Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odrzucenie matki 2 razy z rzędu co robić


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, zrobiłem odkład z 2 ramek czerwiu i dwóch osłonowych z jedzeniem. Przeczekałem około 13-15 dni usuwając wszystkie mateczniki (czerw z którego był zrobiony odkład był prawie cały zakryty) po tym czasie podałem matkę NU Włoszkę przez wlotek - na drugi dzień była przed ulem. Po tym zakupiłem matkę Krainke NU -  teoretycznie ta sama rasa co odkład, wstawiłem klatkę z matką i na drugi dzień wyłamałem zamki tak żeby wygryzly ciasto i dotarły do matki - mimo to za 2/3 dni od włożenia klatki kolejna matka leżała pod ulem... Przetrzebiłem cały odkład ale nie było żadnej innej matki. Jedyne co ciekawe zauważyłem to matecznik z larwą przylaną mleczkiem ale nie ma żadnego innego jajka czy larw ani czerwiu odkrytego - właściwie to w ogóle kończy się czerw bo pszczoły się wygryzly... Czy mogę jakoś jeszcze spróbować uratować ten odkład? Nie chcę kupować kolejnych matek i ich tracić... Szkoda czasu i pieniędzy aczkolwiek nie wiem czy podanie ramki z jajkami z innego ula pomoże? Co zrobić z tym matecznikiem dziwnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długo trzymałeś pszczoły i teraz masz problem. Skoro nie przyjęły matek to tym bardziej nie przyjmą kolejnej Mogą już być trutówki , nawet jeśli jeszcze nie znoszą jajek. Taki pusty matecznik to substytut matki i wtedy też nie przyjmą innej.

Rozgoń towarzystwo bo nic z tego nie  będzie. Zrób odkład z młodej pszczoły i bez czerwiu. Zasilisz czerwiem jak matka zacznie czerwić. Nie czekaj bo sezon się kończy .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kkk240 napisał:

@michal79

Co masz dokładnie na myśli? Skąd wzięła się larwa w tym mateczniku a nigdzie indziej nie ma ani jajek ani larw?

 

Nieważne skąd się wzięła. 

 

Ważne czym była dla pszczół. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michal79 napisał:

Nieważne skąd się wzięła. 

wszystko jest ważne. Jajo złożyła trutówka - to kolejny dowód ,że odkład był już mocno za stary. Nieuważnie poczytałem , myślałem że matecznik pusty . Pszczoły potrafią  taki pusty ulepić  i też nie przyjmą matki.

Ramki z czerwiem przygotować wcześniej wstawiając je nad kratę w miodni. Po 10 dniach nic na nich nie założą - wtedy robić odkład. Lub po prostu odkład bez czerwiu - jeśli potrzebny na cito.

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejść się z ulem z 50 m od miejsca, w którym stoi i wytrząchnąć wszystko na glebę. Ustawić ul na swoim miejscu razem z matulą w klatce jak najbliżej wylotka. Najlepiej w pustej ramce bez węzy, drutem od góry klatkę przymocować. Dać ciasta albo syropu 1:1. Klatka zamknięta. Na następny dzień w ramce powinny zacząć budować plaster i wiadomo, że matka przyjęta. Trutówki nie wrócą do ula i problem rozwiązany. U mnie to działa w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał dzięki spróbuję jeszcze dziś jakąś matkę załatwić i spróbować Twój sposób :) wlasnie chodziło mi o jakąś poradę bardziej bo wiadomo że najprawdopodobniej błędem było tyle czasu trzymanie tych pszczół... Dzięki jeszcze raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kkk240 napisał:

@Michał dzięki spróbuję jeszcze dziś jakąś matkę załatwić i spróbować Twój sposób :) wlasnie chodziło mi o jakąś poradę bardziej bo wiadomo że najprawdopodobniej błędem było tyle czasu trzymanie tych pszczół... Dzięki jeszcze raz!

To niedobra rada i zmarnujesz kolejną matkę. To garść pszczół , nie ma czego żałować. Matka więcej warta. Rozlecą się i wproszą do innych uli i choć trochę popracują , a trutówki zginą. Zrób nowy odkład teraz pszczół w ulach dużo. Zaraz ujawnią się nowe, lotne  trutówki bo pszczoła już stara i niechętnie przyjmie matkę . Poza tym kończy się już ich życie i szybko się wypszczelą .

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal79 napisał:

Trutówka i jajo diploidalne w mateczniku (bo larwa była widoczna, zatem jej nie usunęły, zatem nie truteń) ?
Poza tym jaj poza matecznikiem brak?
 

A tak robią pszczoły  jak nie ma z czego zrobić matki. Teoretycznie jest nawet szansa ( 2% ?) na wychowanie matki. Poczytaj na ten temat prace prof. Woyke.

Zdziwiony ? :)

 

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.