Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Początkowy rozwój pakietu pszczelego.


Recommended Posts

Ty sobie tak zawsze życie komplikujesz?

Przeczytaj dokładnie jeszcze kilka razy te pytania i pomyśl.

Jak zrozumiesz to Cię oświeci i pewnie przyznasz mi rację.

Jak nie to Twój problem, ja skończyłem już Ci doradzać.

Hej. !!!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jerzy nie pomyślałeś że niektórzy nie wiedzą co to jest pakiet i jak to wygląda. ;)

Ja może wcześniej widziałem pakiet niż Ty się urodziłeś - choć masz ponad 100 lat. :D

Podpowiedz Tajdenowi co ma nie zapomnieć zrobić jak dostanie pakiet z matką w klateczce w środku.

Toż to pewnie będzie dla niego szok. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Tajden, dostałeś odpowiedź jak na tacy i zamiast podziękować to opierdalasz kolegów i dalej szukasz dziury w całym.

Nie rzucaj pustych słów na wiatr!

 

W jakich słowach szukam dziury w całym? Proszę zacytuj!!!

Link to comment
Share on other sites

Ja może wcześniej widziałem pakiet niż Ty się urodziłeś - choć masz ponad 100 lat. :D

Podpowiedz Tajdenowi co ma nie zapomnieć zrobić jak dostanie pakiet z matką w klateczce w środku.

Toż to pewnie będzie dla niego szok. :angry:

Pakiet pszczół, i matka osobno, to zawsze wiedziałem.

Ale jeżeli Was (co niektórych) bawi naigrywanie się, to niech sobie dworuje, jeżeli mu to humor poprawi... :D

Link to comment
Share on other sites

Bez urazy ja nie raz bełkoczę ale to -

To totalny bełkot. To pakiety , okłady składance łamańce ? Kto za Tobą nadąży i za Twoją zimową gonitwą myśli.

Kombinacje jakbyś wyzywał co najmniej Chiny na wojnę i nie kombinujesz jak pozabijać i zakopać tylko z czego trumny robić będziesz.

Zrobisz jak ktoś Ci powie  ? Kto ma Ci powiedzieć żebyś zrobił jak powie   i dlaczego dalej będziesz kombinował bez posłuchania się swojego autorytetu ?

Piotrze - to ten ze skrzydełkami ?

Pakiet jeśli się osadza nie mając suszu wsypuje się na węzę i podkarmia i całe zawracanie głowy.

P.S. Prawdziwy pakiet z czerwiącą matką a nie jednodniówką .No i odymiony od warozy .

W swoim poście podkreślałem, Twoją dużą wiedzę Darku. A Ty o bełkocie i trumnach?

Nie powiem...miły jesteś.

Link to comment
Share on other sites

Jerzy nie pomyślałeś że niektórzy nie wiedzą co to jest pakiet i jak to wygląda. ;)

Piotrze! Filmik Miodka obejrzałem, i tak sobie wyobrażałem. Dzięki.

 

Tyle, że Miodek nie "chwali" się na clipie filmowym, że w ulach ma susz, dla składania jajek, i pyłku.

Ja go nie mam.

Link to comment
Share on other sites

Tak sobie myślę, że Ty za bardzo się do tego przygotowujesz. przyjdzie czas , dostaniesz pakiety, masz wtedy nawet kilka godzin na obsadzenie, napiszesz wówczas na forum co i jak i wtedy każdy ci na gorąco podpowie najlepsze rozwiązania, a teraz to tak naprawdę nikt do końca nawet mimo szczerych chęci Ci nie odpowie. Poczekaj spokojnie, a ten zimowy czas poświęć na czytanie o pszczołach lub oddaj się  jakiejś innej przyjemnej czynności i uwierz ,że lepiej na tym wyjdziesz

Link to comment
Share on other sites

Te trumny obrazują Twój tok myślenia. A Tomek może Hamerykę odkrywać ale jak matka będzie miała susz to pszczoły nie będą składały pyłku a matka zaczerwi w dechę . Pakiet to sztuczny rój może nie taki sam biologicznie ale podobne ma zalety .

