Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Migawki z Michałowych toczków


Recommended Posts

11 godzin temu, michal79 napisał(a):

Jeśli pszczoły bez chemii, to od razu pasożyty.

A wcześniej nie miałeś ? Nie widzę związku przyczynowo skutkowego . Może masz takie stanowisko biologiczne  dla fauny  i te robale tam będą niezależnie od Twojej ingerencji we wnętrze ula  ,to jest zamkniętej przestrzeni w której robale te nie występują naturalnie. 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

W niedzielę 25 lutego jedna rodzina pszczela zmusiła mnie do pierwszego wglądu do gniazda połączonego z wyjmowaniem ramek. 

W sumie kolejny rekord "wczesności zjawisk" tej wiosny.

Pamiętam jak ta rodzina, z tą matką, na początku roku 2023, jakoś 19 marca, nie chciała mi pozwolić wyjąć skrajnej ramki, sprawdzić czy jest pokarm. Nawet musiałem się oddalić z godnością od ula na parę metrów.

Tym razem, około godziny 15, bez problemu je przejrzałem. Była pewna reakcja na otwarcie powałki, ale szybko wygasła. Może się zorientowały, że to znowu ja?

Zajrzeć musiałem, bo taki widok na wylotku bez trwającego oblotu, to jest niestety ryzyko braku matki.

3nP77C2.png

 

Byłby bardzo źle, bo rodzina dość cenna. Są silne, dają miodek, a do tego nie umierają bez zwalczania warrozy. Wynik przeglądu: kupa żarcia, pół dłoni roboczego czerwiu zasklepionego, matka na plastrach.
Kawał mi jakiś chciały zrobić może... Albo się stęskniły mojej ręki?

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, michal79 napisał(a):

Zajrzeć musiałem, bo taki widok na wylotku bez trwającego oblotu, to jest niestety ryzyko braku matki.

Też ni fersztejn . Możesz doprecyzować co cysorz miał na myśli ?

Link to comment
Share on other sites

Pszczoła emituje feromon naprowadzający z gruczołu Nasonowa. Tak charakterystycznie wygięty ostatni tergit i odsłonięty jaśniejszy punkt.

Robią to w różnych sytuacjach:

- aby ułatwić oblatującym się pszczołom powrót do wylotka

- zbieraczka, która była na pożytku, może tak prowadzić w locie kilka innych, 

- podczas rójki jest wiele pszczół rozsiewających ten feromon

- no i jak zginie matka, niektóre pszczoły jeszcze przez jakiś czas ją "wołają", bo a nuż jeszcze wróci

 

Dla porównania zwykłe wentylowanie:

Gdf6rNI.png

 

Naprowadzanie:

eQzizh2.png

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, michal79 napisał(a):

no i jak zginie matka, niektóre pszczoły jeszcze przez jakiś czas ją "wołają", bo a nuż jeszcze wróci

Pierwszo słyszę . Jak matki nie ma to ja widzę po zachowaniu a gruczoł zapachowy ma  funkcję integracyjną . Jak pszczoły bez matki zobaczą matkę I klasy . Tzn unasiennioną i czerwiącą odsłaniają gruczoł Nasonowa i intensywnie wachlują i tańczą . W lutym pszczoły bez matki są rozbiegane , z reguły nie mają już pokarmu (ul lekki ) i po odchyleniu podrywają się do lotu .

Link to comment
Share on other sites

Ciekawa obserwacja, dzięki za wyjaśnienie, ale jak widać może to jakiś kolejny stan nieustalony bo rozumiem że matka ostatecznie była.

Link to comment
Share on other sites

No to wszystko jasne Michał dodaje swoim pszczołom cechy ludzkie 😁 Ja bym był skłonny raczej do teorii Darka  ,  bardziej doświadczonego pszczelarza .

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, MAQ napisał(a):

może to jakiś kolejny stan nieustalony

 

Tak. Matka była i czerw robotniczy zasklepiony. 

Jeśli to była nowa matka w lutym, to mnie chyba czołg jedzie po oku... :P

Jest inna opcja. Rodzina obok miała jakiś problem, polegający na około setce pszczół chodzących po ziemi, mających problem z podleceniem. Ta rodzina też miała intensywne loty zdrowych robotnic, z pyłkiem itp.

