Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka w ulu wielkopolskim 1/2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w związku z moimi problemami z kręgosłupem zastanawiam się nad zestawienie takiego czegoś:

rodnia w zależności od potrzeby 1-3 korpusów 1/2 (żonglowanie korpusami w miodni pozwoli mi sterować czerwieniem matki bez izolatora), miodnia ile Bozia da :-)

I teraz proszę napisać dlaczego takie coś nie ma racji bytu :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w związku z moimi problemami z kręgosłupem zastanawiam się nad zestawienie takiego czegoś:

rodnia w zależności od potrzeby 1-3 korpusów 1/2 (żonglowanie korpusami w miodni pozwoli mi sterować czerwieniem matki bez izolatora), miodnia ile Bozia da :-)

I teraz proszę napisać dlaczego takie coś nie ma racji bytu :-)

 jedna 1/2 na gniazdo to chyba mało ale więcej to  chyba będzie ok...ważne żeby odległości między korpusami nie były zbyt poza normę.Zimowla to też chyba minimalnie 2x1/2 i więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jedna 1/2 na gniazdo to chyba mało ale więcej to  chyba będzie ok...ważne żeby odległości między korpusami nie były zbyt poza normę.Zimowla to też chyba minimalnie 2x1/2 i więcej...

1 jako rodnia to tylko przy ograniczeniu matki przed głównym pożytkiem. Mnie też interesuje czy ramka nie za niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 jako rodnia to tylko przy ograniczeniu matki przed głównyożytkiem. Mnie też interesuje czy ramka nie za niska.

trzeba spraktykować w realu...może na 2-3 ulach jeden sezon pełny i wszystko samo wyjdzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy gadacie jak chce to czemu nie gniazdo na 3 wlkp 1/2 a może nawet na 4 bo więcej tam przerw i drewna niz powierzchni plastra i bedzie ok zależy co się chce osiągnąć, skoro nie może dzwigać to rozwiazanie dla niego idealne  tylko pamiętaj odstępie nie więcej jak 8 mm między ramkami zwłaszcza w rodni na której zimujesz a nawet namawiał bym cie na 6 mm bo znam takich co tak gospodarója i bardzo sobie chwalą :). Gospodarka bedzie bardzo podobna do apipolu też podobno polskiego wynalazku więc jak najbardziej ma sens tylko czeba sobie zadać pytanie dlaczego i co chcemy w ten sposób osiągnąć dla Maziego rozwiazanie idealne jak dla mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już jak piszesz motywem jest kręgosłup , to może gospodarka korpus pełny wielkopolski na rodnie + wyżej korpusy 1/2 na miodnie ?  Tak wielu pszczelarzy gospodaruje i ma to jakiś sens i swoje zalety.  Na innych forach z większym stażem są wątki o takim sposobie gospodarki i można sobie poczytać. U nas też pewnie można by założyć taki temat gospodarka w ulu wielkopolskim 1 + 3 x 1/2 ?

Ja takiej gospodarki nie prowadzę , ale kiedyś myślałem nad tym . Ale zwyciężyła koncepcja jednej ramki 18 -tki w pasiece i korpusy 11 ramkowe.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już jak piszesz motywem jest kręgosłup , to może gospodarka korpus pełny wielkopolski na rodnie + wyżej korpusy 1/2 na miodnie ?  Tak wielu pszczelarzy gospodaruje i ma to jakiś sens i swoje zalety.  Na innych forach z większym stażem są wątki o takim sposobie gospodarki i można sobie poczytać. U nas też pewnie można by założyć taki temat gospodarka w ulu wielkopolskim 1 + 3 x 1/2 ?

Ja takiej gospodarki nie prowadzę , ale kiedyś myślałem nad tym . Ale zwyciężyła koncepcja jednej ramki 18 -tki w pasiece i korpusy 11 ramkowe.

Pozdrawiam

Tadek

Ja chcę rodnię na korpusach 1/2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę rodnię na korpusach 1/2.

