Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka w ulach Warszawskich Poszerzanych


Krzychu

Recommended Posts

1 godzinę temu, gajowy napisał:

No to żeby było na temat: sam próbuję pszczelarzyć na warszawiakach poszerzanych.  Zastanawiam się nad ulami WP z miodnią na górze.  Mam ze dwa ule z miodnią na ramkę wielkopolską. Nie podobają się one mojej drugiej połowie ze względu na cięzar takowej miodni, zdejmuje się ją z korpusem, drobna kobitka ledwo sobie z tym radzi. Są dostępne "warszawiaki poszerzane" z miodnią wstawianą od góry w ramce z czterech desek. I tu moje pytanie- miodnie te występują zarówno na węzę wielkopolską jak i wp (sam mam nawet jeden na wp ale nie było okazji nawet jej użyć). Jaką ramkę w miodni byście sugerowali?  Sam się skłaniam ku "wp" bo ograniczę się do jednej węzy w pracowni. A z pożytkami nie jest jakoś super, (nawet jak wliczę hektar facelii , którą posieję), więc wielkością pewnie starczą. Ale chętnie posłucham opinii doświadczonych w tym fachu.

 

 

Ja gospodaruję na ulach warszawskich poszerzonych od Łysonia które maja w gnieździe 15 a w nadstawce (miodni) 12 ramek. Nadstawka wchodzi bezpośrednio nad gniazdo z jednocentymetrową przerwą nad beleczkami ramek gniazdowych. W tym roku chcę zastosować eksperyment powiększając miodnię o jedna nadstawkę i ciekawi mnie efekt. Czy  ktoś z Kolegów tak samo u siebie zrobił i jaką może wydać na ten temat opinię. Oczywiście taka zmiana wiąże się ze zdejmowanym daszkiem oraz wykonaniem pierścienia osłaniającego tę druga nadstawkę.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Wiesław napisał:

Czy  ktoś z Kolegów tak samo u siebie zrobił i jaką może wydać na ten temat opinię. Oczywiście taka zmiana wiąże się ze zdejmowanym daszkiem oraz wykonaniem pierścienia osłaniającego tę druga nadstawkę.

IMG_2131.JPG

IMG_2132.JPG

Owszem stosowałem dwie nadstawki ale ramka gniazdowa była obniżona do 34 cm. To powodowało że w gnieździe pszczoły nie miały miejsca na miód i siłą rzeczy musiały się z nim wyprowadzać do nadstawek. Przy pełnej ramce gniazdowej mogą mieć z tym problem, chyba że masz mega porzytki. Ale to są moje teoretyczne rozważenia, nigdy nie miałem klasycznych WP, tylko obniżoną. Obecnie zostało mi ich jeszcze tylko kilkanaście, których nie zdążyłem przesiedlić przed zimową. Ogólnie jest to fajne rozwiązanie, ale do małych pasiek, nie dość że dwa rodzaje ramek to jeszcze jedna nietypowa. Obecnie większość mojej pasieki to 1/2 dadant, jest to lepsze rozwiązanie od ula WP czy wielkopolskiego, ale też ma pewne wady, które zaczynają być bardziej dostrzegalne w miare powiększania się ich ilości.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Wiesław napisał:

 

 

Ja gospodaruję na ulach warszawskich poszerzonych od Łysonia które maja w gnieździe 15 a w nadstawce (miodni) 12 ramek. Nadstawka wchodzi bezpośrednio nad gniazdo z jednocentymetrową przerwą nad beleczkami ramek gniazdowych. W tym roku chcę zastosować eksperyment powiększając miodnię o jedna nadstawkę i ciekawi mnie efekt. Czy  ktoś z Kolegów tak samo u siebie zrobił i jaką może wydać na ten temat opinię. Oczywiście taka zmiana wiąże się ze zdejmowanym daszkiem oraz wykonaniem pierścienia osłaniającego tę druga nadstawkę.

IMG_2131.JPG

IMG_2132.JPG

To są ramki nadstawkowe 35 mm? U mnie wchodzi 9 ramek takich do miodni w nadstawkę gdzie w rodni jest 12. Daszek mi przeszkadza, żeby wstawić dwie nadstawki dlatego myślę dorobić kołnierz do daszku żeby zmieściła się druga nadstawka bo czasem jest ciasno 

Link to comment
Share on other sites

no tak ale to już partyzantka

może trzeba zrobić część zawiasu przymocowana obecnie do korpusu w suwaku z dwóch blach

i jak trzeba to się podniesie o te 20 cm a i tak zapracuje jak zawias jak będzie niżej i wyżej

i bez odkręcania będzie

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Wiesław napisał:

Oczywiście taka zmiana wiąże się ze zdejmowanym daszkiem oraz wykonaniem pierścienia osłaniającego tę druga nadstawkę.