Link to comment
Share on other sites

 jak za ramke się woła 50zl to już jest ciaci.

 

POtwierdzam to taka zaKODowana nowoczesna "niezręczność". :lol:

Ale jak jesteś chętny to zawsze dostaniesz parę ramek gratis jak każdy do tej pory.

Link to comment
Share on other sites

Ale pamiętaj Joasiu, że w grę wchodzą ule Dadanta 1/2. To jest bardzo mała ramka, a pszczół będzie, między 1, a 1.5 kg.

Nie, w pakiecie, nie ma czerwiu.

 

I zakładałem, że zacznę od dwóch korpusów. Bo jeżeli, zdecydowałbym się (pewnie tak zrobię), na dokładanie czerwiu z uli, to muszę mieć min. dwa pół korpusy, ponieważ świetnie można tam położyć ramki wielkopolskie.

A biorąc pod uwagę, że będzie to koniec maja, początek czerwca, to czerwiu w ulach wielkopolskich, może być sporo.

Będę miał z czego dokładać.

 

I masz rację Piotrze, że czerw z wielkopolskich, będzie istotą rozwoju pakietów w pół Dadantach.

 

Staram się nie doradzać byle jak, na odczepne.

ale tu jest błąd w sztuce pszczelarskiej.

Miałem nie pisać !! ale:

Do zakupionych i otrzymanych pakietów na początkowym starcie nie powinno się dokładać żadnych starych ramek a tym bardziej z czerwiem.

Dlatego że:

1. / mogą zakładać mateczniki szczególnie jeżeli matka była przez dłuższy cas odizolowana, i może być nie związana rodzinnie,      pokrewnie z pszczołami.

2. / możliwość zainfekowania pakietu miejscową chorobą i odwrotnie przyśpieszenie rozwoju

      ewentualnej choroby przywleczonej z pakietem.

3. / pozbawienie sie możliwości wiarygodnej oceny co się dostało i ewentualnej reklamacji.

Najlepsze rozwiązanie:

Pakiet pszczół na nowe ramki z węzą i podkarmiać.

Po miesiącu ocenić: kondycję, zdrowotność i podjąć decyzję czy dalej pielęgnować, reklamować, czy wyp.....lić - tttfffu - wyp a lić.

To moje zdanie ale pewnie inni mają inne lepsze.

Hej !!!.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Jerzy jedyny problem jaki możesz mieć przy pakietach to sposób umieszczenia ich w docelowym ulu.Martwi mnie sytuacja kiedy zaczniesz przesypywać kolejno 5 pakietów,pszczoły nieznające swojego miejsca będą błądziły.Może się potem zdarzyć że pakiety będą o różnej ilości pszczół.Całe zasiedlanie uli pakietami doradzałbym robić z wieczora,pszczoły skropione woda i fru do ula na węzę,to młode pszczoły więc będą budowały jak szalone.Ale pamiętaj od razu pokarm tego nie może im zabraknąć aż do jesieni.Pamiętać trzeba również jak napisała Asia o zapewnieniu takim rodzinkom odpowiedniej termiki ula czyli lepiej ciasno i ciepło jak obszernie i zimno.Do wypacania wosku musi być ciepło.  1.5 kg pszczół w pakiecie to taka ilość że niema potrzeby paprania się z czerwiem z uli wielkopolskich,takie rodziny od czerwca w sposób naturalny i swobodny zbudują silne rodziny do jesieni.W miejsce tego czerwiu pomyślałbyś o odymieniu przeciw warrozie takiego pakietu,to zabieg niszczący 100% pasożyta.Ucieczka pakietu może się zdarzyć jakiemuś pszczelarzowi jeżeli robi sobie pakiet z pszczół z nastrojem rojowym i do tego podda matkę nieunasiennioną wtedy pszczoły wylatują na oblot z matką i mamy problem.Ty pewnie będziesz miał pakiety z matkami unasienionymi.

