Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pleśń na ramkach po zimowli


netto

Rekomendowane odpowiedzi

Temad wydzielony z Offtopu

 Dodatkowo widzę błędy na jesieni - zostawiłem za duże gniazda- zła wentylacja i pojawiła się pleśń na skrajnych ramkach. Co z takimi ramkami teraz? Ognisko?

 

 

Szanowni koledzy o te ramki mi chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze Daro, ja w tamtym roku zostawiłem za małą wentylacje i też po ok 3-4 ramki były siwe, ale jak nie ma jeszcze meszku/plesni to jak pszczoły na nie wlezą i ogrzeją kolor wróci do normy plasty są pełnowartościowe !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodziłeś a prędzej zaziębiłeś  a później padła. Watpię ,choć 16 dni + 30 to daje połowę maja . Ale ryzyko Twoje ja nie bedę radził ,bo nie wiem jak w ulach u Ciebie i sąsiadów. Jak wycinają trutnie to może być d. blada.  Lepiej rozgonić a pózniej robić silny odkład . Miodu w maju nie bedzie a cherlak który ni z przodu ni z tyłu. Jak masz mało - ratuj.

P.S. Jak i meszek jest i się wysuszy w domu nie ulu , zginie. Gorszy zapleśniały pokarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro jeść nie można .. a ludzią chcesz pleśń dać do jedzenia .. :)

 

 

To jak z jabłkiem nie odecinamy kawałka z pleśnią i nie konsumujemt reszty ( chyba że ktoś tak robi jego sprawa ) dlatego, że pleśn jest tylko wykwitem ale zapleśniały jest już cały owoc..

 

Strzępki pleśni wytwarzają mykotoksyny, będące substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Nie wolno więc zjadać produktów, na których samoistnie pojawiła się pleśń

 

Dawajcie takie ramki gdzie chcecie .. ale ludzi tym miodem nie częstujcie ..  

 

Jaką masz pewność, że pszczoły poradzą sobie z pleśnią a nie tylko zamaskują ją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz nie piszemy o nalocie tylko o pleśni, czytaj uważnie . 

 

 

Ale jeśli wam to nie przeszkadza w ulu to tylko wyłącznie wasza sprawa, Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z was powiedział kiedyś klientowi .. tak to pleśń ale niech się Pan/Pani nie martwi to za chwilę zniknie i będzie cacy :)

 

Tyle gadacie o złej jakości matkach od hodowców .. Więc trzymajmy najwyższą jakość miodu w naszych pasiekach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł odnośnie pleśni to widzę że zimujesz na mocno przeczerwionych ramkach, takie ramki zawsze przy odrobinie wilgoci zawsze zapleśnieją bo jest w nich bardzo dużo pozostałości po oprzędach i taka ramka chłonie wodę jak gąbka.. do zimowania powinny iść ramki jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł odnośnie pleśni to widzę że zimujesz na mocno przeczerwionych ramkach, takie ramki zawsze przy odrobinie wilgoci zawsze zapleśnieją bo jest w nich bardzo dużo pozostałości po oprzędach i taka ramka chłonie wodę jak gąbka.. do zimowania powinny iść ramki jaśniejsze.

To byłą moja pierwsza zima. Powoli poznaję tajniki, ale jeszcze sporo wody upłynie by w stopniu zadawalającym opanować większość tajników hodowli pszczół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Daro jeść nie można .. a ludzią chcesz pleśń dać do jedzenia .

A kto tak pisze ze można ? Te substancje pleśń wydziela do podłoża , nimi rokłada swój pokarm.

Pszczoły takie ramki wyczyszczą. Jesli mówisz o klientach to powiedz im prawdę gdzie larwy rozsmarowują swoje odchody. :D( hi hi pozostałości po oprzędach ). :rolleyes:

Mój miód z nadstawek z bielusieńkich ramek.Ty w wielkopolskich bierzesz miód z ,,pozostałościami,, . :rolleyes:

Ten biały nalot to też pleśń.

 

Tyle gadacie o złej jakości matkach od hodowców

Nie gadam

 

Więc trzymajmy najwyższą jakość miodu w naszych pasiekach

Trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.