Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Hodowla matek na własne i kolegów potrzeby ;)


morzedzungli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Postanowiłem spróbować hodowli metodą przekładania, zrobilem miseczki, ramkę i całość podałem do ula celem wypolerowania miseczek. Po 30 h miseczki ładnie zostały przygotowane ale myślałem, że pszczoły podleją je mleczkiem. Larwy przekładałem na wodę z miodem ( tylko to miałem do dyspozycji ) pędzelek moczyłem w częśiowo odparowanym nakropie ( dobrze larwy się przyklejały). Teraz tak myślę czy coś z tego wyjdzie bo larwa powinna być cały czas w mleczku?

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja gdzieś oglądałem na filmiku że larwy nawet na sucho przekładał i mówił że jest bardzo zadowolony...  później próbował na samą wodę ale już takich przyjęć nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie na sucho będę musiał spróbować, film zaraz obejrzę.

 

Rodzina wychowująca to rodzina ( duży odkąd ) w której matka była bezpłodna,zabrałem ją w piątek i podałem ramkę z larwami. Pszczoły zaczęły ciagnąć mateczniki więc to było dla mnie dowodem, że będą odbudowywały miseczki i zajmą się larwami. Zabrałem ramkę z larwami i podałem ramkę hodowlaną. Pszczoły zaczęły obrabiać miseczki więc przełożyłem larwy i du*a. Wczoraj sprawdziłem a miseczki puste.

 

W rodzinie nie ma czerwiu dosłownie resztki wygryzającego się

 

 

 

 

post-142-0-68252500-1468399369_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekładałem larwy "kreseczki"

 

takie jak na zdjęciu te pierwsze


 

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjg7oPFm_DNAhUKiSwKHTLYDM8QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.portalpszczelarski.pl%2Fartykul%2F589%2Fjajo_pszczele.html&psig=AFQjCNEKbxn_9MX44aie-mMsuDiLc51DUw&ust=1468491564935000

 

 

Przełożyłem 10 sztuk, dzisiaj sprawdzę jeszcze raz może coś przeoczyłem bo sprawdzałem jak już szarówka była.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przyjęcie :D

 

Na 10 larw jedna została przyjęta, matecznik ładnie odbudowany i podlany mleczkiem.

 

Do przekładania zrobiłem łyżeczkę z rozklepanego i oszlifowanego drutu, fajnie się podbiera ale problem jest przy przełożeniu na dno miseczki.

 

Dalej będę próbował a doświadczenia wykorzystam  w przyszłym roku :)

 

Karol

post-142-0-99057700-1468656200_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pożytek mam około 300m ode mnie facelia, już drugi taki prezent w tym roku :)

 

Przekładałem w poniedziałek pędzelkiem i jest o niebo lepiej, 6 przyjęć na 9 przełożeń

 

Jeśli ktoś potrzebuje to oddam te matki, jutro lub dziś mateczniki będą zasklepione. Nie mam jak izolować bo miseczki wklejałem na drewniane koreczki.

 

Buckfast GZ temin porodu 30.07

post-142-0-65618600-1469092994_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak można sobie trenować technikę hodowli matek , ale też trzeba pomyśleć co dalej ??  Jest już stosunkowo późno i hodowla matek i wymiana o tej porze może przynieść porażkę. Dzisiaj podbieralem miód lipowy i takiej skłonności do rabunków dawno już nie widziałem . Po prostu pszczoły z innych uli pchały się do każdego ula który otworzyłem i teraz mowa żeby wymienić matkę ??????? może młodzi pszczelarze potrafią ???? Dla mnie wymiana matek powinna być zakończona do końca czerwca tak wynika z mojego doświadczenia , a później to na dwoje babka wróżyła. 

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile matecznik może przebywać poza ulem/cieplarką... pocztą tym bardziej go nie wyślesz... jedynie jakiemuś pobliskiemu znajomemu możesz podarować... tyle że już późno na te NU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ulików weselnych o tej porze roku - jak są w zasięgu lotu innych sinych rodzin - to zapomni, wcześniej czy później wyrabują i zniszczą wszystko i wszystkich w ulikach weselnych. Przerabiałem to na własnej skórze w zeszłym roku. Tak jak Tadek pisze jak uliki weselne to maksymalnie do końca czerwca. Po lipie pszczoły zaczynają mocno rabować.

 

Pozdrawiam

 

Waldek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.