Ale sporo pszczoły było na ziemi. Możliwe, że te pszczoły dawały sygnał "zagubienia". Na tyle głośny, że wzbudzały u robotnic tej rodziny, instynkt pomocy w powrocie do wylotka.

Zapewne o "sygnale zagubienia" też wiele osób tutaj nie słyszało. 

Machacie tymi podkurzaczami, miodek ważycie, pszczół się przestaliście uczyć...

Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, Tadek11 napisał(a):

manio napisał mi że rezygnuje z obecności na forum za przyznane punkty karne bez podania przyczyny i o tym cicho  ???)

Manio dostał na priv informację dlaczego . Że nie czyta to jest jego sprawa . Skoro ktoś nie rozumie pisanego też jego sprawa . Nie będzie wybierał mi uprawnień , ja sam nie chciałem być administratorem jak chyba jeszcze pamiętacie . To miało być forum pszczelarskie , takie zwykłe bez zadęcia czyli można po prostu pochwalić się marchewką w ogródku . Że nie ma tu gurów i głupich pytań .Nie powinny kogoś interesować moje poglądy i wierzenia i staram się , choć nie zawsze się udaje (bom człowiek ) , po to też masz możliwość sprostować moje ścieżki ,wywalając jakieś moje wycieczki . To  prywatna sprawa ze ma na imię w profilu mlaskolm  z Pokurcza , Że My ryży naród informujemy cię kartoflu , że jesienią są wykopki

umieszcza w profilu . Poprzednio dostał informację aby poglądy polityczne zamieszczał gdzie indziej . Po wywaleniu szamba przed wyborczego wysłałem informację że ma skończyć z jątrzeniem i politykowaniem z Bożej łaski i żeby się zajął pszczołami a nie,

to wolny (puki co ) kraj. Administracja dostała uzasadnienie i wybór na priv . Będąc moderatorem trzeba mieć skórę hipopotama, dla tego jego wyzwiska i obrażania moich poglądów ,puszczam pomiędzy uszami . Gdyby spotkał się prosto w oczy ... Nie ma odwagi lub ma coś za uszami . Nie podszedł do Robiego .Dlatego nalegałem na pierwsze spotkanie aby mieć jasność z kim mamy do czynienia . My się znamy , kochać wystarczy własne zony , kochanków czy partnerki co kto tam woli .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, michal79 napisał(a):

Ale sporo pszczoły było na ziemi.

Bo pewnie wyciągnęły śmieci z dennicy przy oblocie .

 

30 minut temu, michal79 napisał(a):

pszczoły dawały sygnał "zagubienia".

Świat mnie zaskakuje  cóż to za sygnał ? SOS ?

 

31 minut temu, michal79 napisał(a):

Machacie tymi podkurzaczami, miodek ważycie, pszczół się przestaliście uczyć...

Noooo .  I tak jeszcze źródła pisane to się po naukowemu nazywa ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, daro napisał(a):

tak jeszcze źródła pisane to się po naukowemu nazywa ?

 

O komunikacji pszczół najlepsza jest książka jednego takiego Jurgena "Fenomen pszczół miodnych".

Ale chyba nawet tam tego nie ma. Uważnie obserwuj pszczoły strząśnięte z ramki poza ul. To jest bardzo krótki sygnał, szybkie bzyknięcie skrzydłami. Podejrzewam, że ma określoną częstotliwość.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, michal79 napisał(a):

Ale chyba nawet tam tego nie ma.

Czyli z d wzięte . Świat nie jest jaki sądzimy czy jaki myślimy , jest taki jaki jest a pszczoły wielokrotnie zaskakują.Życie jest najważniejsze i albo jesz albo Ciebie zjadają . Kuna narobiła mi strat na 1,5 tys , druga na 500 . Mozna wziąźć pułapkę ale to będzie tylko zemsta , pojawi się druga i problem będzie dalej  . Drogi Kolego ubliżasz nam od nie gramotnych i nie czytatych a sam nie czytasz i nie uczysz się . Chciałbym zobaczyć jak się pszczół nauczyłeś . Ja zawsze Tobie piszę znaj podstawy czyli z czym co się je .