Teoretycznie to możliwe do zrobienia. Problem tylko będzie przy przeglądach i miodobraniu. Pszczoły przykitują nadstawkę do części gniazdowej i nadstawki jedna do drugiej. Żeby zrobić przegląd gniazda trzeba wyjąć ramki z górnej nadstawki ( bo nie ma jak jej podważyć , siedzi zakryta kołnierzem) , potem podważyć nadstawkę od środka i ją zdjąć , podobnie wykonać z drugą nadstawką. Pszczoły wejdą na głowę w międzyczasie bo kto by to zniósł. U mnie nadstawki są krótsze niż gniazdo , więc nie ma problemu żeby ją podważyć dłutem i wyjąć w całości. Moim zdaniem to wadliwe rozwiązanie. No chyba że kołnierz podwyższający też będzie demontowalny, ale dolnej nadstawki też nie wyjmiesz bez wyjmowania ramek. Prędzej ją połamiesz.  Mam ule WP 10R i na nich nawet po 3 nadstawki 1/2 WLP w każdej po 8 lub9  ramek 35mm ( po 9 jak nadstawka z jednej deski bo też są 2 wykonania - oczywiście "tymy  rencamy") . To taki jakby ul korpusowy i nie ma żadnego problemu żeby zdjąć nadstawki , zrobić przegląd czy miodobranie z zastosowaniem przegonki. 3 nadstawki potrzebne tylko w maju , potem wystarczą 2. Tyle ,że 10 R to za mało i jak już pisałem postawię na siebie po 2 korpusy 10R i na to 3x1/2 WLP. Wtedy pszczołom będzie luźniej , ciekawe tylko czy miód będą nosić. Jeśli to będzie na nic t o jednak zrobię ognisko . Też będzie najwyższe we wsi.

W tym przypadku to bym raczej szedł właśnie w kierunku ula korpusowego. Niech gniazdo zostanie bo jest wystarczające , a na to dopasować nadstawki. Wtedy będzie to dobry ul i łatwy w obsłudze. To czy zapełnią nadstawki to już zależy od intensywności pożytku , ale zawsze to będzie lepsza praca pszczół i łatwiej im będzie gospodarować.

U mnie w takich ulach kombinowanych jest do 16 ramek , więc 2-3 ostatnie są zalane w całości miodem. To tyle co dodatkowa nadstawka i wystarcza jak stawiam jedną nadstawkę jak pisałem, ale tylko dlatego że na tych ulach nie mam innej możliwości. Gdybym miał to bym stawiał. Warto spróbować. W obecnym wykonaniu rozerwiesz nadstawkę i mocno się zdenerwujesz w środku sezonu. Idź na całość i zrób z tego ul a'la korpusowy jak moje 10 ramkowe. To będzie fajny i ciekawy ul i elastycznej pojemności gniazda i miodni.

Jeśli zachować obecną konstrukcję to radził bym skrócić nadstawki , tak żeby można było je podważyć dłutem od siebie i od części gniazdowej. One i tak są za długie , wystarczy 9-10 ramek o szerokości 35 mm jak to pisał Krzysztof.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, manio napisał:
7 godzin temu, gajowy napisał:

Sam się skłaniam ku "wp" 

nie rozumiem co napisałeś , typowa nadstawka w warszawiaku poszerzanym to właśnie 1/2 wielkopolski, co to znaczy nadstawka wp ? ramka gniazdowa jako miodnia ? ?

  Jest to nadstawka na węzę warszawską poszerzaną, w te ramki , które dostałem wraz z ulem typową węzę gniazdową dzieli się na trzy. Tak mi się zdaje. Jak będę w pracowni to zmierzę.

 

7 godzin temu, manio napisał:

Odradzam jednak ten typ uli bo bardzo kosztowne w budowie  i pracochłonne w obsłudze. Ale kto bogatemu zabroni ? Z pewnością są bardzo ładne i tradycyjne w formie - jak z obrazka ?