 

I bardzo słusznie dasz na 3-4 korpusach i bedzie git tylko pamietaj o tych odstępach żeby nie były za duże bo będzie kapa jak u znajomego, połowa mu padła 2 lata temu nie weszły na 2 czy tam 3 korpus miał odstepy 1 cm plus drutowane mocno ramki i się powyginały i zrobiło sie odstepu nawet 14 mm i nie przeszły a nad głową mnóstwo żarcia pamiętaj o tym, podcioł wregi ok 3-4 mm i teraz jest ok. Dodatkowo bedziesz miał super w sezonie z nastrojem rojowym że o robieniu odkładów nie wspomnę po prostu zabierasz jeden korpus bez matki i gotowe :) polecam ramki do takiej rodni z wąską dolną beleczka na szerokośc czopa jak u mnie ropoławiasz korpusy w maju i widzisz czy im coś siedzi w głowie czy nie, jak nie to to jest cały przegląd a jak zaczynają budować mateczniki to musisz zacząc coś działać, do takiej gospodarki super ule bez felcowe z jednej dechy :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo słusznie dasz na 3-4 korpusach i bedzie git tylko pamietaj o tych odstępach żeby nie były za duże bo będzie kapa jak u znajomego, połowa mu padła 2 lata temu nie weszły na 2 czy tam 3 korpus miał odstepy 1 cm plus drutowane mocno ramki i się powyginały i zrobiło sie odstepu nawet 14 mm i nie przeszły a nad głową mnóstwo żarcia pamiętaj o tym, podcioł wregi ok 3-4 mm i teraz jest ok. Dodatkowo bedziesz miał super w sezonie z nastrojem rojowym że o robieniu odkładów nie wspomnę po prostu zabierasz jeden korpus bez matki i gotowe :) polecam ramki do takiej rodni z wąską dolną beleczka na szerokośc czopa jak u mnie ropoławiasz korpusy w maju i widzisz czy im coś siedzi w głowie czy nie, jak nie to to jest cały przegląd a jak zaczynają budować mateczniki to musisz zacząc coś działać, do takiej gospodarki super ule bez felcowe z jednej dechy :D

Nie mam warsztatu więc raczej kupię poliuretany lub właśnie jednościenne - zaczynam testować ule z Nektariady - właśnie zamówiłem jeden zestaw, szukam dalej innych źródeł :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nektariada czyli Arturborat chłopie lepszych nie znajdziesz tylko zważaj uwagę na ramki nie drutuj za mocno bo możesz mieć problem z za dużymi odstępami jak rodzinka słabasza trochę albo słabo buduje to może nie porobić mostków na zimę i kłab może nie przejść ja już na nawłoci od końca sierpnia nie czyszczę ramek z wosku żeby miały łatwiej przejść na drugi korpus 18-stke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie tylko ta ilość ramek ? Na jedną rodzinkę przy gospodarce na Wlp. 1/2 pewnie trzeba liczyć po 50  ramek na 1 ul . ?? Przy moich 18 -tkach muszę mieć 40 ramek na 1 ul . Jest z tym trochę zabawy zimą . Ale coś za coś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nektariada czyli Arturborat chłopie lepszych nie znajdziesz tylko zważaj uwagę na ramki nie drutuj za mocno bo możesz mieć problem z za dużymi odstępami jak rodzinka słabasza trochę albo słabo buduje to może nie porobić mostków na zimę i kłab może nie przejść ja już na nawłoci od końca sierpnia nie czyszczę ramek z wosku żeby miały łatwiej przejść na drugi korpus 18-stke :)

Jeden zamówiłem, za parę dni będę wiedział co to za cudo.

Konfiguracja: 5 x 1/2, daszek, powałka, dennica higieniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem gospodarować na samych połówkach ale przeglądy gniazda w sezonie mnie przerosły. Teraz na samych połówkach jest tylko to co idzie na rozdzielenie w maju na uliki weselne. Mi najbardziej jednak podeszła gospodarka w układzie korpus plus półkorpusy, czyli gniazdo max na korpus plus połówka. Dźwigać nie trzeba a przeglądy są szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazi ja w tamtym roku 2 ule na ramce 1/2 miałem. Wszystko pinie. Na 3 korpusach i tak jak Słowian pisał, do rozładowania nastroju, dzielenia rodziny itd. Super działają.

Ul Nektariady polecam. Mam już jeden i na pewno zamówię następne. Wykonanie ładne. Porobię zdjęcia i wstawię.

Pozdrawiam,

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem gniazdo na pełnym korpusie  + 1/2 nadstawki ma sens, ale przy umiarkowanej w rozwoju pszczole i umiarkowanych pożytkach.

