Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Odkład bez matki

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

Sobcik

Sobcik

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 27 postów
  • Imię:Paweł
  • LokalizacjaLublin
  • Typ ula:WZ x5

Witam Panowie i Panie,

po różnych perypetiach w ciągu 3 sezonów mojego pszczelarzenia w tym roku chciałbym pierwszy raz zrobić odkład pszczeli aby stworzyć nową rodzinę, korzystając z obecnie dobrej pogody i sporego pożytku wokół. Inna sprawa, że pszczoły mi kipią z ula to rozładowałbym przyszły nastrój rojowy w ten sposób, ale niestety nie mam matki do poddania czy warto robić ten odkład już czy za jakieś 2-3 tyg i czy jest sens robienia go bez matki - ewentualnie zamówić matkę tylko wszystkie oferty patrzyłem jakoś po 21 Maja.

Doradźcie coś proszę.

Si sapis, sis apis.

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 265 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

Bez matki ,matecznika robić odkład  nie ma sensu.

Jest jeszcze czas na odkłady .

Skup się na  produkcji  ramek do przyszłych odkładów ( przez pszczoły) i doprowadzeniu rodzin do max siły.To da dobry zbiór miodu i możliwość zrobienia odkładu .

A może jakiś matecznik Ci się trafi , to go wykorzystasz :)

Kamhkillo

Kamhkillo

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 23 postów
  • Imię:Kamil
  • LokalizacjaWojcieszków
  • Typ ula:Wielkopolski
Pani Maria Gembalowa sprzedaje matki jednodniówki od 7 maja.

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaMałopolska

A później zaczynają się schody i narzekania ile to matek zostało wymienionych i nie przyjętych.

W tym roku nie było problemem odchować wcześnie matki , pogoda sprzyjała , pewnie wszędzie.

Ja tam wolę mieć po 15. 05. ,

bartek124

bartek124

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 35 postów
  • Imię:bartek
  • Lokalizacjawielkopolskie
  • Typ ula:wielkopolski

A czy jak zrobi się z dość silnej rodziny odkład to mocno się osłabi tą rodzinę ?

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 639 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

A czy jak zrobi się z dość silnej rodziny odkład to mocno się osłabi tą rodzinę ?

Często robi się tak, że wyjmuje się po ramce/dwie czerwiu z silnej rodziny i daje węzę, żeby się nie wyroiły. W ten sposób nie osłabisz wyników produkcyjnych, ale jeśli chcesz cały odkład zrobić z jednej rodziny to może być różnie.

Kosut

Kosut

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 136 postów
  • Imię:Andrzej
  • Lokalizacjaok Łukowa
  • Typ ula:wlkp

Emil o tej porze roku ramka - dwie czerwiu to już odkład , który do zimy spokojnie powinien się rozwinąć.

• Beeman lubi to

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • 639 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

Emil o tej porze roku ramka - dwie czerwiu to już odkład , który do zimy spokojnie powinien się rozwinąć.

Autor nie podaje informacji jakiej wielkości odkład chce zrobić i kiedy w związku z czym wolę zachować margines błędu niż powiedzieć żeby zrobił jednoramkowy odkład i będzie miał pretensje, że w lipcu zrobił i nie pykło :)

bartek124

bartek124

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 35 postów

czyli jak wezmę z silnej rodziny 3 ramki obsiadane  przez pszczoły 2 z czerwiem i jedna pokarmu i zrobie z tego odkład w maju to odkład zdąży się rozwinąć i rodzina z której weznę te pszczoły nie odczują za dużej różnicy dobrze myślę?

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 128 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

czyli jak wezmę z silnej rodziny 3 ramki obsiadane  przez pszczoły 2 z czerwiem i jedna pokarmu i zrobie z tego odkład w maju to odkład zdąży się rozwinąć i rodzina z której weznę te pszczoły nie odczują za dużej różnicy dobrze myślę?

Witam Bartek. Mysle ze o tej porze nawet odklad  jedno ramkowy(zakarmiany) bedzie gotowy do zimy.  Jak pytasz to nie uzywaj zwrotow typu "silnej rodziny" Co to jest dla Ciebie silna rodzina? 10, 15 ramek czerwiu?  Powodzenia

marcino91

marcino91

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 63 postów
  • Imię:Marcin
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Dadant 1/2
Odkłady na Dadancie 1/2 rozumię że też na dwóch ramkach czerwiu w jednym korpusie na początek wystarczy i zdążą się do zimy rozwinąć?

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 663 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe

Młodzi - moja rada.

Przestańcie z tymi odkładami - a wtedy będziecie mieli pszczoły jak trza.

bartek124

bartek124

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 35 postów

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

Bohtyn

Bohtyn

As forumowy

• Użytkownicy
  • 663 postów
  • LokalizacjaGórki Świętokrzyskie
  • Typ ula:warszawskie zwykłe

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

Czyli zrobiłeś w ślepo.

Ale - modnie.

Pszczoły jakoś sobie poradzą, bo muszą.

Użytkownik Bohtyn edytował ten post 07 maj 2018 - 20:10

• lalux5 lubi to

bartek124

bartek124

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 35 postów

Nie ja chce podać matkę im po to rozwaliłem mateczniki i do odkładu włożyłem tylko ramki z czerwiem zakrytym

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaMałopolska

A jakie te mateczniki były : rojowe czy ratunkowe? :)

bartek124

bartek124

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 35 postów

Nie mogły być ratunkowe bo widziałem matkę 

kri

kri

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 68 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaBochnia
  • Typ ula:ostrowska i wielkopolski

teraz powinny nosić miód ,bo wszystko kwitnie.odkład dwu ramkowy +pokarm zdążysz jeszcze zasilić jest dopiero 12 maj.Osłabiłeś rodzinę niepotrzebnie. Lepiej było starą matkę do odkładu zabrać

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Wolne pszczoły