Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zimowanie w ulach styrodurowych styropianowych


Recommended Posts

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak wy zimujecie w ulach styrodurowych denica płytka czy osiatkowana jaka siła rodziny ile ramek min , czy trzeba zastosować poduszkę powietrzną czy tylko wystarczy sama dennica osiatkowana powałka szczelna czy pootwierane pajączki ???

Link to comment
Share on other sites

Dennica płytka osiatkowana zamykana końcem lutego otwierana zwykle końcem kwietnia w tym roku jako ze jest jaki jest otwarlem dopiero w maju i to po 10 gdzieś. Co do minimalnej ilości ramek mocno obsiadanych na jesień to mniej jak 6 ram grobo zbitej pszczoły nie zimuj lepiej połączyć. Ja po zakarmieniu daje polkorpus jako poduszkę i w tym roku pozatykalem powalki albo wentylację w daszkach jak ul na siatce to wentylacja górna niepotrzebna a nawet podobno to błąd robi przeciag. Od tego roku wszystkie ule robie z powalkodaszkami czyli na szczelnie od góry oczywiście siatka w dennicy to podstawa.

Link to comment
Share on other sites

W ulach z tworzyw oczywiście najważniejsza jest wentylacja. Ja robię dennice siatkowe otwarte cały rok oprócz okresu od początku marca do końca pierwszego tygodnia maja, i zostawiam w powałce po jednym pajaczku który służy oprócz wentylacji jeszcze do do podkarmiania słoikowego górnego na zimę,  oraz w daszku pod ociepleniem mam dwa otwory wentylacyjne otwarte całą zimę. Pszczoły same decydują czy górny pajączek zakitować jesienią czy nie i ja w to nie ingeruje , bo one najlepiej wiedzą jaka wentylacja im jest potrzebna ,niektóre rodziny całkowicie kitują górny pajączek , a niektóre kitują tylko częściowo.  Poduszka powietrzna jest potrzebna tylko przy ulach korpusowych o bardzo niskich ramkach zimowanych na 2 korpusach wtedy trzeba dawać trzeci korpus pod spód , żeby nie narażać pszczół na podmuchy zimą wiatru ze śniegiem.  Ja w ulach o ramce h-18 cm nie daje poduszki powietrznej tylko wysoką dennicę i to całkowicie wystarcza , ale właściciele Dadantów 1/2 już mają gorzej bo ich ramka jest niższa . Oczywiście z tego względu zawsze lepiej jest mieć dennice wysokie w pasiece.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co koledzy napisaliście to musze zrobic polkorpusy albo denice wysokie osiatkowane, czy ktoś zimował na denicach niskich osiatkowanych bez zadnej poduszki powietrznej?

Link to comment
Share on other sites

Zimuję w styropianach WL  głównie na jednym korpusie bez półnadstawki , tylko dennica pełna bez siatki . Wysokość dennicy 5 cm.. Zimuje bardzo ciasno tak jak Słowian , poniżej 6 ramek nie zimuję , łącze. Nie narzekam , nie zmieniam sposobu zimowli

Link to comment
Share on other sites

Tak ja zimowałem kilka rodzin na siatce bez podkładania korpusu pod spód, różnic jakiś wyraźnych nie zauważyłem ale eksperyment będę kontynuował, trzy rodziny zostawiłem na wiosnę z otwartymi dennicami i też różnicy w stosunku do pozostałych nie widać.

ArCzi a po co masz robić specjalnie pół korpus jak możesz wykorzystać do tego pełny.  

Link to comment
Share on other sites

podobno im rodzina wyżej od ziemi tym lepiej zimuje, sprawdzić to ciężko ale są bardziej doświadczeni którzy tak robią to co to za problem położyć korpus pod spód a na wiosnę ciach  na górę i mamy miodnie :D

Link to comment
Share on other sites

Z tego co koledzy napisaliście to musze zrobic polkorpusy albo denice wysokie osiatkowane, czy ktoś zimował na denicach niskich osiatkowanych bez zadnej poduszki powietrznej?

A konkretnie  jaki typ ula masz na myśli ???? I jaka wysokość ramki standardowa czy inna ??? Bo tak to możemy sobie dyskutować i każdy będzie co innego miał na myśli ?

Link to comment
Share on other sites

Ja zazimowałem omyłkowo dwie rodzinki tak:

połówka korpusu jako poduszka, otwarte 2 pajączki w dennicy i jeden w powałce - pięknie przezimowały... Dotychczas zimowałem na zamkniętej dennicy z otwartym pajączkiem, ale kolejna zimowla to 50% rodzin w tym układzie.

Link to comment
Share on other sites

Witam Tadek11 ramka standardowa,zimować chyba będe na kilka sposobów chciałbym zobaczyć jak bd 1. Niska dennica osiatkowana i pólkorpus pod spód od góry szczelnie beleczki 2 wysoka dennica osiatkowana bez poduszki i szczelnie od góry 3 sposob tak jak 2 z otwartym jednym pajączkiem w powalce jak wy sądzicie?? . Wy jak uwazacie lepiej powalki na zimę czy belki?? Będzie to pierwsza moja zimowla na takich ulach nie chcę postawić wszystkiego na jedno. Ile wy zoatawilibyście otwartego wylotka na zime w tych moich spsobach które wyzej opisałem????

Link to comment
Share on other sites

No dobrze standardowa ramka ale typ ula ? Piszesz przy Nicku ze masz typ ula WZ czyli rozumiem warszawskie zwykłe ??