  Wiesz, traktuję to jako hobby i nie liczę czasu poświęconego na to. Nie ukrywam, najbliżej domku na działce mam dwa takie ule, na oko 50 lat, wielkie i ciężkie, tak z sentymentu. Taki trochę skansen. Zapewne gdybym miał mieć ich więcej to dziesięć razy bym się zastanowił nad sensownością i policzył swoją robotę.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, gajowy napisał:

Jest to nadstawka na węzę warszawską poszerzaną, w te ramki , które dostałem wraz z ulem typową węzę gniazdową dzieli się na trzy. Tak mi się zdaje. Jak będę w pracowni to zmierzę.

to jakiś wynalazek. Takie ramki nadstawkowe są w warszawskich zwykłych. W poszerzanych klasycznie jest 1/2 wlkp.

Nie ma to , tamto czy hobby. Wdepnąłeś w to i koniec. Robisz sobie pod górę, ale nie jestem w stanie Cię zatrzymać :)

Poczytaj w podręczniku jak zbudowany jest ul warszawski poszerzany. Twój taki nie jest i takie ramki tylko tymy rencamy bo absolutnie niespotykane i nietypowe.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, manio napisał:

Nie ma to , tamto czy hobby. Wdepnąłeś w to i koniec. Robisz sobie pod górę, ale nie jestem w stanie Cię zatrzymać :)

  Nic sobie nie robię pod górę. Mam takowy wynalazek, dostał mi się wraz z pszczołami. Dodam, że we wspomnianej nadstawce miałem komplet zadrutowanych nowych ramek ale jeszcze bez węzy. Ja chętnie słucham rad i wyciągam wnioski, nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji . Zobaczę, czy w ogóle mi naniosą miodu tyle bym musiał stosować nadstawki w swoich leżakach.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, manio napisał:

to jakiś wynalazek. Takie ramki nadstawkowe są w warszawskich zwykłych. W poszerzanych klasycznie jest 1/2 wlkp.

 Może i wynalazek, dodam, że ramki nie są samoróbkami, wyrób ma pieczątki bodajże Sułkowskiego

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, gajowy napisał:

 Może i wynalazek, dodam, że ramki nie są samoróbkami, wyrób ma pieczątki bodajże Sułkowskiego

bo to może warszawiak zwykły ? ramki są nieco węższe niż warszawskie poszerzane jak nazwa wskazuje.

Link to comment
Share on other sites

Teraz, manio napisał:

bo to może warszawiak zwykły ? ramki są nieco węższe niż warszawskie poszerzane jak nazwa wskazuje.

  Powiem tak, gniazdo to na 100% warszawiak poszerzany. A góra jak wspomniałem też na węzę WP. prawdopodobnie ktoś sobie tak zbudował lub zamówił u stolarza.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, gajowy napisał:

  Powiem tak, gniazdo to na 100% warszawiak poszerzany. A góra jak wspomniałem też na węzę WP. prawdopodobnie ktoś sobie tak zbudował lub zamówił u stolarza.

widać skopiował WZ tylko poszerzył. Chciał być oryginalny.

Link to comment
Share on other sites

Ramka w WP na szerokość gniazda to wcale nie taka rzadkość, może nie książkowa ale dość często spotykana, sam takie miałem, jeszcze w stodole trochę ich leży.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, gajowy napisał:

No to żeby było na temat: sam próbuję pszczelarzyć na warszawiakach poszerzanych.  Zastanawiam się nad ulami WP z miodnią na górze.  Mam ze dwa ule z miodnią na ramkę wielkopolską. Nie podobają się one mojej drugiej połowie ze względu na cięzar takowej miodni, zdejmuje się ją z korpusem, drobna kobitka ledwo sobie z tym radzi. Są dostępne "warszawiaki poszerzane" z miodnią wstawianą od góry w ramce z czterech desek. I tu moje pytanie- miodnie te występują zarówno na węzę wielkopolską jak i wp (sam mam nawet jeden na wp ale nie było okazji nawet jej użyć). Jaką ramkę w miodni byście sugerowali?  Sam się skłaniam ku "wp" bo ograniczę się do jednej węzy w pracowni. A z pożytkami nie jest jakoś super, (nawet jak wliczę hektar facelii , którą posieję), więc wielkością pewnie starczą. Ale chętnie posłucham opinii doświadczonych w tym fachu.

