Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule poliuretanowe


Żaki-Czan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Nie znalazłem wątku, a jedynie gdzieś pojedyncze opinie. Rozpocząłem w ubiegłym roku od drewna, coraz bardziej jednak podoba mi się gospodarka na poliuretanach (jedyny minus to chyba dezynfekcja, która w drewnie jest przyjemna, a tu trzeba ostrej chemii używać).  Na pewno wiele osób używa uli poliuretanowych, więc chciałbym poznać opinie na temat producentów. Generalnie będą wlkp zwykłe (choć korci mnie osiemnastka Tomka Miodka).

1. Apikoz - firmę znam z bliska (jeszcze kilka lat temu dorabiałem sobie spawając im bębny miodarek), produkcję widziałem, ale z punktu używania zielonego pojęcia nie mam jak się sprawują.

2. Nektariada - cena atrakcyjna i kilka dobrych opinii tu przeczytałem

3. Łysoń - tylko popularność firmy Łysoń przychodzi mi do głowy

4. Ul-Pol - dla mnie totalnie nieznana marka

 

Najbardziej skłaniam się ku ulom z Nektariady - ewentualnie wziąć po sztuce/dwie od każdego i przetestować. Generalnie i tak chcę kupić na razie cztery sztuki na początek przygody z poliuretanem, więc milionów nie wydam, ale przydałoby się kupić już coś, co inni znają i chwalą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Żaki-Czan napisał:

Witajcie

Nie znalazłem wątku, a jedynie gdzieś pojedyncze opinie. Rozpocząłem w ubiegłym roku od drewna, coraz bardziej jednak podoba mi się gospodarka na poliuretanach (jedyny minus to chyba dezynfekcja, która w drewnie jest przyjemna, a tu trzeba ostrej chemii używać).  Na pewno wiele osób używa uli poliuretanowych, więc chciałbym poznać opinie na temat producentów. Generalnie będą wlkp zwykłe (choć korci mnie osiemnastka Tomka Miodka).

1. Apikoz - firmę znam z bliska (jeszcze kilka lat temu dorabiałem sobie spawając im bębny miodarek), produkcję widziałem, ale z punktu używania zielonego pojęcia nie mam jak się sprawują.

2. Nektariada - cena atrakcyjna i kilka dobrych opinii tu przeczytałem

3. Łysoń - tylko popularność firmy Łysoń przychodzi mi do głowy

4. Ul-Pol - dla mnie totalnie nieznana marka

 

Najbardziej skłaniam się ku ulom z Nektariady - ewentualnie wziąć po sztuce/dwie od każdego i przetestować. Generalnie i tak chcę kupić na razie cztery sztuki na początek przygody z poliuretanem, więc milionów nie wydam, ale przydałoby się kupić już coś, co inni znają i chwalą :)

Apikoz .
Mam od 2014r.
Zbierałem się do zakupu chyba przez 4 lata.
Oglądałem , cmokałem , podziwiałem.
"Apikozów" znam osobiście jeszcze z czasów jak zaczynali .
Wtedy jeszcze na małym stoliczku pod parawanem ogrodowym  z marketu eksponowali swoje pierwsze ule .
Wtedy były piękne i tanie . Kompletny ul wielkopolski kosztował poniżej 200zł
W 2014r. wszedł program wsparcia Pszczelarstwa .
Jakość poleciała na łeb a mimo deklaracji Krzyśka , że ceny pozostaną bez zmian to niestety bardzo szybko poszybowały ...
Na zwróconą uwagę , że mogliby bardziel przyłożyć się do jakości ( i robić tak jak kiedyś )usłyszałem "Po h.. poprawiać jakość jak i tak się sprzedaje" .
Wszechobecne pęcherze zniechęcały .
Zbyt mała wentylacja w dennicy (pajączki) spowodowała kiedyś ugotowanie się kilku silnych rodzin
Przyznać muszę uczciwie , że powałki były w 2014r. najlepsze ze wszystkich jakie mam .
Z wyprofilowaniem do korka po wyjęciu którego powałka staje się dennicą dla odkładu utworzonego nad rodziną macierzystą .

