Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odkład bez matki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie i Panie,

po różnych perypetiach w ciągu 3 sezonów mojego pszczelarzenia w tym roku chciałbym pierwszy raz zrobić odkład pszczeli aby stworzyć nową rodzinę, korzystając z obecnie dobrej pogody i sporego pożytku wokół. Inna sprawa, że pszczoły mi kipią z ula to rozładowałbym przyszły nastrój rojowy w ten sposób, ale niestety nie mam matki do poddania czy warto robić ten odkład już czy za jakieś 2-3 tyg i czy jest sens robienia go bez matki - ewentualnie zamówić matkę tylko wszystkie oferty patrzyłem jakoś po 21 Maja.

 

Doradźcie coś proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez matki ,matecznika robić odkład  nie ma sensu.

Jest jeszcze czas na odkłady .

Skup się na  produkcji  ramek do przyszłych odkładów ( przez pszczoły) i doprowadzeniu rodzin do max siły.To da dobry zbiór miodu i możliwość zrobienia odkładu .

A może jakiś matecznik Ci się trafi , to go wykorzystasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A później zaczynają się schody i narzekania ile to matek zostało wymienionych i nie przyjętych.

W tym roku nie było problemem odchować wcześnie matki , pogoda sprzyjała , pewnie wszędzie.

Ja tam wolę mieć po 15. 05. ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak zrobi się z dość silnej rodziny odkład to mocno się osłabi tą rodzinę ?

 

Często robi się tak, że wyjmuje się po ramce/dwie czerwiu z silnej rodziny i daje węzę, żeby się nie wyroiły. W ten sposób nie osłabisz wyników produkcyjnych, ale jeśli chcesz cały odkład zrobić z jednej rodziny to może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emil o tej porze roku ramka - dwie czerwiu to już odkład , który do zimy spokojnie powinien się rozwinąć.

 

Autor nie podaje informacji jakiej wielkości odkład chce zrobić i kiedy w związku z czym wolę zachować margines błędu niż powiedzieć żeby zrobił jednoramkowy odkład i będzie miał pretensje, że w lipcu zrobił i nie pykło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wezmę z silnej rodziny 3 ramki obsiadane  przez pszczoły 2 z czerwiem i jedna pokarmu i zrobie z tego odkład w maju to odkład zdąży się rozwinąć i rodzina z której weznę te pszczoły nie odczują za dużej różnicy dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wezmę z silnej rodziny 3 ramki obsiadane  przez pszczoły 2 z czerwiem i jedna pokarmu i zrobie z tego odkład w maju to odkład zdąży się rozwinąć i rodzina z której weznę te pszczoły nie odczują za dużej różnicy dobrze myślę?

Witam Bartek. Mysle ze o tej porze nawet odklad  jedno ramkowy(zakarmiany) bedzie gotowy do zimy.  Jak pytasz to nie uzywaj zwrotow typu "silnej rodziny" Co to jest dla Ciebie silna rodzina? 10, 15 ramek czerwiu?  Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

 

 

Czyli zrobiłeś w ślepo.

Ale - modnie.

Pszczoły jakoś sobie poradzą, bo muszą.

Edytowane przez Bohtyn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zrobiłem odkład bo w bo jak dziś przeglądałem ule to w jednym ulu było z 10 mateczników budowanych i w 2 były zaczerwione więc zrobiłem szybko odkład mam nadzieje że teraz ta rójka im przejdzie oczywiście matczniki wszystkie rozwaliłem

A jakie te mateczniki były : rojowe czy ratunkowe? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz powinny nosić miód ,bo wszystko kwitnie.odkład dwu ramkowy +pokarm zdążysz jeszcze zasilić jest dopiero 12 maj.Osłabiłeś rodzinę niepotrzebnie. Lepiej było starą matkę do odkładu zabrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.