Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Upały a przegląd rodzin


tomi

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z pszczelarzy powiedział mi że powyżej 30 stopni nie powinno sie zagladać do ula żeby nie zakłócać wentylacji w ulu , że przegląd powinno się robic wczesnym rankiem lub przed wieczorem , a jaka jest Wasze zdanie w tym temacie ?

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wczoraj musiałam pracować większość dnia w pasiece, bo dojazd do niej trochę daleki i nie mam czasu ani możliwości się bawić rano i wieczorem, ale powiem ci ,że już o 10 rano widać było że pszczoły nerwowe. Wychodziły z uli , trudno było je ogarnąć, kipiały ze ściąganych nadstawek i wyjątkowo jak nigdy zarobiłam kilka botoksów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,że już o 10 rano widać było że pszczoły nerwowe. Wychodziły z uli , trudno było je ogarnąć, kipiały ze ściąganych nadstawek i wyjątkowo jak nigdy zarobiłam kilka botoksów :)

no wlasnie, rano jeszcze oblatują resztki gryki co nie uschło ale pożniej bez kapelusza niemam co podchodzic bo już wyglądam jakbym miał duży  kartofel a nie nos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z pszczelarzy powiedział mi że powyżej 30 stopni nie powinno sie zagladać do ula żeby nie zakłócać wentylacji w ulu , że przegląd powinno się robic wczesnym rankiem lub przed wieczorem , a jaka jest Wasze zdanie w tym temacie ?

Pozdrawiam

Jacek

 

Według mnie to nie ma znaczenia choć myślę że nie będziesz robił przeglądu przy 40 stopniach bo dla ciebie się to źle zakończy i każdy raczej robi sobie rankiem albo późnym popołudniem i nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie zadał pytania ile czasu wytrzyma pszczelarz w odzieży ochronnej w kapeluszu i krytych butach w temperaturze 34 stopnie ? ile rodzin w samo południe może przejrzeć w takim  stroju i ile godzin ?  Czekam na rekordzistów ?  Bo jeden dwa na pewno tak .

Ale do młodzieży świat należy.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie zadał pytania ile czasu wytrzyma pszczelarz w odzieży ochronnej w kapeluszu i krytych butach w temperaturze 34 stopnie ? ile rodzin w samo południe może przejrzeć w takim  stroju i ile godzin ?  Czekam na rekordzistów ?  Bo jeden dwa na pewno tak .

Ale do młodzieży świat należy.

Pozdrawiam

Tadek

Dokładnie o tym samym pomyślałem. Ja wczoraj pszczoły podkarmiałem po 20 tej. Nawet dymu nie trzeba było przy otwieraniu ula. W samo południe??? Tylko dla hardkorowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek dobre pytanie;) 34 to w cieniu a na słońcu? W czwartek byłem na jednej z pasiek. Niestety siła wyższa mam ja 100 km od domu. Co prawda wszystko zajęło mi 2 godz bo zrobiłem tylko to co musiałem ale pot wpływał do oczu. Co jakiś czas kapelusz do góry, wycieranie i dalej. Ojciec wytrzymał tylko kilka min :) Wczoraj już pojechałem na pasiekę ok 18. Inna robota i tez co miałem zrobić zrobiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie zadał pytania ile czasu wytrzyma pszczelarz w odzieży ochronnej w kapeluszu i krytych butach w temperaturze 34 stopnie ? ile rodzin w samo południe może przejrzeć w takim  stroju i ile godzin ?  Czekam na rekordzistów ?  Bo jeden dwa na pewno tak .

Ale do młodzieży świat należy.

Pozdrawiam

Tadek

No to ja wczoraj zaszalałem. 12 uli przejrzałem i wykręciłem miód, do tego zrobiłem 2 odkłady :-P Ale wieczorem nie wiedziałem jak się nazywam. Niestety wyboru wielkiego nie miałem, mus to mus :-) Dostałem 2 matki unasienione, zapomniałem, że zamówiłem :-P  wiec wiadomo, grzech nie wykorzystać. A miód musiałem wykręcić i w końcu zacząć leczyć pszczoły i podkarmiać...

 

Edit: temperatura w aucie podczas jazdy 41 stopni, wypiłem 4,5 litra mineralki, 5 herbat z cytryną i 3 browary na fajrant. Dopiero po ostatnim browarku poczułem nasycenie wodą a i tak na wadze miałem 2 kg mniej niż rano...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym samym pomyślałem. Ja wczoraj pszczoły podkarmiałem po 20 tej. Nawet dymu nie trzeba było przy otwieraniu ula. W samo południe??? Tylko dla hardkorowców.

 

Właśnie że w samo południe są łagodniejsze bo cała pszczoła lotna jest w polu  a wieczorem się już nie idzie tzn. jak jest ciemno wiem to z autopsji raz mnie tak pocięły że szkoda mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie że w samo południe są łagodniejsze bo cała pszczoła lotna jest w polu  a wieczorem się już nie idzie tzn. jak jest ciemno wiem to z autopsji raz mnie tak pocięły że szkoda mówić.

 

To prawda ale w sezonie jak pszczola zajeta w polu ale teraz gdy pszczoly na bezrobociu / no moze nie wszedzie / nie ma roznicy kiedy sie przeglada , pszczoly wytrzymaja ale pszczelarz watpie  .

Dzisiaj wiekszosc pszczelarzy ma dennice osiatkowane temp. w ulu i na zewnatrz jednakowa przy takich upalach pszczoly i tak musza wetylowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś poszedłem na pasiekę z paczką styropianu położyłem im na daszki. Do 2-3 zaglądnąłem na chwilę by sprawdzić jak się czują w egipskim klimacie. Mają się dobrze.

Jakiekolwiek przeglądy wstrzymałem, po co mają się denerwować i podnosić temp.

w tej temp. 36 St.C w cieniu to miód zaczyna tracić swoje cenne wartości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.