Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jak poprawnie ewidencjonować sprzedaż miodu?


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu miałem kontrolę ,, sprzedaży bezpośredniej” No i zażądano  ewidencję sprzedaży. Kontrola odbyła się bezproblemowo.

Ale,  na tą okoliczność przeczytałem artykuł w Pasiece pani  Aneta Dziakowskowskiej cóż ona pisze:

       

,,Co powinna zawierać ewidencja sprzedaży?

Bardzo często ewidencja sprzedaży jest prowadzona w zwykłym zeszycie. Czy na pewno taka forma jest prawidłowa? Jak najbardziej, pod warunkiem, że będzie zawierać informacje, które określają przepisy, wskazując, że w ewidencja sprzedaży co najmniej musi obejmować

  • numer kolejny wpisu,
  • datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami lub rachunkami,
  • kwotę uzyskanego przychodu.”

Na pewno nie dotyczy pszczelarzy sprzedających miód nieprzetworzony do 80 rodzin. .pszczelich. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej  w paragrafie 41 nie wymaga  w żadnym przypadku ani jednej z wymienionych tu wskazówek.  Wystarczy  wpis w kajecie  kolejny miesiąc i ilość sprzedanego miodu. Inspektor nie musi znać kwoty uzyskanego przychodu.

   W żadnym przypadku nie ma tu zastosowanie  Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce istnieją korzyści dla pszczelarzy do 80 ulyiv? Na Ukrainie, to nie jest. Zastanawiam się, w jaki sposób państwo pomaga Сi?

 

 

В Польші є пільги для пасічників до 80 ульїв? В Україні такого нема. Цікаво як держава допомогає у Вас Вам?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu miałem kontrolę ,, sprzedaży bezpośredniej” No i zażądano  ewidencję sprzedaży. ..........

 

 

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

Procedurę przeprowadzania kontroli reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie sądzę, aby miała ona zastosowanie w przypadku pszczelarzy posiadających poniżej 80 uli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

Procedurę przeprowadzania kontroli reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie sądzę, aby miała ona zastosowanie w przypadku pszczelarzy posiadających poniżej 80 uli.

No cóż, Irkor dziękuję za zainteresowanie, ja chętnie bym Ci odpowiedział, ale nie  jestem w stanie tego zrobić. Na forum są bardziej kompetentni , poproś na pewno Ci odpowiedzą i dogłębnie wytłumaczą. Zdrowia życzę. Pozdrawiam.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce istnieją korzyści dla pszczelarzy do 80 ulyiv? Na Ukrainie, to nie jest. Zastanawiam się, w jaki sposób państwo pomaga Сi?

 

 

В Польші є пільги для пасічників до 80 ульїв? В Україні такого нема. Цікаво як держава допомогає у Вас Вам?

 

W Polsce do 80 uli , to jest amator . Ma uproszczone do minimum obowiązki , nie składa zeznać rocznych do fiskusa , nie płaci podatku od dochodu .

 

Powyżej 80uli  , to już zawodowiec i musi albo założyć firmę , albo wejść w dział specjalny produkcji rolnej.

Musi składać zeznania podatkowe i większe są procedury / formalności . Jeśli przekroczy próg podatkowy , to musi płacić podatek .

 

Wsparcie można otrzymać od Agencji Rynku Rolnego poprzez organizacje pszczelarskie .

Są dla wszystkich członków dotowane leki .

Natomiast matki , odkłady , ule , to już są ograniczenia .

Trzeba mieć minimalną ilość rodzin pszczelich , ale ... gospodarstwo rolne nie może przekroczyć "przeliczeniowej dochodowości " , bo jak przekroczy to nic już nie będzie mógł kupić na dotację .

I jest określony limit ile % matek można w roku wymienić i ile  uli rocznie można w programie wsparcia kupić .

Jest określone maximum możliwej do refundacji kwoty . Do 60% kwoty netto . VAT płaci pszczelarz w 100% .

I nie ma gwarancji , że pszczelarz maksymalną kwotę zaplanowaną dostanie .

Często bywa , że pszczelarz chce kupić 5 matek , a przyznają mu środki na 1-2 . Podobnie ze sprzętem .

Tak , że jak to określiłeś Państwo Pomaga , ale głównie producentom.

Bo jak powstał "program wsparcia" , to sprzęt natychmiast zdrożał i to znacznie .

Całe wsparcie praktycznie idzie do producentów .

Do leków dopłacają najwięcej . Ale to tez teoria .

Taki na przykład Apiwarol u nas kosztuje (Produkt Polski) ok. 50-65zł.za opakowanie 25 tabletek .

Na Ukrainie ... http://dom-pasechnika.com/ua/lekarstva-dlja-pchel/apivarol/

Czyli w tym sklepie ok. 22-23zł.

A zarobił już Biowet , urząd celny , urząd skarbowy , importer , hurtownik i na koniec właściciel sklepu .

 

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

 

chętnie bym Ci odpowiedział, ale nie  jestem w stanie tego zrobić.

Nie no . Chyba wiesz , kto kontrolował ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurs 1 UAH = 6,5 zł

 

Taki na przykład Apiwarol u nas kosztuje (Produkt Polski) ok. 50-65zł.za opakowanie 25 tabletek .
Na Ukrainie ... http://dom-pasechnika.com/ua/lekarstva-dlja-pchel/apivarol/
Czyli w tym sklepie ok. 22-23zł.

 

 

280 UAH = 43 zl

 

 

Słaby -krasche wsparcie niż nic.

Dziękuję za odpowiedź. Przydatne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrole przeprowadziła IW.