Nektariada .
Z Arturem Boratczukiem korespondowałem zanim jeszcze zaczął robić ule styrodurowe .
Ale to inna historia i nie o pszczołach ...
Ul styrodurowy od Niego przywiózł mi kiedyś Kolega z Olsztynka do oceny .
Jak na styrodur , który do mnie nie przemawia był niezły .
Ładnie wykończony .
Pomalowany identycznie jak styyropiany Łysonia i z daleka można je było pomylić .
Szybko jednak zrozumiał , że styrodur nie ma przyszłości .
Ule poliuretanowe z Nektariady mam dopiero 1 sezon.
Pierwsze wrażenie , to ozdobna forma na już sporo mankamentów , bo niedoskonałości powtarzają się na wielu korpusach .
Z malowaniem lepiej poczekać , bo świeży poliuretan bez szorstkowania papierem ściernym trudno przyjmuje i łatwo traci farbę .
Deklaracja była , że elementy pasują do Łysonia , Apikoza , i Talara .
Większość pasuje .
Oprócz powałki !
Powałka na korpusy Apikoza nie pasuje !
Jest za ciasna i unosi się na wręgach !
Powałka z Nektariady , to najgorsza powałka jaką mam !
Nie ma wstawek(wręgów) plastykowych .
Są to jednolite odlewy bez wzmocnienia wręgów .
Nie muszę tłumaczyć , że to porażka i pięta Achillesowa.
Artura słowa , że pszczoły powałki nie kitują niestety mijają się z prawdą .
Kitują . I to solidnie .
Daszki ... wyglądały ładnie i zdawało się , że są super , bo wystają poza obrys korpusów i zdawałoby się , że lepiej chronią przed deszczem.
Ale ... do transportu to jest wada !
Większy obrys daszku od podstawy to jedno .
Drugie , to strach , że przy mocnym naprężeniu pasa krawędź daszka się wyłamie .
Te daszki u mnie nie jeżdżą . Wymieniłem na drewniane swojej roboty , a oryginalne leżą w magazynku jako rezerwowe .

Łysoń

Ule od Tomka Łysonia też mam . Ale styropianowe , więc do tego rankingu się nie kwalifikują !

Ul-Pol
Nie mam i nie znam

Pasieka Melifera
O ile w przypadku matek pszczelich kontakt z panią Marią zawsze był dobry .
O tyle w kwestii uli p. Duma nigdy nie raczył mi odpowiedzieć na zadane pytania i przyjąć zamówienia , które kiedyś chciałem u niego złożyć .
Kontakt identyczny (czyli żaden) jak z Anną i Mariuszem Wąsami od słynnych miodarek Anna .
Dlatego sobie odpuściłem tego producenta .

Mam jeszcze i polecam ule poliuretanowe od Jaromira Talara - Cukiernia Maja .
Korpusy najlepsze jakie mam .
Wszystko pasuje idealnie .
Korpusy skręca się z pojedynczych ścianek (prawie puzle)
Nawet jeśli zdarzyłoby się jakieś uszkodzenie mechaniczne wystarczy dokupić jedną ściankę zamiast całego korpusu .
Kontakt rewelacyjny .
Producent sympatyczny zarówno dla klientów jak i przypadkowych rozmówców .
A teraz żeby nie było za słodko , to kiedy wichura wywróciła mi wszystkie ule na jednej pasiece sezonowej , to najwięcej połamało się daszków i powałek od Talara .
Po prostu były najtwardsze , a co za tym idzie najbardziej kruche .
102_4928.JPG
Dużo połamało się też powałek Apikoza .
Najmniej o dziwo styropianów Łysonia .
I jeszcze dennica ...
Dennica wymaga odpowiednich stojaków .
Najlepiej też od Talara .
Na moich 6 metrowych stojakach z rur stalowych stoją niestabilnie .
(kwestia rozstawu rur . Więc mankament dotyczy mnie, ale nie koniecznie Was :) )

Znam jeszcze dwóch Kolegów z Warmii i Mazur , którzy produkują na własne potrzeby ule poliuretanowe .
Jednych nawet nie widziałem , a drugie będę miał już za 2 miesiące (korpusy) .
Kiedyś się podzielę opinią :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert za konkretne zestawienie ? Mam już bardziej rozjaśnione dzięki Tobie :)

Co do Apikozu to jednego z Krzyśków już tam nie ma i to akurat tego, którego obecność w firmie spowodowałaby, że nie zastanawiałbym się nawet chwili nad zakupem od nich uli. Ale to już temat na pogaduchy przy miodzie pitnym, a nie na publicznym forum ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2020 o 10:26, Michał napisał:

Sam nie używam poliuretanów, ale w kole bierzemy tylko od Talara, bo reszta zawsze miała jakieś mankamenty i przede wszystkim problemy z terminową realizacją zamówień.

