Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nawłoć 2017


Tadek11

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wywiozłem pszczoły dwa dni temu. Póki co małe zainteresowanie nawłocią. Latają na takie wysokie (ok 2m) żółte kwiatki, które też z tą nawłocią rosną i kwitną. Co roku coś z tej nawłoci przyniosły, mam nadzieje, że i w tym coś będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlewałem dzisiaj koło 20.00 ogród wkoło pasieki i było czuć charakterystyczny zapach "starych skarpet" :D czyżby nawłoć ruszyła już w tym roku ?? , było by to bardzo wcześnie. jest dwa tygodnie bez deszczu sucho jak pieron a jednak ten zapach był bardzo dobrze wyczuwalny jutro trzeba do nich zajrzeć może już noszą jakby jeszcze trochę deszczu uraczyło to może i by co z tego było :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawłoć się zaczyna,widać zainteresowanie nią pszczół....dziś udało mi się zrobić 3 wirowanie miodu w tym sezonie .Nie jest to ilość jak za 1,2 razem ale jakościowo chyba najlepszy miód...ciemny ostry w smaku - taki tu u mnie lubią najbardziej - chyba już ze spadzią, bo wpada w odcień zielony...Jedna rodzina u mnie jest rekordowa, to od niej zawsze mogę odwirowac 10 pełnych ramek.Tam matka już wiekowa jest ale nie ruszam ją może sama po niej będzie młoda podobna- to jednak od matuli wszystko zależy jaka torodzinka będzie.Jest to nieska ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Jedna rodzina u mnie jest rekordowa, to od niej zawsze mogę odwirowac 10 pełnych ramek.Tam matka już wiekowa jest ale nie ruszam ją może sama po niej będzie młoda podobna- to jednak od matuli wszystko zależy jaka torodzinka będzie.Jest to nieska ....

Czy tylko matka? U mnie przy domu są dwie takie rodziny, prawie zawsze najliczniejsze , najwydajniejsze , matki często niewiadomego pochodzenia . Jest to pierwsza skrajna i  skrajna w ostatnim rzędzie :)Nie chcą się przyznać , czy korzystają z niedozwolonej pomocy czy nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozminęliśmy się z czymś  , nie to miałem na myśli.....

U mnie z racji usytuowania tych uli na wlocie na pasieczysko  następuje ,, zasilanie" tych uli i ciągle są rekordzistami :)Pasieczysko osłonięte krzewami i dwa wejścia z przodu i z tyłu .

Matka(i) w tym wypadku nie ma aż takiego znaczenia .

 Takie rodziny rekordzistki ponadprzeciętne opisywane przez  Ciebie występują prawie w każdej pasiece ( kombinacja genów, super kondycja i pare jeszcze czynników wpływających na taki stan)

Ja często odchowuję serie matek od takiej wybranej rodziny, matki są w porządku, często lepsze niż po reproduktorkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie sezon miodowy praktycznie zakończony. Nawłoć niby kwitnie i coś tam jej noszą bo czuć "zapach skarpet"  przy ulach Jak to nazwał Łukasz :D , ale ja zrezygnowałem ze zbioru nawłoci w tym roku z dwu powodów . Brak pożytków w lipcu spowodował że zmuszony byłem już w lipcu dokarmiać rodziny , oraz stwierdziłem mocny stopień i nierównomierny  zawarozowania niektórych rodzin i w związku z tym zacząłem wcześniej leczenie wszystkich rodzin w pasiece , podejrzewam że z powodu ogólnego braku pożytków w lipcu niektóre rodziny naniosły mi warozy z sąsiednich pasiek z okolicy ?? :rolleyes:  I jest to bardzo możliwe bo są to tz.  niedzielni pszczelarze którzy za bardzo nie dbają o zdrowie pszczół i corocznie odnawiają pasieki bo im co roku w dużej części padają ? podejrzewam że z powodu nieumiejętnego i zbyt późnego  stosowania leków na warozę ???

Najbardziej zainfekowane były krzyżówki bo BF których jeszcze kilka rodzin mam , i to one najbardziej są skłonne do rabunków.

Pozdrwiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak Tadek11 wcześnie zacząłem podkarmiać. Dzięki temu matki ładnie czerwiły a rodzinki rosły w siłę. Tak samo też wcześniej zacząłem leczenie i teraz warozy nie mam a pszczoły zimowe nie są uszkodzone. Mimo, że nawłoci w okolicy lotu pszczół jest dużo to jak do tej pory nie udało mi się zobaczyć na niej żadnej pszczoły - tylko trzmiele, osy i muchy. Wczoraj zaczęły już oblatywać nawłoć i było ich na niej całkiem dużo jednak myślę, że to jeszcze nie to. Miodu nawłociowego w tym roku nie będę brał dzięki czemu jest szansa, że mniej syropu pójdzie do zakarmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się 25 sierpień i nawłoć zaczęła u mnie lać :D dzisiaj dokładałem ramki w nadstawkach bo niektóre były puste,l w 3 najsilniejszych ulach zostawiłem po jednej ramce wlkp i co sie okazuje że wszystkie 3 były dzisiaj zaprane swierzym nakropem lało sie z ramek jak przechyliłem 3 dni temu tego nie było było coś w ramkach ale sporo ciemniejszego i gestego nie lało sie po przechyleniu co to jest nie wiem ale czeriu 3/4 ula iwęc dobrze jest od 20 lipca do 1 sierpnia prszczoły dostały po ok 1,5 L litra smieszna ilość mogłem nic nie dać i było by to samo ale nie wiedziałem co bedzie dalej ale jak zerkłem 05,08 i było po dwie ramki zaprane ciemnym nakropem plus wianki na górze ramek to wiedziałem że jest dobrze i powtórzył sie taki rok jak w pierwszym roku pszczelarzenia (4 lata temu)  że do nawłoci nie muszę podkarmiać :) co mnie bardzo cieszy bo zależy mi na silnych rodzinach na wiosne ale i na czystym nizafałszowanym miodzie nawłociowym :D. Przewidywane miodobranie nie wcześniej niż 15 wrześień jak jeszcze pogoda dopisze narazie zapowiada się dobrze co 3 dni przeleje i ciepło idealne warunki na nawłoć. Wszystkie rodziny miały wyjęte ramki znad kraty (karmiąc nie chciałem aby pakowały do nadstawek) dzisiaj wszytkie dotały ramki z powrotem i to był idealny moment u mnie :) , dokładnie tak samo jak w zeszłym roku co była susza 5 tyg. bez kropli deszczu a mimo to wziołem z 10 uli 76 kg nawłoci co wg. mnie jest dobrymn wynikiem tymbardziej że na 25 rodzin dałem tylko 40 kg cukru tak dla pewności czyli w tych 90 %, zimowałem na nawłoci i dla mnie jest to idealne rozwiazanie miodu we wrześniu wziąc na zime nie karmić praktycznie a i wiosenny miód niezafałszowany bo jak nawet w kwietniu przeniosą coś nad krate a przy dośw. Cyniga wiemy że przenoszą :D to przeniosą nawłoć. Nie stosuję w tym roku twardej chemii tylko ambrazol i apiguard po nawłoci a w październiku/listopadzie suplimacja kwasu szczawiowego co mi z tego wyjdzie dam znać :).

 

Sezon nawłoć 2017 uważam na Jurze za otwarty :D

 

ps. przedostatni dzień urlopu właśnie wróciłem z urodziń od szwagierki za wszystkie błedy i tym podobne przepraszam ale jest trochę w czapie (tym razem odbyło sie bez przekleństw :D)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku odwirowałem ok 70l z 10 uli także wynik podobny jak u ciebie -  Słowian. W tym roku bardzo ładnie latają, ale w nadstawkach sucho. Noszą tylko do gniazda, także nie spodziewam się jakiegoś rewelacyjnego wyniku. U mnie na opolszczyźnie gdzieś tak 15 września planuje wirowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo zaglądałem dzisiaj i tylko do gniazda leja ale może jak matule poczują większy przypływ to i może trochę czerwiu jeszcze będzie a wiadomo jak zaleją wszystko dookoła to i do nadstawek bedą zmuszone dać, narazie jak piszesz ani jednej komórki w nadstawkach z miodem nie ma, ale czas pokaże jak będzie pogoda jest a to najważniejsze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podsumowanie nawłoci - wywiezione 12 rodzin, z miodem w miarę tzn. 7 kg z rodziny, pszczoły za bardzo nie osłabły w gniazdach dużo czerwiu i pyłku (w momencie zwiezienia tzn. miesiąc temu. W piątek czwarte dymienie " nawłociowców" i dostaną ostatnią, trzecią porcję 5 kg inwertu. W gniazdach zostało sporo miodu, ponieważ ramek z czerwiem nie ruszałem. Ogólnie nawłoć jak dla mnie na plus. Miód ciekawy, żółty o smaku cytrynowo - ziołowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.