana matki zmieniła sytuację. 

Edited by Marco
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, krzysiek5000 said:

Dzika zabudowa

To wosk najwyższego gatunku przetop i zostaw dla siebie tzn. swoich pszczółek 😀

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Marco napisał(a):

To wosk najwyższego gatunku przetop i zostaw dla siebie tzn. swoich pszczółek 😀

Dobra rada 😁 na 20 dkg wosku , tylko jak go skomasować i przechować do większej ilości najwyższego gatunku wosku ? 🙂

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Tadek11 said:

Dobra rada 😁 na 20 dkg wosku , tylko jak go skomasować

Grosz do grosza i będzie kokosza, jeśli ktoś ma kilka uli, dołoży odsklepiny i uzbiera po sezonie / dwóch zapas na własną węzę. Po co kupować materiał woskopodobny. 😂

Edited by Marco
Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, Marco napisał(a):

Grosz do grosza i będzie kokosza, jeśli ktoś ma kilka uli, dołoży odsklepiny i uzbiera po sezonie / dwóch zapas na własną węzę. Po co kupować materiał woskopodobny. 😂

miej proporcjum mocium panie "  cytat z Zemsty  Fredry 😃  Za długa mam pszczoły żeby być realistą 😁  Taka ilość 20 dkg  to się rozkruszy i nie doczeka kilka do przetopienia z kotle i w worku  jutowym , a jak nie ma topiarki słonecznej to nic nie zaoszczędzi i taka ilość z  kilku uli . jak by miał 40 uli , to może by sobie cos odłożył dobrego wosku z odsklepin  przez parę lat   Trzeba być realistą 🙂

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Tadek11 napisał(a):

jak by miał 40 uli , to może by sobie cos odłożył dobrego wosku z odsklepin  przez parę lat   Trzeba być realistą 🙂

Tadeusz, realisto 😄 z 5-6 uli z odsklepin po miodobraniach miałem 2kg super cytrynowej węzy i zrobiłem "malowaną" węzę wałkiem po formie silikonowej - więc można

Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, MAQ napisał(a):

Tadeusz, realisto 😄 z 5-6 uli z odsklepin po miodobraniach miałem 2kg super cytrynowej węzy i zrobiłem "malowaną" węzę wałkiem po formie silikonowej - więc można

Na wytop do Kolegi  który mi przerabia na indywidualne zamówienie  potrzebna ilość   na jeden autoklaw ,  czyli u niego 20 kg wosku powierzonego żeby nie musiał mieszać z innymi    , to policz sobie . 😚  Ja się z 2 kg. sam nie będę się bawił z wytopem węzy chałupniczymi sposobami 😁 Jest wiele ciekawszych projektów do zrealizowania w życiu i juz mi czasu nie starcza  .

Link to comment
Share on other sites

No dziś udało się ogarnać te ule uff ;powyciągane podkarmiaczki i ocieplenia  uzupełniłem dopiero gniazda i nadstawki🥴 te ule to leżaki wielkopolskie 15 ramkowe i dwa ule z jakimiś warszawskimi kombinowanym .Nie wiem co sądzicie ale ule leżaki coś mają w sobie , te rodziny są bardzo mocne , ule z grubymi ścianami i po ocieplane były aż prawie do mają wilgoci nie zauważyłem , nie wiem czy ta moda na osiatkowane dennice zima i ule nie ocieplane czy to nie przegina 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 29.04.2024 o 22:32, krzysiek5000 napisał(a):

po skończonej pracy pszczoły wisiały przed ulem co jest tego powodem ? 

Dobra rodzina = dużo pszczół

Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.04.2024 o 17:03, Marco napisał(a):

Zmiana matki zmieniła sytuację

Nie zmieniaj matki .Taka sytuacja to mi by pasowała

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.