Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dwie młode matki


Recommended Posts

Witam, o tuż zaistniała tak sytuacja że matka wracając z unasienienia zamiast do ulika wleciała do miodni i tu rozpoczęła  składać jajeczka.

W gnieździe jest matka ratunkowa też co dopiero unasieniona. I teraz pytanie czy jak zabiorę matkę z rodni i przerzucę ramkę z miodni z matką na dół, to jak jest szansa że mi jej nie zetną?

Ul jest aktualnie na dwóch korpusach wielkopolskich. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, dinula napisał:

przerzucę ramkę z miodni z matką na dół,

Tak zrób , przenieś ramkę z matką i towarzyszącymi jej pszczołami i wszystkie zaczerwione ramki. Jeśli masz najmniejsze wątpliwości to można matkę umieścić pod kołpakiem - ale kołpak trzeba mieć :)  Moim zdaniem ryzyka nie ma ,  byle zrobić to spokojnie.

Możesz tez po prostu zabrać matkę , którą uważasz za zbędną i zamiast kraty położyć gazetę. Po nocy spokojnie się połączą i pokochają nową królową. To już eliminuje wszelkie ryzyko związane z ewentualnym zamieszaniem i przypadkowym okłębieniem uciekającej matki.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie kołpak mam gazety nie mam :) Pomysł z gazetą wydaje mi się lepszy, skocze do sklepu po jakąś, i w sobotę spróbuje tak zrobić.

A po tygodniu zegnam matkę dymem na dolny korpus.

Dzięki ?

Edited by dinula
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, dinula napisał:

Właśnie kołpak mam gazety nie mam

do czego to doszło :) , kiedyś był to podstawowy produkt higieniczny :) , tylko użyj jakiegoś cienkiego szmatławca ,żeby pszczoły dały sobie z nim radę .  Kołpak można dać na wygryzające się pszczoły to absolutnie pewny sposób , ale z gazetą najmniej zachodu. Teraz matka sama powinna zejść z czerwieniem na dół  bo idą upały.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, dinula napisał:

Witam, o tuż zaistniała tak sytuacja że matka wracając z unasienienia zamiast do ulika wleciała do miodni i tu rozpoczęła  składać jajeczka.

W gnieździe jest matka ratunkowa też co dopiero unasieniona. I teraz pytanie czy jak zabiorę matkę z rodni i przerzucę ramkę z miodni z matką na dół, to jak jest szansa że mi jej nie zetną?

Ul jest aktualnie na dwóch korpusach wielkopolskich. 

zabierz matkę z gniazda, a za jakiś czas poprzekładaj czerw jak chcesz. Proponuję działać szybko zanim umyślą sobie wybrać która matka lepsza.

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, piotrpodhale napisał:

. Proponuję działać szybko zanim umyślą sobie wybrać która matka lepsza.

Myślisz, że będzie to dobry sposób aby pszczoły wybrały sobie która matka lepsza? - w przypadku gdy myślimy o wymianie 

Link to comment
Share on other sites

Ale komplikujecie sobie zycie. Miodnia i rodnia to ten sam ul i ta sama pszczola oddzielona krata. Krata jest dla matki nie dla pszczol. Zabieram jedna matule a ta z miodni idzie do rodni i po sprawie. Jakie gazety? Komu i po co? 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tikcop napisał:

A jakby nic nie robić to co by się byłoby stanęło? Hę?

Hę, pewnie by nie wybuchło, ale Kolega chce zostawić konkretną matkę - nie zostawiać wyboru pszczołom. Poza tym nie wiemy czy ma 3 ule czy 30 - a to zmienia zasadniczo ocenę sytuacji i wybór poziomu ryzyka. Można też nic nie robić całkiem tylko postawić na to wspólną miodnię . Wtedy miód się poleje wiadrami ? Hę ?