Kontrola została przeprowadzona na podstawie przepisów ustawy z dnia 29.01.2004r. o inspekcji weterynaryjnej (z późn.zm.)., przy uwzględnieniu wymagań jeszcze dwóch innych ustaw oraz 12 rozporządzeń (WE) oraz aktów prawnych wydanych na podstawie tych ustaw i rozporządzeń.

Ewidencję sprzedaży miodu zażądano na podstawie §41ust.2. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Robercie bardzo nie chciało mi się tego pisać, ale mówisz i masz.Pozdrawiam. :)

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

§ 41. 1. Podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji produktów pszczelich nieprzetworzonych przeznaczo-

nych do sprzedaży bezpośredniej prowadzi i przechowuje dokumentację, zawierającą informacje o:

1) ilości sprzedanych w danym miesiącu produktów;

2) wynikach czynności sprawdzających, o których mowa w § 18

Obowiązek kontroli minimum raz w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku to co cytujesz to §41ust.1 punkt 1 i 2, przeczytaj jeszcze §41ust.2

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to że udostępnia się na żądanie to chyba oczywiste . PLW  ma , już nie powiem gdzie napisane,  taką kontrolę odbyć min. raz w roku. Punkt 2 dotyczy badania wody , bo woda ma być pitna i jak nie jest z wodociągu , mają być dokumenty jej badania. Podobnie jak woda dla krów . Sposób i rodzaj dokumentacji nie jest określony = dowolność prowadzenia  przy zachowaniu wymaganych informacji .

To tak jak z tymi kratkami ściekowymi... A to Polska właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie bardzo nie chciało mi się tego pisać, ale mówisz i masz.Pozdrawiam. :)

Dzięki .

Teraz już wszystko wiem.

To standardowa , zapowiedziana , coroczna , obowiązkowa i dodam jeszcze , że płatna (płaci pszczelarz) kontrola PLW :D

Również pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie mówili jak rejestrowałem sprzedaż w tym roku że następna bedzie za dwa lata i tak co dwa lata koszt to chyba coś koło 70 zł na dwa lata to chyba pikuś.

U mnie PLW zapowiedział , że zobaczymy się za rok . I poinformował mnie , że za każdą taką kontrolę będę musiał zapłacić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......To standardowa , zapowiedziana , coroczna , obowiązkowa i dodam jeszcze , że płatna (płaci pszczelarz) kontrola PLW......

 

Nie wiem wszystkiego, ale kontrolę w naszej branży, podobnie jak w każdej innej, reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Każda kontrola powinna być zapowiedziana i zakończona protokołem pokontrolnym. Nie wiem z czego wynika stwierdzenie, ze kontrola przeprowadzona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii ma być płatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem wszystkiego, ale kontrolę w naszej branży, podobnie jak w każdej innej, reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Każda kontrola powinna być zapowiedziana i zakończona protokołem pokontrolnym. Nie wiem z czego wynika stwierdzenie, ze kontrola przeprowadzona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii ma być płatna.

 

Kto Ci taką kontrolę przeprowadził ?

Co napisali w protokole pokontrolnym ?

Procedurę przeprowadzania kontroli reguluje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie sądzę, aby miała ona zastosowanie w przypadku pszczelarzy posiadających poniżej 80 uli.

Morze przedłożysz konkretny artykuł tej ustawy  , który miałby o tym świadczyć, najlepiej z komentarzem(nie Twoim) . Ja rozumiem głos w dyskusji, który jednak należy odróżnić od indolencji intelektualnej, lub świadomego  wprowadzania w błąd,  Kolegów lub ich wprowadzać w zakłopotanie.  Pozdrawiam.

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena za przeprowadzoną kontrolę  tz. ,, sprzedaży bezpośredniej” , może być różna w zależności od kilku czynników. Mianowicie np.; od dojazdu i czy będzie pobieranie próbek do analizy. Tak mi wytłumaczono.

 ...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... Ja rozumiem głos w dyskusji, który jednak należy odróżnić od indolencji intelektualnej, lub świadomego  wprowadzania w błąd,  Kolegów lub ich wprowadzać w zakłopotanie.......

 

No wybacz Kolego, ale teraz to już całkiem zgłupiałem. Wygląda na to, że nie jestem na forum, które ma służyć dyskusji i wyjaśnianiu wszelkiego rodzaju wątpliwości.

Zaraz ktoś napisze, że za kontrolę sprzedaży bezpośredniej z kosztami dodatkowymi, o których piszesz, należy zapłacić 140 PLN i proszę nie pytać o podstawę prawną, bo tak jest i tak mi wytłumaczono.

A tak na marginesie, to jak Ci ktoś coś wytłumaczy, to najpierw upewnij się, że ma rację zanim przekażesz to dalej.

Przeczytaj sobie ze zrozumieniem Ustawę o Inspekcji Weterynaryjnej Dz.U. 2016 poz.1077 z dnia 5 lipca 2016 r. Art. 30 do 34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Kolego Irkor masz rację, nie znałem tego aktu prawnego a to dlatego, że wymieniona przez Ciebie ustawa  jest z lipca  tego roku (tekst jednolity). Ja przepisy weterynaryjne przeglądałem dobrych kilka lat temu, kiedy zakładałem ,, działalność sprzedaży bezpośredniej” Z tym, że też nie masz racji, obecnie opłata za kontrolę (samą) wynosi  56,50 za godzinę  i teoretycznie kontrola  może wynieść np; 169,50zł . (3godz.) A to jest nawet więcej niż Twoje 140PLN.  Obecne za  kontrole tą  pobiera się opłatę na podstawie Dziennika Ustaw z 2013 roku Pozycja 388  rozporządzenie w sprawie opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną Pkt.28."( Nie uchylone) Też Se doczytaj z zrozumieniem . Pozdrawiam. :)

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.