Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

zapytanie


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

W jaki sposób połączyć 2 rodziny - jedna słabsza z matką czerwiącą 2 silniejsza bez matki . W czasie lotu czy wieczorem?

Najważniejsze żeby zrobić to skutecznie i nie znając siły rodzin i  skłonności Twoich rodzin do obrony przed obcymi , tak wprost trudno o tej porze roku bez ryzyka łączyć rodziny słabe  z silnymi w układzie z matką , jak w Twoim przypadku ( słabsza z matką , silniejsza bez matki) , kiedy pszczoły zachowują się zupełnie inaczej niż na wiosnę i czy nie ma w silniejszej rodzinie trutówek ? czy ma czerw zasklepiony  czy odkryty czy w ogóle nie ma , a jeżeli nie ma to jak długo nie ma czerwiu w tym ulu  ? Tego nie wiemy.  Najpewniejsze było by zamknąć matkę w izolatorze jedno ramkowym przed połączeniem z silniejsza rodziną , żeby zapobiec ewentualnemu ścięciu matki przez silniejszą rodzinkę lub przekładać ramki z silniejszej rodziny do słabszej stopniowo po dwie trzy dziennie. Ale tu każdy pewnie Ci co innego doradzi i każdy ma inny patent  , dla swoich rodzin tych które ma i zna siłę swoich rodzin wizualnie a nie przez internet . A rodziny różnych linii potrafią się inaczej zachowywać , jedne są bardziej agresywne i bardziej bronić się przed obcymi drugie mniej i tu wskazane jest jakieś doświadczenie żeby nie popełnić błędu. I najlepiej robić to wieczorem żeby zapobiec ewentualnym atakom rodzin trzecich z innych uli i zmniejszyć wylotki.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby zrobić to skutecznie i nie znając siły rodzin i  skłonności Twoich rodzin do obrony przed obcymi , tak wprost trudno o tej porze roku bez ryzyka łączyć rodziny słabe  z silnymi w układzie z matką , jak w Twoim przypadku ( słabsza z matką , silniejsza bez matki) , kiedy pszczoły zachowują się zupełnie inaczej niż na wiosnę i czy nie ma w silniejszej rodzinie trutówek ? czy ma czerw zasklepiony  czy odkryty czy w ogóle nie ma , a jeżeli nie ma to jak długo nie ma czerwiu w tym ulu  ? Tego nie wiemy.  Najpewniejsze było by zamknąć matkę w izolatorze jedno ramkowym przed połączeniem z silniejsza rodziną , żeby zapobiec ewentualnemu ścięciu matki przez silniejszą rodzinkę lub przekładać ramki z silniejszej rodziny do słabszej stopniowo po dwie trzy dziennie. Ale tu każdy pewnie Ci co innego doradzi i każdy ma inny patent  , dla swoich rodzin tych które ma i zna siłę swoich rodzin wizualnie a nie przez internet . A rodziny różnych linii potrafią się inaczej zachowywać , jedne są bardziej agresywne i bardziej bronić się przed obcymi drugie mniej i tu wskazane jest jakieś doświadczenie żeby nie popełnić błędu. I najlepiej robić to wieczorem żeby zapobiec ewentualnym atakom rodzin trzecich z innych uli i zmniejszyć wylotki.

Pozdrawiam

Tadek

 

 

Dołączam się do pytania, tylko u mnie sytuacja jest następująca z obserwacji dwumiesięcznych.

 

Słabsza rodzina obsiada tylko 5 ramek, prawdopodobnie nie przezimuje sama, bardzo słabo wybierała syrop (dawałem im ledwie 0,7-1l co dwa dni), na 90% jestem pewien, że nie ma matki, bo nie ma praktycznie czerwiu (chociaż nie robiłem przeglądu od jakiś 3 tygodni, bo zakarmiałem, ale wcześniej nie było też) i chciałem ją połączyć z silniejszą rodziną. Z tego co wyczytałem należałoby gdyby była matka u słabszych zlikwidować ją i przerzucić pszczoły na ramkach do ula mocniejszego. W ulu mocniejszym dostawiamy ramki do prawej strony, a łączoną rodzinę ustawiamy z lewej - po środku gazeta lub krata odgrodowa z gazetą zwilżona wodą. Uprzednio pszczoły spryskujemy w obu ulach czymś co wyrówna im zapachy, osłabi feromony matki np. woda z miętą ?

