Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zmiejszenie gniazda


Recommended Posts

Witam. Zakończyłem podkarmianie na zimę i zrobiłem przegląd w ulu, chce pozostawić tą rodzinkę na ośmiu ramkach, zatwór a za nim jedna ramka z pokarmem tegorocznym .W gnieździe jest jeszcze czerw kryty i teraz moje pytanie czy po wygryzieniu się czerwiu pszczoły przeniosą ten pokarm z za zatworu do gniazda w puste komórki po czerwiu? czy ja dobrze myślę? Proszę o odpowiedz.  Pozdrawiam Was Andrzej

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem zdania, że nie koniecznie tak musi być - może być odwrotnie, że wyniosą z gniazda za zatwór, lub co gorsze zrabują to inne pszczoły lub mrówki.

W dzisiejszych czasach, kiedy to jest duża różnorodność linii pszczół, które są bardzo zapobiegliwe i mają duże skłonności do odwiedzin w innych ulach, należy unikać takich sytuacji żeby były gdzieś z boku gniazda jakieś ramki suszu z pokarmem a nawet puste podkarmiaczki.

Po zakończeniu karmienia należy to z uli pousuwać.

Link to comment
Share on other sites

Bohtyn masz rację . Jak w warszawiakach  wstawiałem ramki za zatwór  z resztkami miodu , to pszczoły  nie miały takiego impulsu żeby  przenosić miód do gniazda ,  siedziały na tych ramkach za zatworem do późnej jesieni  i byłem wkurzony że dałem im do osuszenia a one siedzą na nich i nie przenoszą , ale w szerokim gnieździe nie oddzielonym żadnym zatworem , to ładnie przenoszą miód z dolnych korpusów , czy skrajnych ramek do centrum , ale bardziej istotny jest jednak kierunek pionowy. Z dołu do góry chętniej przenoszą.

Pozdrawiam

Tadek

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.