Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Anton Schleining G10 X H47 , A1 X H47


netto

Recommended Posts

Zamówiłem w tym roku dwie matki od P. Anton Schleining`a z Austri, co do G10  wszyscy znamy ten model chociaż wiem na własnej skórze, że przez lata się zasadniczo potrafił zmieniać - pewnie przez dobór rodzin ojcowskich. 
Matki jakie dostałem zostały unasiennione na trutowisku w Hirschgrund . Linia A1 ma być tam od nowego sezonu linią ojcowską.

Matki były dość trudne do podłożenia z niewiadomych powodów matki zostawały w obydwóch przypadkach okłębiane przez pszczoły jednak po powtórzeniu operacji obydwie czerwią.

Co do kondycji matek też nie ma zastrzeżeń, pewnie dlatego, że w podróży były 1 dzień gdyż mój znajomy osobiście je odbierał.

Sam jestem ciekawy tej A1 gdyż ma to być ostateczne dzieło Pana Antona w jego życiu.. przynajmniej tak zapowiada . Korespondowałem z nim i pozwolę sobie zamieścić to co mi napisał o lini A1.

 

 

Was ich zu den Sklenarlinien zu sagen habe:

 

Was in den 50er Jahren des vorigen Jahrhunderts über die Sklenarlinien geschrieben wurde, stimmt heute nicht mehr. Damals hatte man auf der Belegstelle 7 Vatervölker, seit 1986 waren es immer mindestens 26 Vatervölker. Schon diese Tatsache hat die Belegstelle wesentlich sicherer gemacht und der Einfluss der gut selektierten Vatervölker hat es mit sich gebracht, dass die Linien sehr einheitlich wurden. Wir wechseln jährlich die Linie der Vatervölker in einem Rotationsprinzip um Inzuchtschäden zu verhindern.

Die Linien unterscheiden sich in Ihren Eigenschaften nicht merklich. Alle wurden von mir über 30 Jahre nach den gleichen Auslesekriterien selektiert.

1. Sanftmut, 2. Honigleistung,  3. Wabenfestigkeit,  4. Schwarmneigung,  5. Varroatoleranz.

Da ich 30 Saisonen auch die Vatervölker für die Reinzuchtbelegstelle "Hirschgrund" stellen durfte, konnte ich in der Zuchtselektion sehr gute Fortschritte machen.

Unsere Bienen sind sehr sanft und bringen Tolle Erträge.

Die Nachfrage von Fern und Nah bestätigt das.

 

 

Mit freundlichen Grüssen:

 

Bioimkerei Schleining

Brunnengasse 70

2144 Altlichtenwarth

ÖSTERREICH

0043(0)676/4203901

www.sklenarbiene.at

 

 

 

Chciałem jeszcze pociągnąc matki po nich w tym roku ale kiedy po spadzi zwiozłem wszystkie ule na pasiekę stwierdziłem, że przy obecności pszczół Buckfast nie ma to sensu i operacja będzie przeprowadzona w przyszłym roku gdzie wszystkie BF zostaną wywiezione zaraz z początkiem sezonu co by nie komplikować sytuacji genetycznej.

 

O samej pszczole też jeszcze dużo nie powiem, jedynie mogę stwierdzić, że jest równo ubarwiona co wróży dobrą pulę genową dostarczoną od rodzin ojcowskich.

 

 

Pozdrawiam Jarek.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Sklenary to dobre i łagodne  pszczółki ciekawy jestem jak będą się sprawować u Ciebie ? Ale jest podobno problem z ich krzyżówkami z okolicznymi trutniami często dochodzi do powstawania niespokojnych lub skłonnych do rójek rodzin. Dlatego zaleca się, dla wykorzystania efektów heterogennych, krzyżowania linii pszczół Sklenar pomiędzy sobą.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

(...)

