Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Identyfikacja - rozpoznawanie roślin pożytkowych.


Recommended Posts

1 godzinę temu, gajowy napisał:

Wg mnie nostrzyk, więc nic dziwnego że pszczołom pasuje.

 

Sprawdzałem w internecie i pasuje. Nostrzyk i biały i żółty. W najlepszym wypadku pszczoły mają do oblotu pas szerokości 1,5 m na długość 2 km w jedną i drugą stronę drogi. Ale wątpię, żeby było aż takie zagęszczenie jego tam 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
4 godziny temu, Quidam napisał(a):

Kiełkujące nasiono przegorzanu (Echinops)...🙂

 

Mam cały woreczek. Te były na test, czy w ogóle kiełkują. Znowu w  sobotę będę grzebał w ziemi ;)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Quidam napisał(a):

Nie wiem co masz na myśli, ja pomyślałem o tym ;

Lipa drobnolistna.JPG

 

Uff, to jest nas dwóch. :)

Rośnie nad tą siewką wielka lipa drobnolistna. Ale co ciekawe, nigdzie nie widzę starszych siewek. Jakieś klony..., czarne bzy... chyba z jedna śliwa czy coś podobnego... Ale nie ma lipy starszej niż tegoroczne... Może jeszcze mało uważnie patrzyłem.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Quidam napisał(a):

Nie wiem co masz na myśli, ja pomyślałem o tym ;

 

 

Sławku, co ja mam robić z tą małą lipą drobnolistną, żeby wyrosła na wielką sztukę? Na razie wykopałem, wstawiłem do doniczki i dałem na najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał(a):

 

Sławku, co ja mam robić z tą małą lipą drobnolistną, żeby wyrosła na wielką sztukę? Na razie wykopałem, wstawiłem do doniczki i dałem na najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. 

 

Dożyć sędziwego wieku ;) 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, michal79 napisał(a):

Na razie wykopałem, wstawiłem do doniczki i dałem na najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. 

 

 Prawidłowo. Teraz musisz pilnować podlewania i chronić siewkę przed ślimakami (moja populacja ślimaków ma ten gatunek w fazie liścieni w swoim jadłospisie).

 

Godzinę temu, Krzychu napisał(a):

Dożyć sędziwego wieku

 

Nie musisz tak długo czekać - naucz się szczepić, a za swojego życia cieszyć Cię będzie widok pszczół na Twoich lipach.

 

Z moich obserwacji ; miałem siewki lipy (pojedyncze okazy), które kwitły już w wieku 3 lat (ale to wyjątki).

"Michałowa lipka" powinna kwitnąć już w wieku 10-15 lat - ale to nie reguła (zależna od splotu wielu czynników).

 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.04.2023 o 16:31, Quidam napisał(a):

 

 Nie musisz tak długo czekać - naucz się szczepić, 

 

 

Trenowałem na jabłoni, trenowałem agrest na porzeczce złotej. 

Kompletna klapa. 

Nawyraźniej szczepienia nie dla mnie. :P

 

Tymczasem po przesadzeniu w doniczkę, z lipką coś się dzieje. Coś w środku wyrasta.

snv8VhS.png

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, michal79 napisał(a):

Trenowałem na jabłoni, trenowałem agrest na porzeczce złotej. 

Kompletna klapa. 

 

Jeśli jeszcze masz odrobinę chęci w nabyciu umiejętności szczepienia, to odsyłam Cię do tematu "Vademecum rozmnażania...", - aby nie zaśmiecać wątku "Identyfikacja..."

Poranek u mnie deszczowy - więc mając odrobinę czasu umieściłem tam garść wiedzy praktycznej.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Quidam napisał(a):

 

Jeśli jeszcze masz odrobinę chęci w nabyciu umiejętności szczepienia, to odsyłam Cię do tematu "Vademecum rozmnażania...", - aby nie zaśmiecać wątku "Identyfikacja..."

Poranek u mnie deszczowy - więc mając odrobinę czasu umieściłem tam garść wiedzy praktycznej.

 

Sławek, ja dzisiaj poszukałem w tym zagajniku, co mam za ulami, i takie coś jedno znalazłem... to nie jest samozasiana kilkuletnia lipa? Obok klon... tych jest jak psów.

SkaJ4jY.jpg

Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.04.2023 o 06:11, Quidam napisał(a):

Tak - to samosiejka lipy, którą możesz wykorzystać jako podkładkę do szczepień.

 

Żeby lipy znów zdominowały nasz krajobraz, wolę promować rodzimą, nienaruszaną skalpelem genetykę, która ma większą szansę rozsiewać się bez udziału człowieka.

Takie moje hobby, z pszczołami też. 

Rozejrzałem się w tym moim zagajniku za ulami i tam jest jeszcze parę sztuk. Jedna starsza, jedna młodsza...

Gdzie to teraz posadzić? W nadleśnictwie może?

wXeNtCd.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.