Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pszczelarze jako wynalazcy.


piotrpodhale

Rekomendowane odpowiedzi

32 minutes ago, Krzyżak said:

Żeby dobrze działało, to trzeba zmienić oryginalny regulator obrotów na taki który sczytuje ilość obrotów z wału.

 

co znaczy dobrze działało ???  Przecież obciążenie jest stałe. Jeśli tam jest jakaś regulacja obrotów rodem z wiertarek klasy supermarket to wystarcza. To Szymon chyba skrzywienie zawodowe. Pewnie można tam wsadzić napęd serwo z resolwerem czy enkoderem i sterować f/v albo zwykły silnik i falownik i wtedy faktycznie czujnik na wale jako tachograf. Ale nikt tego nie zrobi bo i po co. Przecież tam wystarczy najtańszy regulator fazowy od chńczyka za 50 zeta i ma z głowy jesli nie ma pod przyciskiem bo to przeca silnik komutatorowy-szczotkowy. Sam robiłem podobne urzadzenia i ustawiałem obroty na przycisku i do tego opaska jako montowanie i heja działa. I syrop się mieszał sam. Przeca  ma to wszystko i działa cacy :)

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, że obciążenie nie jest stałe. Zmienia się, miód wylatuje z plastrów więc siła elektromechaniczna jest z biegiem czasu potrzebna coraz mniejsza.

W tym "regulatorze obrotów" tak naprawdę nie ustawiamy żadnych obrotów tylko napięcie, które to reguluje obroty. Miód się będzie odwirowywał z plastrów, więc opór będzie mniejszy, a siła elektromotoryczna wrzeciona stała. Skutkiem tego obroty gwałtownie wzrosną mogąc zniszczyć ramki.

Wiem co mówię, przerabiałem temat tylko w  odwrotnej sytuacji. Mam mieszadło wykorzystane do mieszania syropu.

"Obroty" ustawione na stałe, dosypuje sukcesywnie cukru do wody, ciecz robi się bardziej gęsta, robi się większy opór i obroty spadają do zera.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Krzyżak said:

Właśnie chodzi o to, że obciążenie nie jest stałe. Zmienia się, miód wylatuje z plastrów więc siła elektromechaniczna jest z biegiem czasu potrzebna coraz mniejsza.

W tym "regulatorze obrotów" tak naprawdę nie ustawiamy żadnych obrotów tylko napięcie, które to reguluje obroty. Miód się będzie odwirowywał z plastrów, więc opór będzie mniejszy, a siła elektromotoryczna wrzeciona stała. Skutkiem tego obroty gwałtownie wzrosną mogąc zniszczyć ramki.

Wiem co mówię, przerabiałem temat tylko w  odwrotnej sytuacji. Mam mieszadło wykorzystane do mieszania syropu.

"Obroty" ustawione na stałe, dosypuje sukcesywnie cukru do wody, ciecz robi się bardziej gęsta, robi się większy opór i obroty spadają do zera.

dla dużego kosza tak ale dla takiego małego to chyba przesada. Przeca to urządzenie to ma silnik ze 1500W więc te parę kilo z miodu w ramkach to mu nie przeszkodzi jak wejdzie na obroty przy starcie się mogę zgodzić ale będzie ok. to ma łożyska czy panewkę  a ty miałeś opór z cieczy. Nie wydaje mi się by mieszarka do zaprawy zmieniała aż tak obroty od kilku kilo miodu. Trzy ramki dadant to jakieś 10kg ja dobite i poszerzane to chyba na takim małym ramieniu to opór bym pominął ale kto wie trza by sprawdzić. Dobry temat. Ale fakt lekko dokręci prędkości moim zdaniem minimalnie. 

Edytowane przez Brzytwiarz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca ja mam jedną miodarkę od łysonia 720mm na sterowaniu silnikiem dc z motoreduktorem plastikowym i problem jest niezauważalny a diagonal mieści 5 ramek dadanta i silniczek jest na 12VDC. Dalej twierdze ze tuleje łozyska spowodują ze bezwładność się zmieni ale nie opór przynajmniej znacząco. Będzie hamować wybiegiem i owszem ale co z tego. 

Edytowane przez Brzytwiarz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzyżak napisał:

Wiem co mówię, przerabiałem temat tylko w  odwrotnej sytuacji. Mam mieszadło wykorzystane do mieszania syropu.

"Obroty" ustawione na stałe, dosypuje sukcesywnie cukru do wody, ciecz robi się bardziej gęsta, robi się większy opór i obroty spadają do zera.

