Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Badanie mikroskopowe - co możemy zobaczyć


baru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Zakładam ten temat żeby nie śmiecić  w innych .

Co możemy zobaczyć pod mikroskopem ,jakie badanie możemy sami przeprowadzić .

Ilu z nas robi sobie takie badania

Jakie sposoby przygotowania próbek .

Sposób obserwacji mikroskopowej -ja jestem można powiedzieć laikiem .

Na początek to powiem ze pooglądałem sobie pszczółki  i matki pod mikroskopem  ,nie będę tutaj dużo pisał ale np; widok opalitka czy farby na matce to masakra :( .

Obserwacja warozy też bezcenne .

To na co kupiłem mikroskop ,badanie na obecność nosemy ,koszt badania jednej próbki to 15 zł  ,czas badania jednej próbki w domu 10 minut max  :).

Jako pszczelarza   interesuje  mnie jej  obecność i wiedza ile jej jest i czy w ogóle jest .

Badanie proste ,(uproszczone ) 10 pszczół całych rozcieramy w odrobinie wody i pod szkiełko ,jak jest to pięknie widać .

Badanie na obecność zgnilca ,do tego trzeba mieć powiększenie pow. 1000x i olejek  imersyjny .

Najważniejsze próbki i na początek materiał porównawczy  dzięki Bogu na razie ten temat mnie omija ale słuchając co się dzieje wokół to trzeba być czujnym ,

W ogóle mało jest w necie (przynajmniej ja nie znalazłem ) fachowych porad jak prowadzić obserwację .A już co do zgnilca to wcale .

Tylko jedno zdjęcie mi Google wyrzuciło http://www.hodowle.eu/300_Zgnilec_zlosliwy_amerykanski.html

Dlatego chciałbym poruszyć ten temat może tak jak i co do wagi da się prostymi sposobami poczynić "prymitywne ale miarodajne "badanie .

Dla mnie największy "bólem " na razie jest to że nie mam kamerki żeby uwiecznić  wyniki obserwacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie powiem co, czy bakterie czy przetrwalniki  , wykładowca na szkoleniu w Białce Tatrzańskiej powiedziała .Można zobaczyć ale trzeba mieć b.dobry mikroskop ,powiększenie x 1000 i olejek imersyjny . Ja mam możliwość do x1200 sprzęt polski  ;) olejek zakupiłem ale nie prowadziłem na razie prób obserwacji za jego pomocą .

Będę pewnie się musiał udać o poradę na forum mikroskopowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie proste ,(uproszczone ) 10 pszczół całych rozcieramy w odrobinie wody i pod szkiełko ,jak jest to pięknie widać .

Z nosemą faktycznie prosta sprawa .

Przy odrobinie wprawy zobaczysz nawet różnicę pomiędzy nosema apis , a nosema cerana .

 

Do preparatu na obecność nosemy nie rozcieramy całych pszczół , tylko same odwłoki .

10szt. to minimum , ale bardziej miarodajne jest roztarcie 30szt. odwłoków (bardzo dokładne) z wodą destylowaną .

 

Ze zgnilcem tak łatwo nie będzie .

Zdjęcia pałeczki larwy w internecie znajdziesz bez problemu , ale czy odróżnisz ją od innych podobnych ?

Paenibacillus%20larvae%20low%20res.jpg

Choćby od pałeczek okrężnicy

big_a1btuzb1f.jpg

lub salmonelli

85001-004-42814A38.jpg

Czy nawet pałeczek kwasu mlekowego

bakterie%2Bkwasu%2Bmlekowego.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie udało się kiedyś komórka takie zdjęcie zrobić ,jest trochę tego dziadostwa .

Technikę uproszczoną zapożyczyłem u kolegi ,ułatwia życie  .

Teraz wyluzowałem ale z początku badałem każdy ul ;) ,pszczoły żywe ,martwe z osypu .

Ciekawość to pierwszy stopień  ....

 

DSC_2181-150x150.jpg

 

Z tymi pałeczkami może być różnie ale jak się obczai to pewnie da się zrobić , tak nawiasem, mało osób interesuje świat od środka :)

 

Edit ;Mogę edytować to wrzucę jeszcze ,zdjęcie mojego sprzętu ,przy okazji pod zdjęciem link do podstrony ,na samym dole podstrony "domowe podświetlenie"

wykonane z latarki ,dioda mocy ;) i ładowarka od motoroli ,koszt około 300 zł.

DSC_2720-225x300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten plik jest zbyt duży by go wysłać

Plik na galerię tu odnośnik z galeri i będzie . Daro

Obraz 016

 

Mam kłopoty z sprzętem gdy przenoszę laptop( posklejany staruszek) do warsztatu(słaby zasięg) Wcześniej na galerię wklejałem z fotosika.Podziękowania.

Tutaj mój mikroskop do wyprzedzania zdarzeń w pasiece. Ale, czy ja wiem, czy przydatny.

 ..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Edytowane przez boddan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.