Przy zasiedlaniu uli pakietami mógłbyś skorzystać z jakiegoś sprytnego planu np: film poniżej. PK

 

Serdeczne dzięki za takie podpowiedzi, są tu szczegóły, których nie znałem (bo niby skąd. jak krótka praktyka).

Warrozę załatwię płynem z bipin, bo mi jeszcze został. I wtedy nie muszę moczyć pszczół wodą, tylko właśnie bipinem, (2 w 1 :D ).

Jak kupię pszczoły od ukraińskich pszczelarzy, to wiadomo, że będę uzbrojony w ich porady...

Ale z przyczyn oczywistych, wolę stosować nasze, rodzime metody... :)

Bo jeszcze kiedyś w przyszłości, jakiś pszczelarz, na naszym forum, powie, żebym szukał odpowiedzi na swoje pytania...na Ukrainie... :rolleyes:

 

Jeżeli ma być w ulu ciasnota, to zastanawiam się nad dwoma wariantami:

1. Tylko jeden korpus połówkowy z 10 ramkami.

2. Dwa korpusy, po 6/7 lub 8 ramek, ograniczone z boków deskami zatworowymi.

 

Który wariant jest lepszy?

Link to comment
Share on other sites

Staram się nie doradzać byle jak, na odczepne.

ale tu jest błąd w sztuce pszczelarskiej.

Miałem nie pisać !! ale:

Do zakupionych i otrzymanych pakietów na początkowym starcie nie powinno się dokładać żadnych starych ramek a tym bardziej z czerwiem.

Dlatego że:

1. / mogą zakładać mateczniki szczególnie jeżeli matka była przez dłuższy cas odizolowana, i może być nie związana rodzinnie,      pokrewnie z pszczołami.

2. / możliwość zainfekowania pakietu miejscową chorobą i odwrotnie przyśpieszenie rozwoju

      ewentualnej choroby przywleczonej z pakietem.

3. / pozbawienie sie możliwości wiarygodnej oceny co się dostało i ewentualnej reklamacji.

Najlepsze rozwiązanie:

Pakiet pszczół na nowe ramki z węzą i podkarmiać.

Po miesiącu ocenić: kondycję, zdrowotność i podjąć decyzję czy dalej pielęgnować, reklamować, czy wyp.....lić - tttfffu - wyp a lić.

To moje zdanie ale pewnie inni mają inne lepsze.

Hej !!!.

No właśnie. Dzięki. Definitywnie rezygnuję z dokładania czerwiu do pakietu, jak sugerujesz razem z Piotrem!!!

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy ten filmik, super patent na osadzanie pakietu :D ciekawe ile dni trzymał tą rojnice z tymi pszczołami w tym ulu ??, muszę tak wypróbować w tym roku tylko pasowałoby zrobić nowe rojnice na wymiar ramki wlkp :D. Tajden wszystko maż wyłożone jak na tacy, nie wiem jakie jeszcze mógłbyś zadać pytanie no bo co tu jeszcze dopowiedzieć jak wszystko jasne, pakiet dla mnie to super sprawa, tylko jak na filmiku i  chłopaki radzą po wsypaniu/osadzeniu podkarmic i dać im z tydzień spokoju :D

Link to comment
Share on other sites

aha i jeszcze jedno :

 

Staram się nie doradzać byle jak, na odczepne.

ale tu jest błąd w sztuce pszczelarskiej.

Miałem nie pisać !! ale:

 

 

 

Bohtyn pisz jak najwięcej nie rozumiem was starych wyjadaczy jak rzucacie  tulko półsłowki/zdania i reszte dochodź domyslaj się człowieku, albo posty w tym stylu "coś bym napisał ale szkoda coś tam coś tam :( " do cholerki taka macie wiedzę i trza się nią dzielić z innymi przecież po to jest to forum.