Również mam zrobiony mieszalnik do syropu z mieszadła,nic tam nie zwalnia i jeszcze do zera bez przesady.PK

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest to możliwe by syrop zatrzymał mieszadło moja córka potwierdza a wie co mówi co prawda mowa o innym sprzęcie https://arena.pl/wspanialy-mikser-agd-robot-kuchenny-mieszadlo,p39514157.html

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Kole jest taki wynalazca , co prawie wszystkie urządzenia pomocnicze do pracowni pszczelarskiej zbudował sobie sam , suszarkę do pyłku,   nóż elenktyczny do odsklepiania ręczny i taki z kasetowy na całą ramkę , wialnik do czyszczenia pyłku , rozbijacz do pierzgi z odkurzaczem przemysłowym do odciągu zanieczyszczeń , gdzie właśnie wykorzystał takie mieszadło do mieszania farb jak w postach wyżej , izolatory ule własnej konstrukcji uliki weselne i wiele innych urządzeń  i na każde zebranie coś nowego przynosi żeby się pochwalić ? 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mieszalnik wygląda tak full automat :)wężyk do kranu i jeszcze taka listewka niewidoczna z podziałkom ile mam wody w beczce w razie jakby nie trzeba było robić całej.Niestety od trzech-czterech lat maluję metalowe ramko,zdążyło już całe skorodować.PK

2bf2ff7ec31a5a43med.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, piotrpodhale said:

Mój mieszalnik wygląda tak full automat :)wężyk do kranu i jeszcze taka listewka niewidoczna z podziałkom ile mam wody w beczce w razie jakby nie trzeba było robić całej.Niestety od trzech-czterech lat maluję metalowe ramko,zdążyło już całe skorodować.PK

2bf2ff7ec31a5a43med.jpg

I bankowo sprzęt robi robotę. Beczka 120l? ile Piotrek Ci to miesza ?? ja używam klasyka :) jakim jest frania mała pojemność ale pompa z rozdrabniaczem już czeka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Brzytwiarz napisał:

I bankowo sprzęt robi robotę. Beczka 120l? ile Piotrek Ci to miesza ?? ja używam klasyka :) jakim jest frania mała pojemność ale pompa z rozdrabniaczem już czeka. 


zależy jaki cukier i jakie obroty mieszalnika około 20 min

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, piotrpodhale said:

110l

Jak dobrze rozumiem to docelowo mieszasz na jakimś taborecie albo schodzie ?? pytam o przelewanie tego do wiader, hoboków i innych naczyń ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Brzytwiarz napisał:

Jak dobrze rozumiem to docelowo mieszasz na jakimś taborecie albo schodzie ?? pytam o przelewanie tego do wiader, hoboków i innych naczyń ?? 

tak pusty korpus wlkp pod beczkę jest idealny na dole zawór taki jak w odstojnikach.PK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w mojej frani :) i to jest słuszne rozwiązanie - ten kranik. 

 

Może ktoś ma zrobioną pompę w beczce do mieszania to niech wrzuci fotki i opisze co i jak to działa i na co zwrócić uwagę. Będę wdzięczny bo po nowym roku coś takiego będę majstrował sprzęt już drugi rok w pudłach czeka. 

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u ciebie mieszalnik do syropu rozwiązałem tak: 
https://drive.google.com/file/d/1FN6-Kc9YwIdasey4Vq1kxXvOBUW_zYus/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1VwYum1fZzf0khsY9YAdUNPbCeX6jgn9W/view?usp=sharing
Beczka 200 l z odejmowanym wiekiem zapinanym na obejmę zaciskową. 
Do drugiej obejmy przyspawany jest silnik z mieszadłem. Za pomocą tej opaski przytwierdzam na beczce mieszadło. Po przygotowaniu syropu całe mieszadło zdejmuje, zakładam wieko i druga opaską szczelnie zamykam beczkę. 
Beczka ma postument i oczywiście kranik. Całość trafia na przyczepkę i jazda do pasieki. Wcześniej to mieszadło z silnikiem było przytwierdzone na stałe do beczki leczu uniemożliwiało to szczelne zamknięcie i transport. Trzeba było przelewać do innych pojemników. 
Próbowałem zachwalany przez niektórych sposób z pompą do wody brudnej zanurzeniowej. Może sprawdzi się to przy wsypywaniu cukru z opakowań 1 kg. Ja kupuje w workach 25 kg. Pompa zatykała się po wsypaniu na raz 25 kg. Przynajmniej u mnie tak się działo 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mieszalnik do syropu wygląda tak :

pralka-wirnikowa-z-podgrzewaczem-niemiec

Stara pralka wirnikowa niemiecka z podgrzewaczem i pompą do wypompowania cieczy .  Na raz wsypuję worek cukru 25 kg i uzupełniam wodą do pełna  i pompa wypompowuje syrop .

