Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Matki przestały czerwić


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dziś przy przeglądzie stwierdziłem brak jaj w 2 rodzinach.Tylko ostatki zasklepionego czerwiu.Matki młode zeszłoroczne są ,Zimowały na 7 -6 ramkach wielkopolskich.Raczej słabsze odkłady ,Co jest przyczyną przerwania czerwienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmierć matki. Skąd podlaskie ?

Podlaskie- bliżej Suchowoli.

Matki były.Usunięte i rodziny połączone z sąsiednimi .W zeszłym roku też była taka jedna i myślałem że przechłodzona bo rodzina słabsza.Ale czemu nie czerwią wcale ?Nawet nie na trutniowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że młodzi muszą się uczyć i najlepiej w praktyce podglądając co dzieje się w ulu, ale przy takiej pogodzie w kwietniu, jak dzisiaj mnie by do głowy nie przyszło przeglądać dokładnie ramki i liczyć jajka - za zimno . Pamiętaj pszczoły do wychowy larw potrzebują mieć w ulu temperaturę około 30 stopni , Czy Ty robiąc przeglądy nie doprowadziłeś do tego że matki przestały czerwić ??. Ja dotychczas tylko jeden raz zajrzałem do rodzin i z grubsza szybko policzyłem ramki z czerwiem i szybko odsklepiłem ramki boczne i zamykałem szybciutko ule żeby nie wychłodzić czerwiu.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek 11dziś to ja miałem chyba pierwszy dzień do przeglądu.Większość dostała po ramce bo matka przy zatworze i ciągną języki dzikiej.W silnejszych czerw trutniowy..A te dwie to jak jaj brak to przeglądam do końca dwa razy.

Pierwszy wgląd 10 dni temu jakiś czerw był .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś przy przeglądzie stwierdziłem brak jaj w 2 rodzinach.Tylko ostatki zasklepionego czerwiu.Matki młode zeszłoroczne są ,Zimowały na 7 -6 ramkach wielkopolskich.Raczej słabsze odkłady ,Co jest przyczyną przerwania czerwieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pszczelarstwie tak już jest że czasami nie jesteśmy w stanie zdiagnozować w porę jakichś zjawisk w rodzinach i rodziny nagle słabną , miałem i ja takie przypadki że rodzina po pierwszym oblocie zapowiadała się ładnie i później nagle osłabła i okazało się że uszkodziłem matkę podczas przeglądania albo matka strutowiała i czerwiła już niezapłodnionymi jajkami i takie zjawiska trzeba wkalkulować w ryzyko hodowli i za bardzo się tym nie przejmować , ale trzeba w miarę możliwości ustalić przyczynę.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u swojego mentora i jego ocena bez wnikania w szczegóły to choroba.Ludzie chorują i matki pszczele też.A już moje domysły to że choroby wychodzą w słabszych rodzinach,którym trudniej ruszyć po zimie.

Tylko nie dopytałem czy w rabowanej rodzinie matka ganiana i żądlona to pewnie przerywa jajczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.