Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miód akacjowy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Dzisiaj pierwszy raz w swoim zyciu  odwirowałem troche miodu akacjowego , nie było go zbyt dużo ale nostrzyk zaczął kwitnąć i musiałem opróżnić magazyny, miód ten jest strasznie wodnisty ledwo się robił stożek podczas wirowania a nieraz pojawiał się dołek  czy ten miód tak ma czy złego na wirowałem bo już nie wiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobote wirowalem pierwszy miod w tym roku - wielokwiat ( szacunkowo ok 5% rzepak, 20% akacja, 50% facelia i reszta pozostale) - wieokwiat, gdyz nalozyly sie pozytki  i miod byl niezasklepiony.  Jest rowniez bardzo wodnisty, pomimo praktycznie calkowitego poszycia ramek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobote wirowalem pierwszy miod w tym roku - wielokwiat ( szacunkowo ok 5% rzepak, 20% akacja, 50% facelia i reszta pozostale) - wieokwiat, gdyz nalozyly sie pozytki  i miod byl niezasklepiony.  Jest rowniez bardzo wodnisty, pomimo praktycznie calkowitego poszycia ramek.

Błąd , powinien być choć w części zasklepiony , a drugie kryterium to czy kapało z ramek przy potrząsaniu . Może być więcej problemów niż korzyści , lepiej poczekać i być pewnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd , powinien być choć w części zasklepiony , a drugie kryterium to czy kapało z ramek przy potrząsaniu . Może być więcej problemów niż korzyści , lepiej poczekać i być pewnym .

Zle napisalem, czekalem, gdyz musial byc zasklepiony. Dlatego zamiast np czystego faceliowego mam wielokwiat. U mnie bylo poszycie ok 90% ramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobote wirowalem pierwszy miod w tym roku - wielokwiat (..) i miod byl niezasklepiony.  Jest rowniez bardzo wodnisty, pomimo praktycznie calkowitego poszycia ramek.

W/g mnie: poszyty = zasklepiony; nieposzyty=niezasklepiony.

 

 

Ciepło to było , z wierzchu wiadra zbiorę  w jakiś pojemnik ten rzadszy miód .

Z moich obserwacji, w wiaderku 33 l między dnem a wierzchem może być 1%, maksymalnie 1,5% różnicy w zawartości wody (z mniejszą zawartością na dnie). W połowie wiaderka będzie niecały 1%, więc zbieranie z wierzchu rzadszego miodu w moim odczuciu wydaje się słabym rozwiązaniem. Refraktometr by pomógł.

 

miód ten jest strasznie wodnisty ledwo się robił stożek podczas wirowania a nieraz pojawiał się dołek  czy ten miód tak ma czy złego na wirowałem bo już nie wiem ?

 

 Dołek (lejek) może się robić faktycznie przy wysokiej temperaturze otoczenia jak to pisał Nacek (a pomimo to miód jest super dojrzały).

Próbuj. Do odważnych świat należy.  Chyba każdemu przy pierwszych  miodobraniach udało się wziąć niedojrzały miód chociaż raz. Mi tak. Drugi raz już się wie ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.