Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Budowa miodarki domowym sposobem


morzedzungli

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Chcę zbudować miodarkę radialną po to by sprawdzić czy taki typ miodarki będzie odpowiedni w mojej pasiece. Kosz na 18 ramek wielkopolskich w układzie radialnym lub 18 1/2 lub po dostosowaniu 12 ramek wielkopolskich diagonalnie. Jeśli zda egzamin to kupię radialną z firmy Anna.

 

Główne materiały to blacha ocynk na bęben i kosz ze stali czarnej malowany proszkowo. Mogę kosz dać do ocynku ale jak zabezpieczyć wałek w miejscu gdzie wchodzi w łożyska?

 

Napęd silnikiem od pralki + regulator obrotów ( te elementy już kupiłem koszt 80 zł. )

 

Obecnie tokarz toczy wałek i jak dostanę wałek z piastami to będę spawał kosz. Kosz w kształcie sześciokąta.

 

Będę tutaj opisywał dalszy postęp prac, może się to komuś przyda.

 

Będę tez prosił o podpowiedzi bo wszystkiego też przecież nie wiem.

 

Karol

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Anne maja po 2 lata dwóch kolegów, koła znamy się dobrze, i twierdzą że drugi raz by nie kupili, już nie pamiętam o co to chodziło bo mnie nie interesuje wyrób tej firmy bo na pewno bym jej nie kupił po takich opiniach, z tego co wiem to teraz chwalą apikoza miodarki twój wybór ale radził bym się zastanowić. Ok 20 mamy spotkanie w kole to się zapytam  na co narzekają a mają niecałe dwa lata, w marcu czy kwietniu stuknie.

 

Co do miodary to działaj chłopie i prosimy o szczegółowy opis ze zdjęciami :)

Link to comment
Share on other sites

Miodarka radialna firmy ,, Anna" z przed kilkunastu lat jest do przyjęcia .Odpowiednia grubość blachy , stabilna- może być.

Jaka jakość jest obecnie -nie wiem , chętnie wysłucham opini.

Miodarka diagonalna 5-ramkowa o napędzie ręczno -elektrycznym to porażka.

Jedna obręcz dołem do której przymocowane są nogi .Sztywność miodarki ma zapewnić bęben. Jak załadujesz ciężke ramki to cała miodarka chodzi jak galareta a z bębna by się zrobiła niedługo elipsa , dziw że spawy wytrzymują , albo ,, jak długo wytrzymają"

 Kosz jest łożyskowany tylko na dole , a u góry już żal było 20zł na łożysko i obudowę , i żeby to zrobić jak należy. Górą mechanizm napędu ręcznego połączony jest jak przy dawnych miodarkach(ocynk)Jak się trochę poprzestawia na otworach (śruby) to kosz ciężko się obraca i można spalić silniczek , a korbą ciężko obracać , trzeba ustawiać kosz !

Sterowanie - załącznik zastosowano taki mikroskopijny , że jak nie założysz okularów to nie znajdziesz . To samo z pokrętłem do regulowania obrotów. Są umieszczone na bocznej ścianie skrzynki sterowniczej co utrudnia dostęp , lepiej by było (moim zdaniem) gdyby były zamontowane na górnej ścianie. Można by było jeszcze gdybać , ale dajmy spokój .Inni producenci są nie lepsi!

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie,

 

Chcę zbudować miodarkę radialną po to by sprawdzić czy taki typ miodarki będzie odpowiedni w mojej pasiece. Kosz na 18 ramek wielkopolskich w układzie radialnym lub 18 1/2 lub po dostosowaniu 12 ramek wielkopolskich diagonalnie. Jeśli zda egzamin to kupię radialną z firmy Anna.

 

Główne materiały to blacha ocynk na bęben i kosz ze stali czarnej malowany proszkowo. Mogę kosz dać do ocynku ale jak zabezpieczyć wałek w miejscu gdzie wchodzi w łożyska?

 

Napęd silnikiem od pralki + regulator obrotów ( te elementy już kupiłem koszt 80 zł. )

 

Obecnie tokarz toczy wałek i jak dostanę wałek z piastami to będę spawał kosz. Kosz w kształcie sześciokąta.

