Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nastroje rojowe i krata odgrodowa...


Recommended Posts

16 godzin temu, michal79 napisał:

Czy to prawda, że kiedy w nadstawce da się większy odstęp między ramkami (np. 9 ramek do korpusu 10r), to większa szansa że pszczoły to zamiodzą, bo będą ciągnąć dłuższe komórki, a matka nie zaczerwi bo będzie to dla niej nieatrakcyjny plaster?

W ulach leżakach miałem wszystkie plastry pogrubione w nadstawce i na początku za sugestią poprzedniego właściciela tych uli nie dawałem wcale kraty .
W pierwszym sezonie okazało się , że w co drugim ulu matka powędrowała do miodni .
W jednym zaczerwiła kilka ramek dosłownie po kilkanaście komórek, ale w niektórych, w prawie wszystkich ramkach była elipsa czerwiu po kilka cm.
Nie muszę mówić jaki to problem przy miodobraniu .
Dlatego zacząłem później zakładać kratę wszędzie .
I tak jak napisał Manio ... w pogrubionych plastrach częściej miód jest rzadszy , bo jest gorsze parowanie
i przy ciągłym przybytku nektaru pszczoły nie są w stanie go odpowiednio zagęścić .
Pszczoła musi mieć wolne miejsce, żeby usunąć z nektaru nadmiar wody ! 
Głębokie komórki plastrów pogrubionych bardzo to utrudniają , a przy dużych przybytkach wręcz uniemożliwiają .
Kilka dni temu pisałem dlaczego zrezygnowałem z uli leżaków ...
Właśnie rzadki nektar, duże przybytki  i brak powiększenia kubatury ula spowodowały , że z plastrów (bez potrząsania) przy pochyleniu ich się wylewało !

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
2 godziny temu, Nacek napisał:

A ty Wiesiu to jesteś producentem tych krat, czy tylko sprzedawcą??

Kolega pospamował troszkę (4 czy 5 postów reklamujących konkretny sklep) i posty zostały usunięte, a niestety użytkownik ostrzeżenie. Znając życie raczej już się tu nie pojawi, aby Ci odpowiedzieć na pytanie. Chociaż chciałbym się mylić...

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.