Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wielkopolski same korpusy


Recommended Posts

Cześć wszystkim. 

Straszna nuda w około. 

Na zewnątrz deszczowo a do oblotów jeszcze sporo czasu i wpadło mi do głowy takie trochę głupie pytanie, a raczej zapytanie o opinie. 

Jak wygląda gospodarka na pełnych korpusach Wielkopolskich. Czy trzymanie gniazda na dwóch korpusach rozwiązuje problemy w jakimś stopniu z nastrojami rojowymi? Czy zamiana tych korpusów góra dół dol góra pomaga, oczywiście bez kraty między nimi? 

Jakie macie spostrzeżenia na temat takiej gospodarki?

Edited by Wugiwugi
Link to comment
Share on other sites

Dwa korpusy pozwalają:

- trzymać wężej gniazdo cały sezon (np. na 8 ramkach, i tak rodzina ma do dyspozycji 16 wlkp), przez co jako hobbysta mam mniej roboty ze zwężaniem, poszerzaniem i martwieniem się, czy przeszły w bok zimą

- zimą mieć kłąb dalej od ziemi i od dennicy, co pomaga na kuny i ryjówki wszelakie

- jak wchodzą do drugiego, niższego korpusu wiosną, jest czas zrobić zabieg przeciwrójkowy, np postawić miodnię i przełożyć trochę ramek z czerwiem

Zamieniać miejscami nie próbowałem, ale można. Żeby nie wydłużać pszczołom drogi, stosuję wylotki w wyższych korpusach

 

y7Fwfr9.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Wugiwugi napisał:

Jakie macie spostrzeżenia na temat takiej gospodarki?

Ja tak nigdy nie  trzymałem , dlaczego ? Bo jest to trochę nieekonomiczne dla pszczelarza i nie sprzyja odbiorowi  małych pożytków , które są odkładano wtedy na ramkach z czerwiem i nie ma mozliwości ich odwirować bo jest na nich czerw , czyli ekonomiczniej jest  mieć niższe nadstawki , właśnie z powodu odbioru miodu z ramek nie zawierających czerwiu  i podniesienia w ten sposob dochodowości pasieki i dlatego powstała taka moda na stosowanie niskich ramek w pasiece  jak 1/2  czy 2/3 normalnej wysokości standardowych korpusów , ale jak komuś nie zależy na większej ilości pozyskiwanego miodu z pasieki  tylko woli go zostawić w ulu dla pszczół to oczywiście można tak gospodarować ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

nie robią Ci dzikiej zabudowy przez to ? 

 

Dodaję dopełniająco eko-wkładkę w formie słomianej maty. Wydają się ją bardzo lubić. Zimą przytulają się do niej kłęby, kitują to sobie... skorki się tam chowają...

Drewno, słoma, ja tam też lubię te klimaty.

IUMQK7o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.