Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Matka trutowa od razu po wygryzieniu

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

morzedzungli

morzedzungli

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów
  • Imię:Karol
  • LokalizacjaSulęcin
  • Typ ula:Wlkp

Witam serdecznie,

To mój pierwszy taki przypadek, poddałem matecznik do odkładu, matka się wygryzła ( unasieniła się- tak mi się wydaje) i zaczęła czerwić. Sprawdziłem, że są jaja i odkład zostawiłem w spokoju do dalszego rozwoju. Wczoraj zaglądam a tu matki brak, czerw rozstrzelony garbaty, jajek, larw nie ma tylko resztki garbatego czerwiu.

I pytanko, czy jak poddam matecznik to czy pszczoły przyjmą matkę? i rodzinka zacznie funkcjonować?

Karol

Nie ma złych pszczelarzy, są tylko źli hodowcy matek.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2832 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Wiesz to jak takie pytanie - podoba mi się Marysia  , jak jej kupię kolczyki to mnie wpuści wieczorem przez okno ?

A kto to ma wiedzieć . Powinny jak się im spodoba matka , najlepiej taką z brakowania 2 letnią.

• PiotrekF lubi to
SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

morzedzungli

morzedzungli

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaSulęcin

Wiem że pytanie nieco dziwne ale też nigdy takiego przypadku nie miałem żeby moda matka od razu po unasiennieniu " zachorowała"

Karol

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 362 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP, wielkopolski, dadant 1/2

Jak masz matkę za darmochę to ryzykuj a jak kupiłeś to trochę szkoda kasy,

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2832 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Żadne dziwne . Tutka trutnia nie usunięta , robotnice słabo wymasowały matkę po locie i zapalenie jajników gotowe. Bywa.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

morzedzungli

morzedzungli

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaSulęcin

Zrobię doświadczenie :) jutro nastawię kilkanaście matek i do rodziny tej poddam matecznik. Wiem, że już późno bo matka zacznie czerwić około 15 sierpnia ale spróbuję. Ewentualnie później połączę tę rodzinę :)

Mój błąd, że matki robię na styk, w przyszłym roku narobię ulików weselnych i w niech będę trzymał matki zapasowe, można wtedy nawet wymienić w sierpniu w rodzinie słabo czerwiącej.

Karol

• Tadek11 i Nacek lubią to

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1795 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Wiem że pytanie nieco dziwne ale też nigdy takiego przypadku nie miałem żeby moda matka od razu po unasiennieniu " zachorowała"

Zdarza się .
U mnie też miałem jedną młoda strutowiałą matkę .
Właśnie wczoraj likwidowałem odkład z nią ...

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 606 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica
Mój błąd, że matki robię na styk, w przyszłym roku narobię ulików weselnych i w niech będę trzymał matki zapasowe, można wtedy nawet wymienić w sierpniu w rodzinie słabo czerwiącej.

Karol

Też mam podobny plan, bo uważam, że najlepszy czas dla mnie na robienie odkładów i powiększanie pasieki, to będzie lipiec/sierpień. Będę wtedy miał dużo bezrobotnej pszczoły, a sprawna matulka szybko zaczerwi dużo ramek. Miałem okazje się o tym przekonać w tym sezonie, bo robiłem trochę odkładów bez czerwiu (deficyt). Niestety dalej mam jeszcze za dużo słabych odkładów z początku sezonu - zobaczymy jak to wszystko się potoczy do zimy :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Wolne pszczoły | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!