Żona czasami pasteryzuje w niej słoiki z przetworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Tadek11 said:

Mój mieszalnik do syropu wygląda tak :

pralka-wirnikowa-z-podgrzewaczem-niemiec

Stara pralka wirnikowa niemiecka z podgrzewaczem i pompą do wypompowania cieczy .  Na raz wsypuję worek cukru 25 kg i uzupełniam wodą do pełna  i pompa wypompowuje syrop .

Żona czasami pasteryzuje w niej słoiki z przetworami.

też taki mam ale czeka do remontu bo wał jest do zrobienia wytary i oring przepuszcza dobre bo można podgrzać :) puki co frania wymiata. Tadku a jak rozwiązujesz problem zatykania się cukrem wlotu ?? czy dodajesz po trochu cukier ?? Ja we frani pod koniec mieszania do rurki spustowej(węża) pompuję pompką rowerową i odtykam zastały tam cukier. 

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Krzyżak napisał:

 

Jak, waży ponad 250kg ?

Oczywiście na przyczepkę wstawiam przed nalaniem wody i dodaniem cukru. Przypinam to pasem mocującym takim jak do transportu aut na lawecie. Oczywiście należny uważać z prędkością jazdy i hamowaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Brzytwiarz napisał:

też taki mam ale czeka do remontu bo wał jest do zrobienia wytary i oring przepuszcza dobre bo można podgrzać :) puki co frania wymiata. Tadku a jak rozwiązujesz problem zatykania się cukrem wlotu ?? czy dodajesz po trochu cukier ?? Ja we frani pod koniec mieszania do rurki spustowej(węża) pompuję pompką rowerową i odtykam zastały tam cukier. 

Oczywiście nie sypię cukru do pustej pralki tylko nalewam wiaderko wody i następnie dosypuję cukier i resztę wody stopniowo podczas wirowania. A zastały cukier rzeczywiście jeżeli nie chce wypłynąć pod ciśnieniem grawitacyjnym to dmuchnięcie w rurkę pomaga , można i pompką rowerową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem kolejnego sprzętu mieszającego (kolejny na pokładzie) ale ten pomimo "drobnej usterki" jest w najlepszym stanie wizualnym. Fakt na chwilę obecną, przekładnia nie działa poprawnie tylko bieg nr 2 a to dlatego że jedna zębatka jest zjechana. Ale naprawa to czysta formalność :) części mam więc jestem szczęśliwcem pomimo złomu. Sam zakup to światełko od Boga. Zadzwoniłem o 14 do gościa z ogłoszenia o tabliczkę i powiedział, że może w sumie wysłać ale we wtorek bo ktoś ma po to przyjechać i jak nie weźmie to mi da znać. Po rozmowie ze znajomym z serwisu tego sprzętu i sprawdzeniu części i usterki (wytypowanie konkretnej zębatki - bakielitowej) wysłałem sms do gościa że biorę w ciemno (znajomy z serwisu mówi że weźmie w ciemno i da mi zarobić jak nie za info gdzie to jest dostępne jeśli nie biorę). Po czym gość mi odpisał po chwili, - kiedy bym chciał to odebrać ??, pisałem do niego z drogi w momencie którym otrzymałem wiadomość oddzwoniłem i powiedziałem że w sumie to nawet dziś ale dopiero wieczorem bo mam jakieś 300km więc będę na 18:00-18:30 zapewnił mnie, że spokojnie są otwarci do 02:00Am więc mogę przyjeżdżać. Gdy przyjechałem gość deko zbladł i powiedział, że liczył, że nie przyjadę bo nie zauważył ale jakaś babeczka kupiła to na allegro i nawet zapłaciła. Ale skoro przyjechałem to odda jej kasę i napisze że mikser spadł ze schodów. Pomógł mi go zapakować do auta - dobrze że miał paleciaka to ułatwiło dużo bo to cacko waży 130kg :) 

Mikser Hobart A200N_1

Mikser Hobart A200N_2

 

Docelowo mieszać ma ciasto i kremować miód w beczce (kremowanie odbywać się będzie automatycznie po zaprogramowaniu czasu na programatorze) 

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.