Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Korpus węzy


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie napiszę że rozpoczynam swą przygodę z pszczelarstwem. No i wiadomo że głównym problemem jest brak suszu, gospodaruję na ulu wielkopolskim aktualnie pszczoły obsiadują pełen korpus 10 ramek. I tu rodzi się moje pytanie czy mogę dodać pełen korpus węzy ? czy lepiej podzielić gniazdo 5+5 i po jednej ramce węzy ? czyli 2x6 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy rozpoczynałem swoja przygodę z pszczołami miałem ten sam problem jak chyba każdy.Robiłem tak, wyciagałem najpierw 2 skrajne ramki z pokarmem do nadstawki ramki w gniezdzie rozsuwałem i mniej więcej na środku 2 ramki węzy tylko nie jedna obok drugiej ale, przeplatać z ramkami z czerwiem.I tak co kilka dni.Pózniej wyciagałem dalej po 1-2 ramki juz czerwiu wygryzającego sie i tak ciągle co kilka dni.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam zatworów muszę dorobić a beleczek nie stosuję mam powałki.

A co sądzicie o daniu na przykład dwóch ramek do nadstawki za nimi zatwór a na gniazdowych za zatworem folia żeby pszczoły nie wychodziły wtedy będę potrzebował mniej zatworów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam zatworów muszę dorobić a beleczek nie stosuję mam powałki.

A co sądzicie o daniu na przykład dwóch ramek do nadstawki za nimi zatwór a na gniazdowych za zatworem folia żeby pszczoły nie wychodziły wtedy będę potrzebował mniej zatworów

 

 

Ja bym wyjął z dolnego korpusu 2 ramki z czerwiem zasklepionym, w to miejsce dał węzę - nie na skraj tylko w środek gniazda. Ramik z węzą oddzielone ramkami z czerwiem. A ramki z czerwiem na górę i po bokach po ramce węzy, ewentualnie węzę do pełna - będziesz mieć zapas na wymianę przy kolejnych przeglądach. Za tydzień kotrolnie sprawdź czy działają w dolnym korpusie, i sukcesywnie wymieniaj ramki z czerwiem z dołu na węzę z góry.

Ja zaczynałem w kwietniu od 2 uli, teraz mam 18 na 2 korpusach - minimum 1 korpus odbudowanej węzy w każdym. Robiłem jak piszę wyżej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górę 2 ramki z czerwiem z dolnego korpusu, reszta do pełna węzy. W dolny korpus zamiast wyjętych ramek tez dajesz węzę. Temperatury teraz takie, że żadnych ociepleń nie potrzeba. Przy przeglądach sprawdzasz jak idzie odbudowa węzy w dolnym korpusie i jeśli odbudowana, to kolejne dwie ramki z czerwiem do góry a w zamian 2 ramki z węzą z góry na dól. W ten sposób odbudujesz cały korpus węzy i gniazdo będziesz miał na świeżej woszczyźnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.