Ja kiedyś miałem ule Ostrowskiej czyli ramki szerokość ula Wielkopolskiego 360 mm   ale o wysokość 230 mm i nawet zimowałem na jednym korpusie 10 ramkowym z zamkniętą górą beleczkami i na zwykłej niskiej pełnej dennicy i też mi dobrze zimowały tylko wiosna była gorsza bo później dochodziły do siły i często miałem zawilgocone ramki. Ale wysokość 230 mm pojedynczego korpusu była wystarczająca dla kłębu. Czyli pszczoły są w stanie znieść dużo aby tylko w obrębie ula mieściła się średnica przeciętnego kłębu zimowego około 20- 24 cm i nad głową czy bezpośrednio z boku było wystarczająco pokarmu , którego zużycie w miesiącach styczeń- luty czyli wtedy kiedy są w najbardziej zacieśnionym kłębie wynosi to zużycie około 3 kg miesięcznie , czyli nad głową nie muszą mieć specjalnie dużo pokarmu ale z boków on musi być ,gdyż w następnych miesiącach marzec i kwiecień zużycie pokarmu wzrasta wielokrotnie ,podawaliśmy gdzieś jak wygląda zużycie pokarmu na własne potrzeby przeciętnej rodziny pszczelej. Co do wentylacji to już pisaliśmy , że pszczoły w trakcie metabolizmu spalania cukru w organizmach wydalają parę wodną i ona nawilgaca pojemność ula i musi być dobra wentylacja , gdyż inaczej ona skrapla się na ścianach i ramkach ula i powoduje pleśnienie ramek skrajnych nie obsiadanych przez pszczoły. Natomiast dobrym rozwiązaniem moim  zdaniem są powałki uniesione około 1 cm nad górnymi beleczkami ramek , gdyż ułatwiają one komunikację pszczół i przechodzenie górą z kłębem w bok ula za pokarmem , a gdy nie ma górą przejścia to kłąb dochodzi do górnej beleczki i kaput nie ma możliwości przesunąć się w bok w kierunku prostopadłym do ramek.

No dobra dosyć tego pisania bo dzisiaj mam zamiar rozpocząć sezon i coś tam wywirować w pasiece :D.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

No dobrze standardowa ramka ale typ ula ? Piszesz przy Nicku ze masz typ ula WZ czyli rozumiem warszawskie zwykłe ??

Ja kiedyś miałem ule Ostrowskiej czyli ramki szerokość ula Wielkopolskiego 360 mm   ale o wysokość 230 mm i nawet zimowałem na jednym korpusie 10 ramkowym z zamkniętą górą beleczkami i na zwykłej niskiej pełnej dennicy i też mi dobrze zimowały tylko wiosna była gorsza bo później dochodziły do siły i często miałem zawilgocone ramki. Ale wysokość 230 mm pojedynczego korpusu była wystarczająca dla kłębu. Czyli pszczoły są w stanie znieść dużo aby tylko w obrębie ula mieściła się średnica przeciętnego kłębu zimowego około 20- 24 cm i nad głową czy bezpośrednio z boku było wystarczająco pokarmu , którego zużycie w miesiącach styczeń- luty czyli wtedy kiedy są w najbardziej zacieśnionym kłębie wynosi to zużycie około 3 kg miesięcznie , czyli nad głową nie muszą mieć specjalnie dużo pokarmu ale z boków on musi być ,gdyż w następnych miesiącach marzec i kwiecień zużycie pokarmu wzrasta wielokrotnie ,podawaliśmy gdzieś jak wygląda zużycie pokarmu na własne potrzeby przeciętnej rodziny pszczelej. Co do wentylacji to już pisaliśmy , że pszczoły w trakcie metabolizmu spalania cukru w organizmach wydalają parę wodną i ona nawilgaca pojemność ula i musi być dobra wentylacja , gdyż inaczej ona skrapla się na ścianach i ramkach ula i powoduje pleśnienie ramek skrajnych nie obsiadanych przez pszczoły. Natomiast dobrym rozwiązaniem moim  zdaniem są powałki uniesione około 1 cm nad górnymi beleczkami ramek , gdyż ułatwiają one komunikację pszczół i przechodzenie górą z kłębem w bok ula za pokarmem , a gdy nie ma górą przejścia to kłąb dochodzi do górnej beleczki i kaput nie ma możliwości przesunąć się w bok w kierunku prostopadłym do ramek.

No dobra dosyć tego pisania bo dzisiaj mam zamiar rozpocząć sezon i coś tam wywirować w pasiece :D.

Pozdrawiam

Tadek

Tadeusza pszczoły chytre jedzą w zimie trzy razy tyle co nasze , :D :D ale pewnie nasze kłęby zimowe nie maja po 8kg itd.. itp...

Link to comment
Share on other sites

Wracając do zimowli w ulu Wielkopolskim styrodurowym to gdy bym zimował na denincy wysokiej osiatkowanej okolo wys pólkorpus wielkp to była by pewna poduszka powietrzna tylko czy wykonanie takiej dennicy bd tylko na zime czy na caly sezon?? Czy ktoś ma jakies konkretne rysunki szkice jak wyglada dennica wysoka osiatkowana a co sądzicie o denicy niskiej 2,5 cm i trzech pajączkach w niej czy ktoś zimuje na takim ukladzie i ile pajaczkow otwiera na zime w dennicy i w powalce??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.