 

Was ich zu den Sklenarlinien zu sagen habe:

 

Was in den 50er Jahren des vorigen Jahrhunderts über die Sklenarlinien geschrieben wurde, stimmt heute nicht mehr. Damals hatte man auf der Belegstelle 7 Vatervölker, seit 1986 waren es immer mindestens 26 Vatervölker. Schon diese Tatsache hat die Belegstelle wesentlich sicherer gemacht und der Einfluss der gut selektierten Vatervölker hat es mit sich gebracht, dass die Linien sehr einheitlich wurden. Wir wechseln jährlich die Linie der Vatervölker in einem Rotationsprinzip um Inzuchtschäden zu verhindern.

Die Linien unterscheiden sich in Ihren Eigenschaften nicht merklich. Alle wurden von mir über 30 Jahre nach den gleichen Auslesekriterien selektiert.

1. Sanftmut, 2. Honigleistung,  3. Wabenfestigkeit,  4. Schwarmneigung,  5. Varroatoleranz.

Da ich 30 Saisonen auch die Vatervölker für die Reinzuchtbelegstelle "Hirschgrund" stellen durfte, konnte ich in der Zuchtselektion sehr gute Fortschritte machen.

Unsere Bienen sind sehr sanft und bringen Tolle Erträge.

Die Nachfrage von Fern und Nah bestätigt das.

 

 

(...)

 

Wolne tłumaczenie (nie moje - nie znam niemieckiego ale jedna z moich miodowych klientek przyszła z pomocą :P )

 

"To co mam do powiedzenia na temat linii Sklenar:

To, co zostało napisane w latach 50. ubiegłego wieku na temat lini Sklenar, dziś nie jest już aktualne. W tamtych czasach mieliśmy na trutowisku 7 rodzin ojcowskich, od 1986 roku zawsze było ich co najmniej 26. Fakt ten sprawił, ze  trutowisko stało się bardziej bezpieczne/ pewne a wpływ dobrze wyselekcjonowanych rodzin ojcowskich wpłynął na to, że linie stały się bardzo jednolite. Każdego roku zmieniamy linię rodzin ojcowskich w systemie rotacji, aby zapobiec szkodom chowu wsobnego.

Linie różnią się jedynie nieznacznie swoimi właściwościami. Wszystkie były przeze mnie selekcjonowane  od ponad 30 lat według tych samych kryteriów wyboru:

1. łagodność, 2. produkcja miodu, 3. wytrzymałość plastrów (przyp. tu chyba chodziło albo o potencjał budowy plastrów albo siłę trzymania się pszczół na plastrach), 4. rojliwość 5. tolerancja na Varroa

Jako że przez 30 sezonów miałem za zadanie stworzenie rodzin ojcowskich dla/do miejsc kopulacji czystych ras hodowlanych  "Hirschgrund", mogłem zrobić bardzo duże postępy w selekcji hodowlanej.

Nasze pszczoły są bardzo łagodne i przynoszą znaczny dochód. Potwierdza to duży popyt na nie (z bliskich i dalekich stron)."

  • Lubię 5
Link to comment
Share on other sites

Wolne tłumaczenie (nie moje - nie znam niemieckiego ale jedna z moich miodowych klientek przyszła z pomocą :P )

Takich klientek pozazdrościć ... :D

 

 

 

Zgodnie z zapowiedziami od Pana Antona trzeba będzie się udać do znajomego inseminatora .. nałapać w przyszłym roku trutni A1 i spróbować się pobawić robiąc z nich jakiś użytek, dodatkowo na pewno w dużym stopniu poprawią pulę genową na moim terenie. Już w tym sezonie najlepsze rodziny z zeszłego roku, wszystkie z matkami o znanym pochodzeniu dostały dużo trutni do wychowu, niektóre rodziny nawet po 3 ramki pracy które zostały minimum dwu krotnie zaczerwione.

Co prawda w tym roku matek za dużo nie wychowałem ( łącznie około 50 czerwiących ) to w przyszłym roku zaczynam brać się za to całkiem poważnie i "porozdawać" po wsi trochę matek z lini A1 jak i dalej z G10 (dodatkowo mam nadzieję, że nowa G10 będzie lepsza od poprzedniej ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.