Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jaki rodzaj dennicy zamówić?


Paweł

Recommended Posts

Jestem wreszcie na etapie "zamawiania" i znowu dylemat:

mam do wyboru 3 rodzaje dennic - drewniana, ocieplona i higieniczna - co wybrac? Typ ula - warszawski zwykly 12 ramkowy korpusowy. Teraz tylko konfiguracje dobrac.

Dlaczego taki?  Bralem pod uwagę Wasze wskazówki, ale do pozostanie w warszawiaku sklonilo mnie to, ze mam juz kilka nowych tego rodzaju, a chce zachowac mozliwie jak najdluzej jeden rozmiar ramki.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie są możliwości wyboru , ale przydała by się siatka  pod ramkami i wysuwane dno dennicy w celu czyszczenia i sprawdzania osypu warozy ,  ocieplona nie musi być bo dennica jest i tak najchłodniejsza częścią ula i jej ocieplenie to wg mnie taki bajer na Grójec. Sorry jak ktoś z Grójca hi.gif

Pozdrawiam

Tadek

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... ale przydała by się siatka  pod ramkami i wysuwane dno dennicy w celu czyszczenia i sprawdzania osypu warozy ,  ocieplona nie musi być bo dennica jest i tak najchłodniejsza częścią ula i jej ocieplenie to wg mnie taki bajer na Grójec....

....

czyli teoretycznie wystarczy sama higieniczna?

Link to comment
Share on other sites

W dennicy ula korpusowego to najważniejsza jest jej solidność i łatwość utrzymania higieny , bo na dnie dennicy zbierają się wszystkie nieczystości z ula i jeżeli nie są usuwane często pleśnieją i rozwijają się w nich motylica i różne patogeny.

winobluszcz%2B001.jpg

Siatka nie musi być wysuwana i może być zamontowana na stałe w dennicy.

A o solidności nie muszę pisać dlaczego.

Pozdrawiam

Tadek

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

W dennicy ula korpusowego to najważniejsza jest jej solidność i łatwość utrzymania higieny , bo na dnie dennicy zbierają się wszystkie nieczystości z ula i jeżeli nie są usuwane często pleśnieją i rozwijają się w nich motylica i różne patogeny.

winobluszcz%2B001.jpg

Siatka nie musi być wysuwana i może być zamontowana na stałe w dennicy.

No właśnie . 

Zawarłeś w Twoim poście pewną myśl - pytanie , na które ciężko jest mi jednoznacznie odpowiedzieć .

Ciekaw jestem opinii osób , które używają dennic osiatkowanych .

Czy siatka powinna być wyjmowana , czy niekoniecznie ?

 

Ja mam takie i takie dennice i w tych z wysuwaną siatką  po 1-2 sezonach często jest już problem z wyjęciem.

 

Konkretnie w tych

denwys01.jpg

Po pewnym czasie drewno pęcznieje , okruchy odsklepów , ziarna cukrów , propolisu , osyp , inne nieczystości + ewentualna działalność motylicy

powodują, że i tak trzeba wiosną podmieniać cała dennicę , bo wkładkę traktorem ciężko wyrwać .

Stąd wątpliwości co do sensu zastosowania wkładek z siatką .

Budowa dennic z siatką na stałe jest prostsza , motylica ma mniej zakamarków żeby się zadomowić , a kilka dodatkowych dennic do wymiany wiosną powoduje mniej stresu u pszczół i pszczelarza podczas czyszczenia dennic z zimowego osypu .

Szczególnie , że w tym czasie ule są najlżejsze w ciągu całego roku i podnoszenie korpusów nie jest bardzo ciężką pracą .

Jak Wy to widzicie ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę podobnie jak ty Robi, będę teraz robił kilkanaście dennic (może więcej :D ) i nie ma według mnie sensu robić wysuwanej siatki, bo jak mówisz i tak atom jej na wiosnę nie ruszy a na bank po kilku sezonach. Jak się coś nie sprawdza w praktyce to nie ma sensu brnąć w takie rozwiązania. Ja będę robił coś jak Krzyżak, łatwe i proste na maxa, no może jeszcze rozważę tą przedziałkę do dzielenia korpusu na pół.

Link to comment
Share on other sites

No tak w dennicy pokazanej przez Roberta dwie sprawy mnie się rzucają w oko i jeżeli mogę skomentować jej funkcjonalność to:

Z mojego doświadczenia  deski boczne z których zbudowana dennica powinny mieć grubość minimum 3 cm ze względu na wytrzymałość konstrukcji , wiadomo ul w sezonie z miodem waży na pewno ponad 100 kg i wymaga solidnej podstawy tak jak fundament domu też powinien byś solidny. Wykonanie z cienkich desek nie zapewnia nam dostatecznej wytrzymałości.

Druga sprawa wysuwana ramka drewniana z siatką na pewno przydaje się w czasie wiosennego czyszczenia z osypu , minusem jest klejenie jej propolisem przez pszczoły i teraz zależy od luzów jakie damy w pasowaniu i ja robię luzy nawet do 2- 3 mm to znaczy takie żeby pszczoła nie wydostała się przez ten luz. Poza tym ramkę taką można też wykonać z samej siatki grubszej np. 1 mm i oprawionej dookoła blachą ocynkowaną 0,5 mm  zagiętą w literę U w takie korytko w które wsuwamy ostre krawędzie siatki  i lutujemy na na rogach i ramkę mamy gotową

Można też sobie odpuścić wysuwane ramki i zamontować siatki na stałe , a wiosenne czyszczenie robić przez podmienianie dennic wcześniej oczyszczonych, ale do tego musimy mieć przy najmniej jedną zapasową dennice którą rotacyjnie wymieniamy w kolejnych ulach , ale takie rozwiązanie może przenosić nam choroby np.  nosemozę  no i trzeba mieć zdrowy kręgosłup.

Żaden dzielenie na pół nie jest wskazane bo i po co ? dodatkowa robota dodatkowy kłopot z czyszczeniem , lepiej dać grubszą siatkę , ja stosuje cięto ciągnioną grubość 1 mm z NetexPolu z Marek i zdaje egzamin.

No i najważniejsze wysuwane dno nie z żadnej sklejki czy płyty drewno pochodnej tylko z PCW ze względu na łatwość czyszczenia i mycia i odporność na wodę.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam siatkę na stałe. .. w tamtym sezonie oblot zimowy co 2tyg wiec nie było co sprzątać z siatki.. wkładka wiadomo trzeba wyczyścić.

 

A z tym ulem 100kg w sezonie to bez jaj bo to nie te Święta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.