To chyba teraz Jaromir po ostatnich wyborach, to Twój Prezes . Wiec od kogo mielibyście brać jak nie od Niego ?  ;)
 

5 godzin temu, Żaki-Czan napisał:

No to właśnie jego już tam niestety nie ma.

Jak to się stało ?
Toż on to wszystko trzymał swoją ręką w kupie , kiedy brat miał wszystko w d...
Kiedy braciszek już padał pomiędzy dwoma Michałami studiując  literaturę klasyczną ,
to Krzysiek dzielnie trwał na posterunku ( co widać na załączonym powyżej obrazku ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Robi_Robson napisał:

To chyba teraz Jaromir po ostatnich wyborach, to Twój Prezes . Wiec od kogo mielibyście brać jak nie od Niego ?  ;)

 

Gdzie ja między Gnieznem a Poznaniem a on spod Wrocławia...:D Tylko jakością przekonał użytkowników, osobiście, ani politycznie nie znam człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Jak to się stało ?
Toż on to wszystko trzymał swoją ręką w kupie , kiedy brat miał wszystko w d...
Kiedy braciszek już padał pomiędzy dwoma Michałami studiując  literaturę klasyczną ,
to Krzysiek dzielnie trwał na posterunku ( co widać na załączonym powyżej obrazku ).

 

W każdej sytuacji można znaleźć plusy. Krzysztof ma dużą pasiekę, brałem swój pierwszy ubiegłoroczny odkład od niego i w razie czego mam blisko po solidne i sprawdzone odkłady. A ule zawsze mogę kupić gdzie indziej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Michał napisał:

 

Gdzie ja między Gnieznem a Poznaniem a on spod Wrocławia...:D Tylko jakością przekonał użytkowników, osobiście, ani politycznie nie znam człowieka.

Niedawno z kimś z forum rozmawiałem i wspominał o Prezesie Talarze .
Myślałem , że to z Tobą .
Peseloza+Skleroza coraz bardziej dają znać o sobie . ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ule styropianowe od apipolu też są skręcane . Kiedyś Łysoń też chyba robił skręcane w początkach , mogę się mylić . Dawno , dawno , ktoś z Krakowa , dysponował formą na boczek styropianowy łączony na jaskółczy ogon . Składałeś jak lego , puzle + trochę kleju . Nie na temat , tak dla informacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co to komu? 

Do produkcji ziolomodow czy innego innego badziewa wystarczy tona cukru a taniej syropów glukozowo fruktozowych najlepszej chemii dla rozwoju komórek rakowych. 

Gdyby świadomy odbiorca miodu miał świadomość że w jakimś plastikowym głównie nigdy nie sprawdzonym na  certyfikaty ktoś odbiera miód dla jego zdrowia. To obśmiał by walory zdrowotne miodu. Skoro wiadomo że połowa plastiku z butelki włazi do wody zwanej mineralna. 

Te wszystkie materiały do ocieplania  budynków winny być natychmiast zakazane do kontaktu z rzywnoscia a tym bardziej do zywnosci w celach zdrowotnych. 

Miód z konstrukcji do celów budowlanych winien  być opatrzony urzędową uwagą! UWAGA, PLASTIK, STYRODUR I Inne gó**o niewiadomego wpływu na zdrowie konsumenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak skręcany poliuretan będzie wyglądał za 5 lat, czy się to nie porozjezdza.

Dzisiaj w sklepie bawiłem się elementami i korpusy, nadstawki apikozu pasują na nektariadę, ale już daszek nektariady na apikoz nie wejdzie pod żadnym kątem. 

Za to obejrzałem drewno tumidajewicza i zostaję przy naturalnych komponentach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Żaki-Czan napisał:

Dzisiaj w sklepie bawiłem się elementami i korpusy, nadstawki apikozu pasują na nektariadę, ale już daszek nektariady na apikoz nie wejdzie pod żadnym kątem.

Daszek jeszcze wciśniesz , ale Powałki są za ciasne . Wyskakują .
A Artur w rozmowie telefonicznej przed zakupem obiecywał , że pasują .
Za taką niespodziankę był to mój ostatni zakup w Nektariadzie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.