Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zamykanie dennic i przymykanie wylotkow


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak jak w temacie teraz mamy dość ciepłe  dni (nadchodzący tydzień także zapowiada się dość ciepły jak na luty8-9 stopni) i tu nasówa się pytanie czy zamykać dennice, przymykać  wylotki i zdejmowac "poduszki powietrzne" (Pół korpusy)w celu ocieplenia czy to jeszcze za wczesną pora i czekać do marca? I czy jeden pajączek od góry wystarczy do wentylacji+ cześć wylotka, resztę zamknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poczekam z tym do marca, jeszcze chyba trochę za wcześnie bo nie wiadomo co jeszcze pogoda przyniesie a w marcu już trochę stabilniej z temperaturami będzie. 

A jest ktoś kto już ocieplał bo u mnie teraz temperatura w przyszlym tygodniu najmniej 6stopni do 11 w dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie ,  nawet jak będzie te +11 st. C  to jeszcze za wcześnie moim zdaniem i to zależy od położenia pasieki i  w jaki regionie Polski , bo mogą być duże różnice klimatyczne w zależności od regionu Polski . U mnie pierwszy oblot najczęściej jest kalendarzowo w przedziale 10 - 25 marca , chociaż były i takie dni że pszczoły wylatywały i w styczniu , ale to był tylko wybryk aury i później następowały  mrozy. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Słusznie ,  nawet jak będzie te +11 st. C  to jeszcze za wcześnie moim zdaniem i to zależy od położenia pasieki i  w jaki regionie Polski , bo mogą być duże różnice klimatyczne w zależności od regionu Polski . U mnie pierwszy oblot najczęściej jest kalendarzowo w przedziale 10 - 25 marca , chociaż były i takie dni że pszczoły wylatywały i w styczniu , ale to był tylko wybryk aury i później następowały  mrozy. 

Tadku też się nad tym zastanawiałem ostatnio. To jest stara szkoła (powiedzmy), żeby zasuwać po oblocie marcowym pszczół, ale pszczoły już maja czerw i czy im nie robimy pod górę otwartymi dennicami? Jeśli pszczoły mają zdarzyć na rzepak to startując z czerwieniem od marca by nie zdążyły -więc one już tam zaczynają działać na "szerszą" skalę. Ja na rzepak nie celuje, bo nie mam. Nawet w moim interesie byłoby aby pszczoły wolniej doszły do siły - na akacje, bo okres rójkowy mnie wtedy by minął. Choc to też nie do końca prawda, bo zawsze sobie można odkłady zrobić i na zime połączyć. U mnie oblot był przedwczoraj. Wszystko się obleciało co w słońcu. Ule w cieniu spokojniej, choć jeden coś podlatywał. 

Edytowane przez hurriway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marpszczoly napisał:

w celu ocieplenia czy to jeszcze za wczesną pora i czekać do marca?

Wielu pszczelarzy ma problem kiedy ocieplać i zasuwać dennice, ale przeważnie to robimy po pierwszym oblocie takim porządnym oczyszczającym nie takim co dwie pszczoły wylecą. Uniwersalny termin? PK  

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marpszczoly napisał:

...........................A jest ktoś kto już ocieplał bo u mnie teraz temperatura w przyszlym tygodniu najmniej 6stopni do 11 w dzień ?

 

Jestem nim irkor.
A tak na poważnie, to mam ocieplone przez cały rok tak samo.
Różnica między nami jest tylko taka, że ja mam leżaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

U mnie pierwszy oblot najczęściej jest kalendarzowo w przedziale 10 - 25 marca , chociaż były i takie dni że pszczoły wylatywały i w styczniu

1 godzinę temu, hurriway napisał:

  Nie chcę tu pouczać starych wyjadaczy , ale chcesz powiedzieć  Kolego że na ten oblot między 10 -25 marca wychodzi tylko stara pszczoła ,sądzę że powinno być już dużo młodej . Jeśli młodej to trzeba chyba trochę docieplić , dać rodzinie lepsze warunki . Ja dając ciasto włożyłem wkładki w dennicę i stare kalesony na każdy ul , bo dla mnie już zima minęła a im się przydadzą .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.