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał(a):

Skoro wiesz lepiej...

Ja nie wiem ,czytam co piszesz . Nie masz jakieś podstawy do twierdzenia że coś jest ,to to jest wzięte z tego miejsca . Obserwacje są subiektywne a to .....

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, daro napisał(a):

Nie masz jakieś podstawy do twierdzenia że coś jest

 

Podstawą są własne obserwacje. Nie jest to łatwo wypatrzyć.

Długo się zastanawiałem jak to się dzieje, że wystawienie obok wylotka, na przykład powałki, po której chodzą pszczoły z reguły przypisane do wnętrza ula, w szybkim czasie powoduje efekt w postaci jednej - kilku pszczół na wylotku ekponujących gruczoł Nasonowa.

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, michal79 napisał(a):

Możliwe, że te pszczoły dawały sygnał "zagubienia".

To o to chodzi to co y sobie wymyślasz . Jak się dzieje ,,młyn ,, w ulu to normalna rzecz . Pszczoły traktują to jako zwalenie gniazda i znaczą wlot którego miejsce w danym wypadku ( zwalenie barci ) się zmienia . Podobnie jak matka wylatuje na lot godowy . Pszczoły się jak  gubią to i tak poza ulem

Link to comment
Share on other sites

W dniu 29.02.2024 o 17:44, daro napisał(a):

My się znamy , kochać wystarczy własne zony , kochanków czy partnerki co kto tam woli .

Myślę że ująłeś sedno sprawy , to znaczy w tej sekwencji powyżej 😁

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Myślę że ująłeś sedno sprawy , to znaczy w tej sekwencji powyżej

To znaczy że reszta to nie prawda ? Dla mnie ktoś kto kłamie perfidnie to  słabo pachnie . Nigdy nie zarejestrowałem się na Ambrozji ,choć swędziało mnie kupić , kasę miałem 🤣 ,poszła za moją wypłatę . Baru ,tutejszy zarejestrowany członek, jest na  Ambrozji moderatorem i może to potwierdzić(widział mnie osobiście )  . Co do Polanki to po rządach Eli zmieniła się w kółko różańcowe i nie jestem członkiem (sic ! 🤣) a wymusiłem zmianę skryptu ,bo wszystkie zaniechania tłumaczono - tak się nie da . Tak ,jazdą po bandzie z pewnym zupakiem z łukiem i jajami . Wszytko sparszywiało .... Poglądy polityczne posiadam i potrafię obcować z ludźmi o poglądach którymi pogardzam co nie znaczy że mam ich słuchać i je podzielać . Z idiotami nie obcuje i nie dyskutuję . To wolny (puki co ) kraj a dla mnie w wolnym kraju ,każdy może mieć swoje poglądy na wszystko. Michała nie nazywam kacapskim trollem choć ma odmienne od moich . Ktoś kto w dyskusji nie może odpowiedzieć od razu a odpowiada po jakimś czasie  znaczy to że nie posiada wiedzy . robiłem przegląd treści zamieszczanych . Jak byś widział samochód Robiego to byś nie zagadał tylko zdjęcie zrobił ? No rozumiem, mnie . Człowiek który ukrywa swoją tożsamość jest dla mnie podejrzanym  a to co pisze jest nie spójne . Nie musi podawać adresu . Michał , gajowy znają mój adres i chyba wielu . Ja nie mam nic do ukrycia i nie obawiam się żadnych wizytacji Kolegów  forum . Czy kogokolwiek .

Link to comment
Share on other sites

W dniu 2.03.2024 o 19:36, daro napisał(a):

Ja nie mam nic do ukrycia i nie obawiam się żadnych wizytacji Kolegów  forum . Czy kogokolwiek .

Ja również , nie mam obaw i wszystko co piszę to są moje poglądy na sprawy pszczelarstwa i inne i  nikogo nie ściemniam.