Link to comment
Share on other sites

Fajnie byłoby mieć takie dwie młode czerwiące matki na wiosnę. Jeden korpus rodni z jedną, krata, drugi korpus rodni z drugą, krata - i na to wszystko miodnia. Ale siła by była ;) 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Beeman napisał:

No pewnie na pierwszego maja siedziały by na drzewie. 

A może nawet i w połowie kwietnia kwietnia. 

Ale dla ratowania rodzin co słabo wyszły z zimowli? 

Przecież nigdy nie upilnujesz tego aby 100% rodzin było w dużej sile. Zawsze jakaś wyjdzie słaba/słabsza. I często sam nie wiesz czemu bo prowadzisz tak jak inne rodziny. 

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 22.06.2022 o 22:26, Krzychu napisał:

Myślisz, że będzie to dobry sposób aby pszczoły wybrały sobie która matka lepsza? - w przypadku gdy myślimy o wymianie 

Niektórzy twierdzą że tak nie powinno się robić bo pszczoły przeważnie wybierają matkę ze zmienionym genem agresywności.  

Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.06.2022 o 14:10, Krzychu napisał:

Przecież nigdy nie upilnujesz tego aby 100% rodzin było w dużej sile.

Pewien duży pszczelarz zawodowy twierdzi  , że ma 20 % wybitnych rodzin, 20 % słabych i reszta dobre średniaki  . Jeśli tak masz to jest OK i wyżej d. nie podskoczysz.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

Pewien duży pszczelarz zawodowy twierdzi  , że ma 20 % wybitnych rodzin, 20 % słabych i reszta dobre średniaki  . Jeśli tak masz to jest OK i wyżej d. nie podskoczysz.

Mój dziadek nie robiąc prawie nic w pasiece czyli nie dbając o wymiany matek  przy 80 rodzinach (pszczoły same sobie wybierały) miał zazwyczaj 1/3  wybitnych, 1/3 średnich i reszta to słabe. 

Może to kolejny dowód na to, że wszystko co robimy jest bez sensu? ?

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Krzychu napisał:

Może to kolejny dowód na to, że wszystko co robimy jest bez sensu? ?

to nie jest bez sensu

runek dotacji kwitnie 

rynek sprzedaży matek rozwija się 

nikt nie pyta o geny trutnia tylko jaka reproduktorka

a że w ulu 50 mateczników się wychowuje to pewno lepiej się opiekują niż trzema

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Nówki dzisiaj założone było tego od groma ale już obleciało. W tamtym roku zakupiłem 3 matki unasieniania od ,,hodowcy” z Facebooka. Te 3 ule z tymi matkami to jest horror, nie pytajcie jak wyglądało miodobranie z rzepaku, krótko gacie były pełne.  Równierz mam matki od hodowców rekomendowanych przez PSHMP, kupowałem nie unasieniania bez dotacji nie należę do związku i tu można usnąć przy przeglądach. Więc jak by ktoś miał wątpliwości czy wymiana matek to dobry pomysł to może to go przekona i tylko od znanych hodowców. Po mimo wielu negatywnych opinii nie jest tak źle.Nie dość to w zeszłym roku przy przeglądzie jednej z tych 3 rodzin dostałem żądło i karetka musiała przyjechać ledwo do domu się doczołgałem ? po 30 latach życia z pszczołami i nie jednym żądle. Teraz to musi być kombinezon, kalosze rękawiczki, i tabletki codziennie. Nie wiem co zrobić z tymi rodzinami dzisiaj tylko podniosłem miodnie i zaraz odstawiłem spowrotem i uciekałem. Może jak lipa zacznie kwitnąć to uda się coś działać nowe matki czekają w ulikach. 

E3B9FEFB-61D7-409A-A66D-BAE16F27C618.jpeg

Edited by dinula
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, dinula napisał:

Nie wiem co zrobić z tymi rodzinami dzisiaj tylko podniosłem miodnie i zaraz odstawiłem spowrotem i uciekałem.