 

To tyle z teorii, a praktycznie kiedy łączyć wieczorem, w nocy, nad ranem wcześnie ?Chciałbym ograniczyć ryzyko rabunków i żeby jak najmniej pszczół zostało w "polu" - rozumiem, że po przełożeniu tych słabszych wynieść gdzieś ul ich, ale jeżeli część z nich będzie wracać to gdzie się ulokują ? Jakbyście to wy zrobili najmniej inwazyjnym sposobem dla zapylaczy ?

 

Może przygotować wszystko np. dziś wieczorem (wyjąć podkarmiaczki, dosunąć ramki itd.) a rano przełożyć gdzieś o 5 kiedy jeszcze w miarę zimno to nie latają ?

Zupełnie w nocy chyba nie da się tego zrobić, bo nic nie widać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na korpus z matką daję gazetę podziurkowaną lekko długopisem (żeby jakiś kontakt miały ze sobą) kropię kroplami miętowymi albo innymi stawiam korpus bezmateczny i za parę dni same się połączą... później ułożyć gniazdo i wszystko....  łączyłem tak rodzinę w tamtym roku nawet 25 grudnia bo był szum jak cholera i pszczoły rozwalone na wszystkich ramkach.... wiem wiem lepiej żeby padły do wiosny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na korpus z matką daję gazetę podziurkowaną lekko długopisem (żeby jakiś kontakt miały ze sobą) kropię kroplami miętowymi albo innymi stawiam korpus bezmateczny i za parę dni same się połączą... później ułożyć gniazdo i wszystko....  łączyłem tak rodzinę w tamtym roku nawet 25 grudnia bo był szum jak cholera i pszczoły rozwalone na wszystkich ramkach.... wiem wiem lepiej żeby padły do wiosny!

Tylko ja mam kolego Warszawiaki Zwykłe, w korpusowych to ze wszystkim łatwiej  ;)

Głównie chodzi mi o to, kiedy to robić, żeby wszystkie pszczoły w miarę przełożyć, wydaje mi się, że najlepiej z rańca, teraz jest zimno z rana powinny wszystkie siedzieć w ulu nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pionowo nie można dać gazety? ja łączyłem wieczorem jak wszystko w ulach siedziało

 

tylko czy pszczoły nie będą wracały na stare miejsce

Chyba chodzi o to żeby je dosunąć jak najbliżej ramki A do B (A słabszy ul, B mocniejszy) -> A|B przed czym porządnie skropić jakimś naparem i zanim się przegryzą do siebie to już zostaną w tym ulu, bo przejdą wszystkie zapachem obecnej matki... ? W takim ulu pionowo sie nie da chyba, że bym jest po porstu bez ramek wysypał na górę, ale niby jak miałbym je zebrać, do odkurzacza :P ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da sie pionowo przedzielić gazetą bez problemu... normalnie ramki do ramek dosun gazeta w srodek skropić i po robocie...  i ze starego miejsca usuń wszystko łącznie z podstawą bo na pewno będą wracać tam jeszcze jakiś czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da sie pionowo przedzielić gazetą bez problemu... normalnie ramki do ramek dosun gazeta w srodek skropić i po robocie...  i ze starego miejsca usuń wszystko łącznie z podstawą bo na pewno będą wracać tam jeszcze jakiś czas

Tak ul mam zamiar wynieść gdzieś dalej, chyba źle Cię zrozumiałem wtedy z tym pionem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli są 2 rodziny do połączenia silniejsza i słabsza bez mateczne obydwie i mam matkę do podłożenia to naprzód połączyć a póżniej dać matkę ? czy matka do silniejszej a łączenie póżniej. bez czerwiu są obie rodziny ( jedna była trutowa i od 3 dni jest oczyszczona 2 wczoraj  wysypana z ula ale nie zauważyłam aby była matka ) zabrałam plaster dzisiaj (od paru dni na rogu plastra były jajka i larwy  podejrzewam że trutowe). jutro wieczorem chcę połączyć a w poniedziałek podać matkę ? czy zrobić to odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się nie podoba to co robisz o tej porze roku. Najpewniejszym było by te rodziny połączyć z innymi rodzinami normalnymi , czyli takimi które maja czerwiące zdrowe matki  a nie trutowe. Rodziny które planujesz  połączyć to nie są rodziny normalne , u nich zaburzona jest równowaga  i organizacja życia gromadnego pszczół jakie występuje w normalnej zdrowej rodzinie. I nawet jak je połączysz to jaki będzie skutek ? , jest trudny do przewidzenia i na dwoje babka wróżyła?

A nie masz normalnej czerwiącej rodziny żeby to razem połączyć ? Wtedy było by mniej niepewności.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.