Mam bukfasta  i ule wielkopolskie . Na rzepaku, aby rodzina szła do przodu trzeba nieraz ramki z czerwiem wystawić do nadstawki, no można zawiesić je na dwu połówkach, ale połówki nie mają otworów wylotowych a mogą się trutnie trafić. W zeszłym roku kilka rodzin na rzepaku rozbujało się do czterech pełnych korpusów , nie wyobrażam sobie tego na połówkach. Planuję przejście  na jeden pełny korpus + połówki ale na wszystkich innych póżniejszych pożytkach  zwłaszcza że trwają krócej i na połówce wlkp łatwiej odebrać pełnowartościowy miód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak plenna by to pszczoła nie była to i tak będzie jej tyle ile pszczelarz pozwoli. No chyba że ktoś puszcza na żywioł i liczy że jakoś to będzie.
A na rzepaku u mnie doskonale sprawdzał się układ 1+1/2 jako gniazdo i 3-4 połówki jako miodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że rodnia 3 x 1/2 daje ogrom możliwości. Mogę w rodni operować korpusami, nie ramkami, przeglądy korpusów, nie ramek, chyba, że nastrój stwierdzę to trzeba trzepać, można ograniczyć przed ostatnim pożytkiem na 1 x 1/2, mogę zrobić odkład zabierając nad kratę jeden korpus i następnie całość jako odkład, mogę ściągnąć pszczoły do miodni dając tam cały korpus 1/2, są dużo lżejsze, a 3 x 1/2 daje 15 ramek wielkopolskich, to i tak więcej niż korpus dadanta jaki preferował dla bucfasta Brat Adam. W tej chwili widzę jeden minus czyli liczba ramek, ale w sumie to żaden problem, a dźwigam w półkorpusie maks. 15 kg a nie 30 jak w pełnym... W tym roku wypróbuję na 3-5 ulach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie powierzchnia korpusu sie zgadza ale liczba komórek już nie odchodzi drewno i odstęp pszczeli, jak ci tylko bedzie pasowało to więcej roboty zima przy zbijaniu drutowaniu ale za to mniej w sezonie operujesz korpusami jak ramkami w ulu :) całkiem inna gospodara.

 

Tomuś czyli czy wychodzi od 6 do 7 korpusów 1/2 czyli jak mówiłem może mu na rzepaku braknąć wszystko się zgadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak plenna by to pszczoła nie była to i tak będzie jej tyle ile pszczelarz pozwoli. No chyba że ktoś puszcza na żywioł i liczy że jakoś to będzie.

A na rzepaku u mnie doskonale sprawdzał się układ 1+1/2 jako gniazdo i 3-4 połówki jako miodnie.

Cynig nie ograniczasz chyba w maju matek w czerwieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku maja dokładam do gniazda połówkę wlkp i matka ma do dyspozycji półtora korpusu. Zaczerwia z tego ile chce, ale praktyka pokazuje że z górnego półkorpusu wykorzystuje na czerw nie więcej jak 4-5 środkowych rameczek. W reszcie jest miód. Główne czerwienie odbywa się w dolnym korpusie, gdzie potrafi zaczerwić 9 ramek na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazi przy buckfascie może ci braknąć 5 x 1/2 na rzepaku :D

W ubiegłym roku na rzepaku najsilniejsze rodzinki miałem na 3 pełnych korpusach i jednej połówce... Czyli między 7 a 8 połówek...

Pożyjemy - zobaczymy, byle tylko był taki problem, że korpusów mało :-D

Faktycznie muszę domówić połówek, żeby mieć po 7 x 1/2 na rodzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na rzepaku czy zaraz po nie puszczam pszczół na żywioł i nie pozwalam rozwijać się maksymalnie  , tylko robię odkłady , bo i tak wystąpi po rzepaku nadmiar pszczoły bezrobotnej  w razie załamania pogody jest bardzo duże prawdopodobieństwo rójek. U backwastów jest to mniej realne i one trochę później dochodzą do takiej siły przynajmniej u mnie w moim klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem nie były robione ule wielkopolskie 18 po to, żeby osiągnąć to wszystko o co autorowi chodziło? Ramka trochę większa, ale i tak niektórzy narzekają że w ulu wielkopolskim 18 ramki są nieodpowiednie dla obecnych wydajności pszczół, to przy 1/2 korpusu wielkopolskiego lament będzie jeszcze większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.