 

Bohtyn na pewno większość w tym ja :D czyta z wielką uwagą twoje posty i proszę cię pisz i nie przejmuj się reszta to dla nas młodszych stażem kopalnia wiedzy :D

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy ten filmik, super patent na osadzanie pakietu :D ciekawe ile dni trzymał tą rojnice z tymi pszczołami w tym ulu ??, muszę tak wypróbować w tym roku tylko pasowałoby zrobić nowe rojnice na wymiar ramki wlkp :D. Tajden wszystko maż wyłożone jak na tacy, nie wiem jakie jeszcze mógłbyś zadać pytanie no bo co tu jeszcze dopowiedzieć jak wszystko jasne, pakiet dla mnie to super sprawa, tylko jak na filmiku i  chłopaki radzą po wsypaniu/osadzeniu podkarmic i dać im z tydzień spokoju :D

Tak, dla Ciebie zupełnie jasne, dla mnie nie zupełnie.

I nie pisz, że znowu się czepiam szczegółów, bo te szczegóły, są cholernie ważne.

Nie widzę wyglądu wszystkich 5 ramek na tym filmie...

Z czym są te ramki? Ile w tych 5 ramkach, jest ramek z węzą? Czy może jest tam susz? Czy sama węza?

Przecież, dla mnie początkującego, który pierwszy raz osadza pakiety pszczół w ulach, to bardzo ważne!!!

Link to comment
Share on other sites

Za bardzo przeżywasz jeszcze okresu dostaniesz :D 2smiejsie.gif Tera nie mam czasu bo do roboty się zbieram, jak znajdę chwilę między kursami to ci dokładnie napiszę jak ja to robiłem na rzepaku, nie nawidze pisać z tel. dłuzszych postów niz jedno zdanie ale dla ciebie zrobię wyjątek :D

 

Ps. w sezonie radzę się zabezpieczyć w pampersy, jak dalej będziesz tak przeżywał to będą ci potrzebne :D

 

bez obrazy Jerzy ale nie wytrzymałem :D

 

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Tajden do pakietów powinno się dawać węzę a to dlatego żeby nie przenosić patogenów i chorób z innego ula do takiej rodziny. Jest to jeden z "najczystszych" sposób powiększania pasieki.

 

Sam mam zamówione pakiety i będę je osadzał w tym roku pierwszy raz w życiu ale idea pakietu jest taka jak napisałem wyżej.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A co Tajadena i pytań marzenie moje  aby na wiosnę zobrazował to co zrobił , dla czego tak i co z tego wyszło.

Krótko i węzłowato, Darku. Podoba mi się.

I aż prosi się z mojej strony, stare porzekadło dziewic: chciałabym, a boję się...

Ale ja uwielbiam wyzwania. Im ich więcej, im trudniejsze, to życie jest bardziej soczyste...

A bez wyzwań, życie jest nudne jak flaki z olejem... :lol:

Link to comment
Share on other sites

To się Kolego nie spinaj tak , w życiu i tak bywa różnie .Pszczoły trzeba czuć . Ja nie muszę szukać czerwiu , grzebać 2 dni w ulu aby stwierdzić jest matka , czy nie ma jej w rodzinie. Rozważ i moją opcję że pakietów z Ukrainy nie będzie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Za bardzo przeżywasz jeszcze okresu dostaniesz :D 2smiejsie.gif Tera nie mam czasu bo do roboty się zbieram, jak znajdę chwilę między kursami to ci dokładnie napiszę jak ja to robiłem na rzepaku, nie nawidze pisać z tel. dłuzszych postów niz jedno zdanie ale dla ciebie zrobię wyjątek :D

 

Ps. w sezonie radzę się zabezpieczyć w pampersy, jak dalej będziesz tak przeżywał to będą ci potrzebne :D

 

bez obrazy Jerzy ale nie wytrzymałem :D

 

Łukasz

Łukaszu! Ja zawsze przeżywam, to co robię. Ja nawet potrafię przeżywać, jak chwasty wyrywam na ogrodzie.

To taka natura, a jest mi z nią doskonale!

Mnie stres zawsze  napędza do efektywnej pracy, im więcej stresu, tym lepiej.

Ja wprost nie potrafię żyć bez stresu!!!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.