Ale forum to jest szersza sprawa niż tylko przeglądanie ramek i chwalenie się co to ja zrobiłem w pasiece ile drzewek zasadziłem itd.  ,   bo to staje się nudne . Pokaż mi Darek czym Ty się pochwaliłeś na forum w sprawach pszczelarskich  u Ciebie w pasiece  , co  zrobiłeś nowego  w pasiece jakie oceny sezonu w nowej sytuacji ekonomicznej  ? itd.  , czy zaniechania ze  względu na wiek i swoje trudności w pasiece  ,  itd.

Tylko recenzujesz innych  , a co Ty masz do powiedzenia w pszczelarstwie  i refleksje na ruch Władz Państwa w stosunku do pszczelarzy . Pismo obrazkowe , te humory  , zostaw sobie dla przedszkolaków , by jesteśmy dorośli i z komiksów już wyrośliśmy. !!!!!

Ja coś tam piszę i cos robię nowego jeszcze , ale po mało tracę nadzieję,  że banda idiotów  nam chce pomagać pszczelarzom i urządzać nam  życie 🥺 .  Forum   to jest również otwartość na inność i na nowe spojrzenie na wiele spraw i na pszczelarstwo i na i na sprawy i  dlaczego ktoś ma to recenzować co wypada  napisać , czy nie wypada ,   oczywiście z pominięciem punktów  zakazanych w regulaminie forum ma się rozumieć  .

Dla mnie będzie brakowało mania , bo wnosił jakieś inne spojrzenie wg swojej wyobraźni  i nie zawsze się z nim zgadzałem  ale na Świecie  jest tylu inaczej myślących , że już chyba my Polacy wyrośliśmy ze zwyczajów w Rosji i potrafimy odróżnić ziarno od plew   .😁 

I teraz będziemy mieli jeden post na tydzień na forum , bo Wszyscy będą się bali cos napisać  i co , o to chodzi ? Bo niepoprawne posty będą usuwane i piszący banowani , czym upodobniamy się do innego forum .

Wiesz o które mam na myśli. 

Forum musi być żywe , co nam po politycznie poprawnymi oświadczeniami i każdy będzie się bał co ma napisać , bo dostanie 5 punktów karnych i będzie musiał prosić moderatora , żeby my akceptował i  pozwolił i uwidocznić do publicznego wgladu to co ktoś napisał 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

co nam po politycznie poprawnymi oświadczeniami i każdy będzie się bał co ma napisać , bo dostanie 5 punktów karnych i będzie musiał prosić moderatora , żeby my akceptował i  pozwolił i uwidocznić do publicznego wgladu to co ktoś napisał 

To nie pierdziel razem z maniem  o polityce . Ja się chwalić nie muszę co do pszczół bo co poniektórym styki by się zagrzały , zresztą ograniczam ze względu na brak opacalności - wolę sobie piwo w maju wypić  . Jak komu potrzeba podpowiadam jak zechce posłuchać . Dostaliście obaj pierdolca przed wyborami i to nie moja wina . Gaz likwidujesz ?  . Mlaskolm vel manio  bana nie dostał za wypowiedzi inne jak polityka . Uprzedzany był zresztą poprzednim razem . Ja pomijam Twe je******e przytyki co do mojej osoby, co do działalności jako poplecznik kacapi bo gdyby nie wiek , dostałbyś po gębie za poniektóre i to mój wiek a nie twój . gó**o kogo obchodzą moje poglądy polityczne i nie interesują mnie i innych . Kultura bycia mi dozwala cierpieć nawet UBków. To wolny kraj i możną głosować na kogo się chce bo takie MAMY PRAWO . Pomijam wymysły mania co mojego charakteru i skąd mnie to wywalali  zacytuje Czesłąwa Junga - że wywalano go z miejsc do których nie zdążył wejść . Dostaliście wybór i jego dokonajcie . Wszystko co banowane to religia i polityka . Usuńcie moje konto i budujcie se te Platwormę czy co tam se chcecie.  Co do obrazków - jak ktoś czytać nie potrafi ze zrozumieniem to choć obraz może dotrze bo 80 % informacji czerpie człowiek   z obrazu . Mnie tak nauczyli . Na koniec manio może pisać .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
W dniu 1.03.2024 o 16:49, daro napisał(a):

To o to chodzi to co y sobie wymyślasz

 

Przyjrzyj i przysłuchaj się uważnie (sorry za trzęsionkę)

 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.