Nie bardzo rozumiem co masz ma myśli z tą miodnią na węzę wielkopolską w ulach warszawskich poszerzanych ? Czy masz na myśli wymiar węzy wielkopolskiej ? O wiele lepiej jak będziesz posługiwał się na forum wymiarami wg jednostek miary na przykład w centymetrach. A tak to  wyżej napisałeś cytat "I tu moje pytanie- miodnie te występują zarówno na węzę wielkopolską jak i wp " Nie kumam o co Ci chodzi , miodnie występują ? ale gdzie występują ?  w sklepie ? u pszczelarzy w pasiekach ?  czy u Ciebie ? 

Starajmy się pisać tak żeby inni zrozumieli.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Nacek napisał:

Ramka w WP na szerokość gniazda to wcale nie taka rzadkość, może nie książkowa ale dość często spotykana, sam takie miałem, jeszcze w stodole trochę ich leży.

a czego to ludzie nie wymyślą żeby sobie życie utrudnić, ale 2-3 takie ule to nie problem. Problem tylko jak się chce pasiekę rozbudować.

12 minut temu, Tadek11 napisał:

Starajmy się pisać tak żeby inni zrozumieli.

Pisze gajowy prawidłowo WP to warszawiak poszerzany, WZ - zwykły, WLP to wielkopolski  :)

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Beeman napisał:

Jakie to moje pszczelarstwo monotonne. Dobrze ze mam swoje MiniPlusy tak dla okrasy

Koniecznie kup warszawiaka bo nigdy nie poczujesz smaku prawdziwego pszczelarstwa. Oczywiście wymyśl przy okazji swój oryginalny wymiar nadstawki i nazwij tak ul swoim nazwiskiem. W Canada będzie taki tylko jeden !

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, manio napisał:

Pisze gajowy prawidłowo WP to warszawiak poszerzany, WZ - zwykły, WLP to wielkopolski  :)

Skróty nazw uli  to ja rozumiem , tylko nie rozumiem jak chce na ul warszawski poszerzony założyć miodnie na ramkę wielkopolska . czyli co skrzynkę ? czy korpus ?  o jakich wymiarach i chce w tą skrzynkę włożyć ramki wiekopolskie ? I na to daszek warszawski ? Czy wielkopolski ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

Teoretycznie to możliwe do zrobienia. Problem tylko będzie przy przeglądach i miodobraniu. Pszczoły przykitują nadstawkę do części gniazdowej i nadstawki jedna do drugiej. Żeby zrobić przegląd gniazda trzeba wyjąć ramki z górnej nadstawki ( bo nie ma jak jej podważyć , siedzi zakryta kołnierzem) , potem podważyć nadstawkę od środka i ją zdjąć , podobnie wykonać z drugą nadstawką. Pszczoły wejdą na głowę w międzyczasie bo kto by to zniósł. U mnie nadstawki są krótsze niż gniazdo , więc nie ma problemu żeby ją podważyć dłutem i wyjąć w całości. Moim zdaniem to wadliwe rozwiązanie. No chyba że kołnierz podwyższający też będzie demontowalny, ale dolnej nadstawki też nie wyjmiesz bez wyjmowania ramek. Prędzej ją połamiesz.  Mam ule WP 10R i na nich nawet po 3 nadstawki 1/2 WLP w każdej po 8 lub9  ramek 35mm ( po 9 jak nadstawka z jednej deski bo też są 2 wykonania - oczywiście "tymy  rencamy") . To taki jakby ul korpusowy i nie ma żadnego problemu żeby zdjąć nadstawki , zrobić przegląd czy miodobranie z zastosowaniem przegonki. 3 nadstawki potrzebne tylko w maju , potem wystarczą 2. Tyle ,że 10 R to za mało i jak już pisałem postawię na siebie po 2 korpusy 10R i na to 3x1/2 WLP. Wtedy pszczołom będzie luźniej , ciekawe tylko czy miód będą nosić. Jeśli to będzie na nic t o jednak zrobię ognisko . Też będzie najwyższe we wsi.

W tym przypadku to bym raczej szedł właśnie w kierunku ula korpusowego. Niech gniazdo zostanie bo jest wystarczające , a na to dopasować nadstawki. Wtedy będzie to dobry ul i łatwy w obsłudze. To czy zapełnią nadstawki to już zależy od intensywności pożytku , ale zawsze to będzie lepsza praca pszczół i łatwiej im będzie gospodarować.

