Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Fermentacja syropu cukrowego


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem wyżej, ja nie polecam dodawania podchlorynu do pokarmu i nigdy tego nie robiłem. Koledzy pytali czemu, to wyjaśniłem. Podchlorynu używałem do dezynfekcji moich studni oraz dezynfekcji sprzętu w kąpieli wodnej. Opakowania 5L mają bardzo krótki termin przydatności, a te większe często mają utrwalacz i dłuższy termin.

 

E jest to tylko kod służący do oznaczania substancji dodawanych do żywności. Poprzez te kody zapisywane są substancje, które moim zdaniem są niebezpieczne i szkodliwe jako dodatek do żywności jak i te nieszkodliwe jak np. kwas cytrynowy, który jest, wraz z innymi kwasami konserwantem np. w oliwkach. Czemu niektórzy pszczelarze obniżają pH pokarmu węglowodanowego można znaleźć na naszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2021 o 22:53, Brzytwiarz napisał:

A czy kwasek cytrynowy to nie jakieś EE?? co mnie zastanawia bo ja nie stosuję i mi nie fermentuje ani nie krystalizuje. Oczywiście nie wiem  czy to dobrze tak bez chemii dziś robić ?

Sam cukier buraczany jest sztucznym pokarmem  ( też ma pewnie swoje EE), więc jeśli faktycznie poszukujesz naturalnej metody hodowli to wypada zrezygnować z dokarmiania i zostawić stosowną ilość miodu pszczołom jak nasi przodkowie - bartnicy.

Dodatek kwasku cytrynowego jest tylko próbą zbliżenia właściwości podawanego substytutu nektaru do naturalnego składu , więc chociaż odczynu pH co czyni pokarm łatwiej  przyswajalnym. Kwasek cytrynowy jest kwasem organicznym powszechnie występującym w wielu owocach  i nektarze zbieranym przez pszczółki.

Występujące w nektarach kwasy organiczne :
  • jabłkowy
  • cytrynowy
  • winowy
  • bursztynowy
  • szczawiowy
Tak więc nie jest wielkim "przestępstwem"  dodanie kwasku , skoro już nie umiemy ( lub tylko się nie chce z wrodzonej pszczelarzom pazerności) gospodarować bez karmienia cukrem. Obyśmy mieli tylko takie rozterki :)
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, manio napisał:

Tak więc nie jest wielkim "przestępstwem"  dodanie kwasku , skoro już nie umiemy ( lub tylko się nie chce z wrodzonej pszczelarzom pazerności) gospodarować bez karmienia cukrem. Obyśmy mieli tylko takie rozterki

 

Pójdźmy krok dalej, może dodajmy odrobinę kwasu szczawiowego? Podczas odparowania pokarmu powinno być dość nieźle kwaśne środowisko ula, w sam raz na varroa. 

Oby tylko nie było to w 100% skuteczne bo momentalnie zniknie monopol na tą ciężką walką ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychu napisał:

 

Pójdźmy krok dalej, może dodajmy odrobinę kwasu szczawiowego? Podczas odparowania pokarmu powinno być dość nieźle kwaśne środowisko ula, w sam raz na varroa. 

Oby tylko nie było to w 100% skuteczne bo momentalnie zniknie monopol na tą ciężką walką ;) 

 

Pójdźmy o krok dalej. Jakie jest ph nektaru kwiatowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michal79 napisał:

Pójdźmy o krok dalej. Jakie jest ph nektaru kwiatowego?

piszą ,że kwaśny ale zbadać mogę najwcześniej  za 8 miesięcy :)

Leon Bornus - Encyklopedia pszczelarska. PWRiL. Warszawa. strona 121

Edytowane przez manio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.