 

Będę tutaj opisywał dalszy postęp prac, może się to komuś przyda.

 

Będę tez prosił o podpowiedzi bo wszystkiego też przecież nie wiem.

 

Karol

Witam  ja tez  sam robiłem miodarke tylko kasetowa ale jak juz robisz to odżałuj troche wiecej kasy i zrób z nierdzewki  z  zabezpieczeniem wałka np od dołu niema problemu musisz wsawic w dno kawałek rurki i mysle ze dasz naped od dołu  a najlepiej zadzwon domnie to ci ustnie lepiej wytłumacze   600613808 pozdr antmag

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie,

 

Chcę zbudować miodarkę radialną po to by sprawdzić czy taki typ miodarki będzie odpowiedni w mojej pasiece. Kosz na 18 ramek wielkopolskich w układzie radialnym lub 18 1/2 lub po dostosowaniu 12 ramek wielkopolskich diagonalnie. Jeśli zda egzamin to kupię radialną z firmy Anna.

 

Główne materiały to blacha ocynk na bęben i kosz ze stali czarnej malowany proszkowo. Mogę kosz dać do ocynku ale jak zabezpieczyć wałek w miejscu gdzie wchodzi w łożyska?

 

Napęd silnikiem od pralki + regulator obrotów ( te elementy już kupiłem koszt 80 zł. )

 

Obecnie tokarz toczy wałek i jak dostanę wałek z piastami to będę spawał kosz. Kosz w kształcie sześciokąta.

 

Będę tutaj opisywał dalszy postęp prac, może się to komuś przyda.

 

Będę tez prosił o podpowiedzi bo wszystkiego też przecież nie wiem.

 

Karol

 

Chopie!Podaruje Ci 3ramkową-funkiel cnotka nieśmigana-fullocynkowana i zrób se z nią co chcesz...

Link to comment
Share on other sites

 

Chopie!Podaruje Ci 3ramkową-funkiel cnotka nieśmigana-fullocynkowana i zrób se z nią co chcesz...

O i nawet lepiej kuriera opłacić . A pomęczyć się nad skrzynką letnim popołudniem .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tomzo,dzięki bardzo aleja mam miodarkę 3 ramkową emaliowaną.

 

Tę chcę zrobić po to by sprawdzić jak wiruje się w radialnej, później ją sprzedam po kosztach i kupię na refundację taką jaka mi będzie pasowała. Albo radialną albo kasetową.

 

Rozrysowałem kosz, będzie to sześciokąt

łatwo podzielić okręg na 6części bo odkłada się promień, lecz dziwi mnie to jak są zbudowane kasetowe na 6 kaset o średnicy kosza 900mm skoro ramka wlkp ma szerokość 260mm razy 2 to daje 540 a jeszcze na zawias jest potrzebne  miejsce więc z teorii wychodzi sam kosz miodarki 6 kasetowej 1,1m

 

 

 

Karol

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Radialna na pewno lepsza na wieksza pasieke do mojej kasetowki dorobić kosz na 40 ramek i można smigac jak ci pasuje przy gęstym w kasetach a normalnie w.radialce na 40 ram ale to by trza ze 3 baby ogarniete to odsklepiania :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Radialna na pewno lepsza na wieksza pasieke do mojej kasetowki dorobić kosz na 40 ramek i można smigac jak ci pasuje przy gęstym w kasetach a normalnie w.radialce na 40 ram ale to by trza ze 3 baby ogarniete to odsklepiania :)

Albo jednego chłopa z nożem elektrycznym :D

 

Na OLX były noże o długości 280mm akurat do ramek wlkp. Ale jak część kolegów leci na osiemnastkach to może być też nóż 230mm

 

Rozrysowałem kosz Fi 900. Sześciokąt o boku 450mm więc nie wiem jak zrobić na nim kasetową ( położyłem dwie ramki wlkp tak jak powinny się obracać) nie wychodzi :) Ewentualnie ramka nie będzie prostopadle do siły odśrodkowej wtedy 6 kaset wejdzie przy fi 900.

 

gallery_142_30_67855.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.