Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka w ulach Warszawskich Poszerzanych


Krzychu

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, gajowy napisał:

 wylotek górny , mniej więcej 30 cm nad dolnym, szeroki na 5 cm, górne wylotki otwarte, widać w nich kłębiące się pszczoły.

 

Górne wylotki otwarte i pszczoły z dostępem do powietrza - ja sam tak mam. Jeszcze pytanie, jak wygląda dennica i powałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, michal79 napisał:

Jeszcze pytanie, jak wygląda dennica i powałka?

  Dennica ze sklejki 8mm, od dołu "przystrzelona" zszywaczem cienka pianka, nieraz taka służy do pakowania szkła, co by się nie tłukło. grubość około 2-3mm.

Powałki klasycznej nie mam, ramki hoffmanowskie i beleczki odstępnikowe, ułożone tak, że w kilku był nieznaczny luz. Pszczoły co chciały to uszczelniły same, zostawiając sobie kilka niewielkich otworów. Założyłem, że wiem co robią . Ocieplenie ułożyłem tak, by przez te otwory była możliwa lekka cyrkulacja powietrza ale bez jakiegoś "przeciągu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, gajowy napisał:

  Dennica ze sklejki 8mm, od dołu "przystrzelona" zszywaczem cienka pianka, nieraz taka służy do pakowania szkła, co by się nie tłukło. grubość około 2-3mm.

Powałki klasycznej nie mam, ramki hoffmanowskie i beleczki odstępnikowe, 

 

Tak naprawdę sprawę załatwia górny i dolny wylotek. Dopóki są otwarte, i z wilgocią, i z dopływem tlenu nie powinno być kłopotów. 

Możesz dołożyć od góry szczodrze. Najlepiej jakieś poduchy wypełnione słomą. Ja podobnie trzymam pszczoły cały rok. Nie chce mi się robić dwóch konfiguracji. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal79 napisał:

Możesz dołożyć od góry szczodrze. Najlepiej jakieś poduchy wypełnione słomą. Ja podobnie trzymam pszczoły cały rok. Nie chce mi się robić dwóch konfiguracji. 

  Słyszałem kiedyś , że jak się pszczołom "za bardzo dociepli" to za wcześnie czerwic zaczną- prawda to czy fałsz? Doświadczeń własnych nie mam bo to pierwsza zimowla u mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak głośno to: Nieeee! Nieprawda!! Taż cały internet głośno huczy, że bez placka i kaloryfera do ula w styczniu ani rusz.

 

A tak cichutko: przedoblotowym czerwieniem się marnuje potencjał dynamicznego rozwoju wiosną, bo pierwszy masowy wychów czerwiu idzie z baterii zapasowych a te mają limity i im później tym lepiej ale zdążyć i tak się zdąży choć z bloków startowych wypada się później, na tle plastiku i onucy.

 

Ile od oblotu do rzepaku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, gajowy napisał:

  Słyszałem kiedyś , że jak się pszczołom "za bardzo dociepli" to za wcześnie czerwic zaczną- prawda to czy fałsz? Doświadczeń własnych nie mam bo to pierwsza zimowla u mnie...

 

Zapytaj dowolnego pszczelarza, który trzyma ule obserwacyjne w domu. W pomieszczeniach jest ok. 15 stopni, a nie czerwią. Myślę że decyduje długość dnia (światło przez wylotek), temperatura przy wylotku, liczebność i zdrowie rodziny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, gajowy napisał:

  Sęk w tym , że nie znam żadnego osobiście. 

 

 

Przecież @baruostatnio pokazywał swoje pszczoły, które trzyma w domu a mają wyjście na dwór przez peszel. I u niego nie czerwią a temperatura +20 st. C.

Wydaje mi się, że i długość dnia i "czucie w powietrzu" nadchodzącej wiosny zmusza matki do czerwienia. Przecież 3 cm styropianu czy styroduru to nie jest duża żeby zaizolować ciepło w środku. Tym bardziej jak dennica z cienkiego drewna i daszki też. 

Styrodur i styropian bardziej ma izolować przed upałem w lato, a przy okazji jest lżejszy i tańszy. 

Styrodur też ma ten plus, że w 100% podlega recyklingowi więc jest ekologiczny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czerwienie matek ma wpływwww ...nie wiem co ;)

Jednemu czerwią przy otwartej dennicy a drugiemu w domu nie chcą .Choć nie wiem czy coś nie kombinują bo stworzyły kłąb ,

albo przygotowane na bestię albo już jajeczka grzeją ,dam znać jak nie zapomnę .

Na serio ,zdrowie,rasa,a ul na końcu.

Co do temp. w ulu spróbujcie uchylić okno na mrozie i grzejnik na 2, bo na tyle "grzeją" pszczoły w zimie .,co się stanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.