Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Budowanie od zera silnych rodzin pszczelich na pasiece stacjonarnej


Tikcop

Rekomendowane odpowiedzi

Rozkwaterunek 5 tygodni później na poniższym filmie. W 3 tygodniu przy zupełnym braku czerwia pozbyłem się warozy z odkładów. Tak i z ostatecznym leczeniem będzie można poczekać po zakarmieniu na zimę (połowa września). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkład ma już 9 tygodni (stan na 23 lipca 2023). Matka ma 7 tygodni i została pokazana na przedostatniej ramce. Własna, ratunkowa, bez rodowodu. Jak czerwi to na wcześniejszych ramkach, bez stymulacji, bez  pasienia. Albo rozwój albo przerób syropu, kto co woli. Dodałem rodzince po 5 tygodniu ramek z niewielką ilością zapasu, wystarcza. Tak działa natura jak się jej pozwoli. Jak otwierałem ul był spory ruch na wylotku, wte i wewte,widać. Tak i szkoda ino paliwa w podkurzaczu :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2023 o 13:08, Tikcop napisał(a):

Tak i szkoda ino paliwa w podkurzaczu :) 

To czym palisz w podkurzaczu ? Drzewem sandałowym czy ziołami jak Ksiądz w kadzidle w kościele.😇

Pruchna wszędzie pełnio , ale w marketach nie sprzedają , więc może zabraknąć jak do sklepu pszczelarskiego daleko ? 😁

Z tego co pamiętam to jesteś zwolennikiem małych odkładów z jedna ramką  z jajeczkami i z tego tworzysz nowe rodzinki , rzecz gustu , to i tak Ci ładnie się rozwinęła do teraz z jednej ramki , kiedyś tak robiłem też , ale z czasem przeszedłem na odkłady zbiorcze tworzone na rzepaku z 7-8 ramek czerwiu krytego zabieranego z rodzin na rzepaku jako zabieg przeciw rójkowy podczas załamania pogody   i one mi jeszcze z nawłoci zbierają pożytek  bo taki mam priorytet na nawłoć . Ale to rzecz jak kto sobie zaplanuje hodowle i jakie ma priorytety hodowlane , dla mnie czekać do następnego roku , to za długo , ale czasami też tak robię. 😊

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

z czasem przeszedłem na odkłady zbiorcze tworzone na rzepaku z 7-8 ramek

każdy orze jak może , u mnie małe odkłady czy duże same sobie nie poradzą , trzeba stymulować syropem. Ja jestem gdzieś po środku : robię odkłady z jednej ramki z czerwiem , ale pszczół daję co najmniej  1 litr ( dwa kubki blaszane) . Wystarczy odebrać pszczół z miodni przy wirowaniu rzepaku , czerwiu nie zabieram więcej niż niezbędną rameczkę.

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, manio napisał(a):

czerwiu nie zabieram więcej niż niezbędną rameczkę.

Tak tylko Twoja jedna rameczka to moje dwie . 😁 

Dokładnie metodę tą opisał  Dr. Olszewski  który gospodaruje na Dadanach, zresztą to nic nowego i odkrywczego  , wszystko to już było ,  od lat robią tak Niemcy w swoich pasiekach przy większych ilościowo pasiekach , bo jak ktoś ma 5 rodzinek to trzeba robić z jednej ramki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Tadek11 napisał(a):

Tak tylko Twoja jedna rameczka to moje dwie . 😁 

chyba przesadzasz , mam dadanta 1/2 czylli wysokość ramki 125 mm (41,5x12,5=518,75) , powierzchnia jest mniejsza od Twojej    ( 33,5x18=603) , a nie 2 x większa.

Dziś  przypadkowo dowiedziałem się ,że zatrudniamy ukraińskiego spawacza , który miał w Ukrainie pszczoły . Zauważył że mam w samochodzie ramki i korpusy i sam zagadał. Gospodarował na ulu alpejskim i też zachwalał gospodarkę . To całkiem maciupeńka ramka (286x100 mm) i od tej Twoja jest 2 x większa . Mówił o ogromnych pożytkach i zbiorach miodu , dopytam go przy okazji ile korpusów miał taki ul w sezonie. Pszczoła karpatka chyba nie tworzy silnych rodzin.

Dobrze mówi po polsku , bez żadnych naleciałości . Popytam dlaczego taki maciupki korpusik 300x300 mm i jak sobie radził. Ule woził na pożytki furmanką :)  Chłopak młody i silny jak tur , więc miał jakieś inne motywacje niż ciężar korpusa .

Spawa też w każdej możliwej technologii.

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, manio napisał(a):

chyba przesadzasz , mam dadanta 1/2 czylli wysokość ramki 125 mm

A to mnie się coś ustroiło w głowie , że masz gniazdo na pełnej ramce  D a nadstawki w górę 1/2 D , nie wiem ile , bo pisałeś że  mieszasz rotacyjnie nigdy ramek z rodni z nadstawkowymi na miód  😊. Co do wielkości uli Alpejskich i ogromnych pożytków to jest jakiś dysonans , w mniejszych ulach ogromne pożytki  ,  to tak jak w tym kawale w którym ruski pszczelarz przyjechał do Polski i zobaczył ładne zadbane ule i mówił że u nich w Rosji też takie mają , a jakie  macie pszczoły , a to bolsze  niż te w Polsce  , "kak gusi " , a jak one wchodza do ula ? A "piszczot a leziot" 😁

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

pisałeś że  mieszasz rotacyjnie nigdy ramek z rodni z nadstawkowymi na miód 

bo to prawda , ale nie mieszam bo ramek miodni mam po 8 sztuk na korpus o szerokości beleczki 35 mm. Zwyczajnie nie da się jej wstawić do gniazda , nawet jakby mnie kusiło . Chyba ,że jako ramkę pracy , a po odbudowaniu idzie do miodni. Tam nie przeszkadza pszczołom ,że komórki są trutowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
3 godziny temu, Tikcop napisał(a):

A tu referencyjnie jak wygląda rodzina z matką z 2022 roku we wrześniu 

No i spoko 😁 Dzięki Tomek za filmy 🙂 Jak Ci zdaje egzamin taka gospodarka to co tu komentować ? Pewnie że można i tak gospodarować jak Tomek , ale żeby tak ocenić na własny użytek tylko do celów poznawczych hodowlę Tomka to trzeba by tą hodowlę poznać w cyklu całorocznym od A do Z , czyli takie kalendarium co  , typ ula ( znamy to akurat) kiedy i jak robi zabiegi hodowlane , kiedy wiruje miód ile tego miodu , kiedy leczy i czym ,  jaka wielkość pasieki czy ma nieograniczony czas dla pszczół na zabiegi  czy robi to tylko w wolnym czasie od innych zajęć zawodowych , i jeszcze może parę innych pytań by się nasunęło ,   wtedy można by to zestawić w głowie  z własnymi doświadczeniami i próbować zrozumieć zasadność takiego czy innego sposobu gospodarki i dlaczego tylko z jednej ramki ? 

 Jest wiele dróg prowadzących do Rzymu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda normalnie jak pszczoły w okresie zakarmiania.

Rewolucja dla wielu pszczelarzy polega na tym, że to nie są żadne kanarki od jednego czy drugiego hodowcy, tylko matki wychowane przez własne pszczoły. :)

Edytowane przez michal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.