U mnie w takich ulach kombinowanych jest do 16 ramek , więc 2-3 ostatnie są zalane w całości miodem. To tyle co dodatkowa nadstawka i wystarcza jak stawiam jedną nadstawkę jak pisałem, ale tylko dlatego że na tych ulach nie mam innej możliwości. Gdybym miał to bym stawiał. Warto spróbować. W obecnym wykonaniu rozerwiesz nadstawkę i mocno się zdenerwujesz w środku sezonu. Idź na całość i zrób z tego ul a'la korpusowy jak moje 10 ramkowe. To będzie fajny i ciekawy ul i elastycznej pojemności gniazda i miodni.

Jeśli zachować obecną konstrukcję to radził bym skrócić nadstawki , tak żeby można było je podważyć dłutem od siebie i od części gniazdowej. One i tak są za długie , wystarczy 9-10 ramek o szerokości 35 mm jak to pisał Krzysztof.

 

Według mojej oceny rozwiązanie takie nie zmienia konstrukcji ula warszawskiego poszerzonego, zwiększa tylko jego funkcjonalność.  Dołożenie drugiej nadstawki wymaga osłonięcia jej przez dodatkowy zdejmowany kołnierz oraz zdejmowany daszek tak jak w ulach korpusowych. Do przeglądu lub miodobrania nie będzie konieczne wyciąganie ramek, a tylko zdejmowanie całych nadstawek wraz z ramkami. Górną nadstawkę będzie można zdjąć bez problemu po uprzednim zdjęciu kołnierza. Jeśli będzie przykitowana z dolna nadstawką, wystarczy podważyć ją dłutem. po zdjęciu nadstawki górnej otrzymamy wyjściową postać ula z jedną nadstawką. Z wyjęciem dolnej nadstawki tez nie będzie problemu, bowiem można ją podważyć wykorzystując wgłębienie chwytne jak na fotografii. Zdaję sobie sprawę, że rozwiązanie to może być wykorzystane głównie w małych pasiekach wśród pszczelarzy hobbystów lubiących eksperymentować. W dużych pasiekach może ono okazać się pracochłonne. 

IMG_2136.JPG

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, Tadek11 napisał:

Skróty nazw uli  to ja rozumiem , tylko nie rozumiem jak chce na ul warszawski poszerzony założyć miodnie na ramkę wielkopolska . czyli co skrzynkę ? czy korpus ?  o jakich wymiarach i chce w tą skrzynkę włożyć ramki wiekopolskie ? I na to daszek warszawski ? Czy wielkopolski ?

Jest dobrze : typowa , podręcznikowa miodnia w WP to skrzynka z ramkami 1/2 WLP . Pasuje jak pięć do nosa, bo jest szersza niż ramka gniazdowa. Mieści się bo ta część ula jest z pojedynczej deski i ramki stoją na ociepleniu części gniazdowej. Trudno to zrozumieć posiadaczowi  bardziej przemyślanych uli , ale tak jest.  W dyskusji wynikło ,że część pszczelarzy wymyśliło nadstawkę 1/3 WP . Wtedy przynajmniej szerokość się zgadza.

Ten "uczony" wywód sam w sobie jest dowodem na to jak to pszczelarze sami sobie zgotowali ten los :(

2 minuty temu, Wiesław napisał:

Według mojej oceny rozwiązanie takie nie zmienia konstrukcji ula warszawskiego poszerzonego, zwiększa tylko jego funkcjonalność.


Jesteś pełen optymizmu i dobrze , ale przeklniesz ten ul szybciej niż myślisz . Nadstawka ciężka od miodu i przykitowana nie da się wyjąć jak piszesz , ale nie uwierzysz jak nie spróbujesz , a ona się w czasie prób rozleci. To naprawdę ogromna i ciężka nadstawka

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Tadek11 napisał:

Skróty nazw uli  to ja rozumiem , tylko nie rozumiem jak chce na ul warszawski poszerzony założyć miodnie na ramkę wielkopolska . czyli co skrzynkę ? czy korpus ?  o jakich wymiarach i chce w tą skrzynkę włożyć ramki wiekopolskie ? I na to daszek warszawski ? Czy wielkopolski ?

https://www.olx.pl/oferta/ule-warszawskie-poszerzane-CID757-IDvoA7F.html#dfea85e1e1

  Mniej więcej tak

Link to comment
Share on other sites

 

8 minut temu, gajowy napisał:

No to trzeba było od razu pokazać ofertę gotowego ula i spytać o opinię , a nie pisać że będziesz zakładał sam na ul. warszawski poszerzony  miodnie wielkopolską .

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.