Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Hodowla matek

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów
  • Imię:Bogusław
  • LokalizacjaŚwiętokrzyskie
  • Typ ula:wielkopolskie

Jako ,że jestem szczęśliwym posiadaczem owej rameczki do hodowli bez przekładania larw i znam ogólne zasady tej hodowli , to jednak chciałbym aby osoby mające doświadczenie coś podpowiedziały.

Mam zamiar hodować tak z 30 matek.Np . czy lepiej przekładać zasklepione mateczniki do cieplarki czy też trzymać w rodzinie wychowującej do wygryzienia . Pozdrawiam

CYNIG

CYNIG

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 133 postów
  • Imię:Tomasz
  • LokalizacjaŁaziska Górne
  • Typ ula:wlkp

montowanie cieplarki na 30 matek jest trochę bez sensu.
włóż ramkę hodowlaną do rodziny wychowującej to 1-2 serie załatwią sprawę (w zależności od siły rodziny).
W praktyce uwzględniając ilość przyjętych początkowo mateczników pociągniesz pewnie ze 3 serie.

• radek40 lubi to

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1806 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie
radek40

To już Twoja decyzja .
Jak masz cieplarkę , to możesz w cieplarce .
Jak nie masz , to tylko w ulu .
Możesz poddać do rodzinek nie matki , a mateczniki .
Przyjęcia będą skuteczniejsze .
Jak nie chcesz żeby matecznik zgryzły , to możesz go podać w ochraniaczu .
Załączony plik  Ochraniacz.jpg   20,56 KB   0 Ilość pobrań

• radek40 lubi to

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2585 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Wszystko zależy w jakiej skali chcemy to robić ? Dla małej i średniej pasieki do 50 uli  , można się obejść bez cieplarki i poza tym rzeczywiście mateczniki są łatwiej przyjmowane i sporo pszczelarzy poddaje właśnie mateczniki na wygryzieniu.

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

CYNIG

CYNIG

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 133 postów
  • Imię:Tomasz
  • LokalizacjaŁaziska Górne
  • Typ ula:wlkp

radek40,
pierwszym problemem to będzie namówienie matki do zaczerwienia tych miseczek a potem uzyskanie larw (tak aby pszczoły nie usuwały jajek).
Jak to opanujesz to potem będzie już z górki :)

• radek40 lubi to

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

A matkę to lepiej wypuszczać po jednym dniu czy też trzymać do końca t.j po trzech dniach jak będę przekładał miseczki z jajkami na wykluciu. Pozdrawiam

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1806 postów

radek40,
pierwszym problemem to będzie namówienie matki do zaczerwienia tych miseczek a potem uzyskanie larw (tak aby pszczoły nie usuwały jajek).
Jak to opanujesz to potem będzie już z górki :)

Mi się nie zdarzyło , ale słyszałem , że czasem pszczoły traktują ramkę nicot jako "czerw rozstrzelony" i podobno zjadają jajeczka .
U mnie jednak były grzeczne .

A matkę to lepiej wypuszczać po jednym dniu czy też trzymać do końca t.j po trzech dniach jak będę przekładał miseczki z jajkami na wykluciu. Pozdrawiam

Są trzy opcje .
1) Jak już zobaczysz , że są jajeczka , to sam matkę wypuścisz .
2) jak są jajeczka , to zabierzesz miseczki z jajkami do wykorzystania w ramkach hodowlanych , a do nicota włożysz kolejne miseczki do zaczerwienia (jak jest taka potrzeba )
3) Można wyjąć korek od strony miseczek . Komorę wypełnić ciastem. Matka zaczerwi nicota , a pszczoły same ją uwolnią zjadając ciasto .
Jest tylko ryzyko , że mogą uwolnić matkę jeszcze przed złożeniem jajeczek i wtedy trzeba zacząć od początku . :)

• radek40 lubi to

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

A tą ramkę można wkładać na parę godz. żeby pszczółki zaakceptowały bez niczego czy też należy ją pokryć cienką warstwą rozgrzanego wosku.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1806 postów

Ja niczym nie powlekałem i reproduktorka bezproblemowo składała jajeczka , ale słyszałem , że niektórzy smarują płynnym woskiem .

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Zbudowałem inkubator i mam takie pytanie : czy konieczne jest zamontowanie wentylatorka , bo jak ustawie temp. na regulatorze np 35 stopni to na czujniku mi pokazuje 36.Myślę ,że wentylatorek by to przemieszał  aaa i wilgotność mam max 60 % a dałem pojemnik z wodą na całe dno.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2585 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Nie mam inkubatora , ale tak na logikę , jak zapewnisz jednakową temperaturę w całej objętości inkubatora ?

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Temp. ustawiłem w przedziale między 34,8  a 35,1 myślę ,że będzie o.k tylko ,że na regulatorze jest o dwa stopnie mniej ale czytałem ,że tak to już jest z tymi regulatorami

morzedzungli

morzedzungli

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów
  • Imię:Karol
  • LokalizacjaSulęcin
  • Typ ula:Wlkp

Daj wentylator, najlepiej tak żeby dmuchał z góry na dół bo ciepłe powietrze idzie do góry.

Czujnik ustaw w różnej wysokości inkubatora i tam gdzie uzyskasz temp. odpowiednią  to na tej wysokości ustawisz listwy.

Cholercia, czy mamuśce nie będzie przeszkadzał ciągły ciąg powietrza po wygryzieniu?

Karol

• radek40 lubi to

Nie ma złych pszczelarzy, są tylko źli hodowcy matek.

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Dałem wentylatorek , temp. się bardziej ustabilizowała ale tak nawiasem to te regulatory to o du**ę roztłuc , sprawdza się powiedzenie tanie mięso to psy jedzą.

morzedzungli

morzedzungli

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów
  • Imię:Karol
  • LokalizacjaSulęcin
  • Typ ula:Wlkp

On i tak nie jest tani, ja kupiłem za 12 zł.  model W 1209 ale używać będę do ogrzewania podłogowego.

http://allegro.pl/a2...6708230985.html

RT2C ma chyba dokładność co 0,1 stopnia a ten mój chyba 0.5 i zastanawiałem się czy nie zrobić na nim inkubatora do jaj kurzych bo lodówka już stoi :)

Karol

Nie ma złych pszczelarzy, są tylko źli hodowcy matek.

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Mam takie pytanko, bo dziś włożyłem matkę do ramki żeby zaczerwiła. Te trzy dni to się liczy od dziś czy też od jutra jak ją wypuszczę.

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Sam sobie odpowiem, bo zajrzałem dziś a tam jaj brak - to co tu liczyć . Zajrzę jutro, tylko teraz mam pytanie jak jutro też nie będzie to co czekać do skutku.  Czy zdarza się , że się uprze i nie zniesie?

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Są jaja- w niektórych komórkach nawet po dwa. Starter przygotowany , kalendarz uruchomiony .Pozdrawiam

Słowian

Słowian

Guru forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1345 postów
  • Imię:Łukasz
  • LokalizacjaOsiek/Olkusz
  • Typ ula:Wlkp, Wlkp 18-stki

trzymam kciuki :) będą piękne mateczki robione z sercem :)

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 268 postów

Matki już w odkładach.. Super sprawa z dwudziestu jajeczek 13 odciągniętych mateczników . Wygryzło się 8 pięknych matek .Polecam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Stowarzyszenie "Polanka"