Czeka cię robota. Niestety ale przy takich genach jakie masz wśród swoich pszczół należałoby matki wymienić na unasiennione. PK 

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, dinula napisał:

Właśnie zastanawiam się czy nie szajstnąć się na unasieniania sztucznie ale z kasą krucho w tym roku ?

Też może być ale matki sztucznie unasiennione są często natychmiast wymieniane przez pszczoły i w ogóle są z nimi problemy.  

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, dinula napisał:

Nówki dzisiaj założone było tego od groma ale już obleciało. W tamtym roku zakupiłem 3 matki unasieniania od ,,hodowcy” z Facebooka. Te 3 ule z tymi matkami to jest horror, nie pytajcie jak wyglądało miodobranie z rzepaku, krótko gacie były pełne.  Równierz mam matki od hodowców rekomendowanych przez PSHMP, kupowałem nie unasieniania bez dotacji nie należę do związku i tu można usnąć przy przeglądach. Więc jak by ktoś miał wątpliwości czy wymiana matek to dobry pomysł to może to go przekona i tylko od znanych hodowców. Po mimo wielu negatywnych opinii nie jest tak źle.Nie dość to w zeszłym roku przy przeglądzie jednej z tych 3 rodzin dostałem żądło i karetka musiała przyjechać ledwo do domu się doczołgałem ? po 30 latach życia z pszczołami i nie jednym żądle. Teraz to musi być kombinezon, kalosze rękawiczki, i tabletki codziennie. Nie wiem co zrobić z tymi rodzinami dzisiaj tylko podniosłem miodnie i zaraz odstawiłem spowrotem i uciekałem. Może jak lipa zacznie kwitnąć to uda się coś działać nowe matki czekają w ulikach. 

E3B9FEFB-61D7-409A-A66D-BAE16F27C618.jpeg

 

Może to być ten przypadek, że i od hodowców zdarza się taka wredna. Też mam kilka nadpobudliwych. 

Matkę wymienić w takim ulu możesz poprzez przestawienie ula o kilka metrów a w jego miejsce wstawienie pustego z suszem i nową matka UN. Najwredniejsze pszczoły przyjmą w takich warunkach matkę. Bo muszą. Oczywiście chodzi o to, że lotna naleci się na nowy ul w starym miejscu. Wtedy masz bardzo duże szanse na odnalezienie matki w starym ulu przy młodej pszczole. Usuwasz ją i gdy już przyjmą w nowym ulu nową matkę to łączysz z nimi 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pytanie czy lotna pszczoła przyjmie matkę, jeśli nie będzie z nimi karmicielek. Ponieważ tylko zbieraczki wrócą w stare miejsce? Nie eksperymentowałem nigdy tak. ?

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, dinula napisał:

Pytanie czy lotna pszczoła przyjmie matkę, jeśli nie będzie z nimi karmicielek. Ponieważ tylko zbieraczki wrócą w stare miejsce? Nie eksperymentowałem nigdy tak. ?

 

Po 2h od przestawienia można już strzelać kilka ramek z młodą pszczołą. 

U mnie przyjmowały za każdym razem a też miałem szatany 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, dinula napisał:

Pytanie czy lotna pszczoła przyjmie matkę, jeśli nie będzie z nimi karmicielek. Ponieważ tylko zbieraczki wrócą w stare miejsce? Nie eksperymentowałem nigdy tak. ?

poddanie matki do ula bez czerwiu i tylko z lotna pszczoła to najpewniejszy sposób jej przyjęcia . Przyjmą każdą  . Pszczoły są elastyczne i lotna cofnie się bez problemu do roli karmicielki.  Jak zacznie czerwić to możesz zasilać czerwiem odkrytym czy młodą pszczołą. Tak robię jak chcę zlikwidować jakąś agresywną rodzinkę  , lub potrzebuję szybko zrobić odkład dla cennej matki , którą nagle do mnie przyjechała .

Tak możesz też zrobić ze złośnicami . Jak nowe matki zaczną czerwić to te złośliwe rodziny rozgonić , a ramkami z czerwiem zasilić nowe.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.