Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przygotowywanie syropu cukrowego


ArCzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak wy sporządzacie  syrop , jaki stosunek , jaka woda , cukier ???

Jak juz na forum było napisane do zakarmienia zimowego stosunek cukier-3 kg, woda-2 kg , woda z wodociągu , w ubiegłych latach wodę podgrzewałem żeby łatwiej było rozpuścić cukier  ale w tym roku dam sobie z tym spokój za duże ilości żeby się na gazie bawić - 20.08. pierwsza porcja - woda nagrzeje sie na słońcu a cukier sprobuje wiertarką rozmieszać  ,  cukier kupuje w Biedronce lub innym Lidlu zależy gdzie jestem i przez te 3  lata nie miałem problemu na wiosne chociaż wiadomo że cukier nie jest jednakowy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko jako stary winiarz co ma z cukrem do czynienia: pojemność 1 kg cukru to 0,6 L. Czyli z porcji 3kg i 2 L otrzymamy 3,8 L syropu. Zdarza się, że w niektórych pszczelarskich opracowaniach podają błędnie 5L syropu.

Co do cen cukru to wiosną był po 1,7 / kg a teraz wszędzie w marketach widzę zmowę cenową 2,19 za kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podkarmianie cukrem na czerw w stosunku 1część cukru na 1 część wody a nawet 1,5 części, powoli należy kończyć. Pisze o tym dr Zofia Konopacka w pracy zbiorowej Hodowla pszczół (autorzy: Curyło, Demianowicz, Woyke i inni). Po tym okresie należy dokarmiać dużymi dawkami  2-3 l. syropu gęstego(3:2). Chyba, że ktoś ma pszczoły na nawłoci, wrzosie lub spadzi. Tyle różna literatura.

.............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne teorie w zależności od klimatu gdzie masz pasieką , typu i budowy ula , czy rasy pszczół , ale generalnie w ulu wielkopolskim 10 ramkowym jeżeli nie ma żadnego zapasu w ulu trzeba dać 11 kg cukru lub 15 litrów inwertu . Chociaż teoretycznie średnio rodzina pszczela w zimę zużywa około 7 kg cukru ale tu liczy się też i rozkład pokarmu na ramkach i potrzeby rodziny na wiosenny rozruch do czasu pierwszych pożytków , tak że ta ilość zapasu  musi być większa i trzeba wziąć także poprawkę jak matki długo czerwią jesienią i wtedy rodziny też zużywają pewną ilość pokarmu zimowego który trzeba uzupełnić przed zimą. 

A najprostszym sposobem jest karmić dotąd aż przestaną pobierać.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym syropem to miałem takie tango że hej, najpierw robiłem książkowo 1:1 i podawałem literek na dwa trzy dni; potem się "zmądrzyłem" zacząłem syrop zagęszczać i robić go więcej niż literek na rodzinę ...

...zemściło się dzisiaj odkuwam cukier kamienny ze słoików którymi podkarmiałem przez powałki i dziwiłem się czemu przestały brać, obiecuję że teraz już będę słuchał tych którzy mają większe doświadczenie i nie będę wyważał otwartych drzwi.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne teorie w zależności od klimatu gdzie masz pasieką , typu i budowy ula , czy rasy pszczół , ale generalnie w ulu wielkopolskim 10 ramkowym jeżeli nie ma żadnego zapasu w ulu trzeba dać 11 kg cukru lub 15 litrów inwertu . Chociaż teoretycznie średnio rodzina pszczela w zimę zużywa około 7 kg cukru ale tu liczy się też i rozkład pokarmu na ramkach i potrzeby rodziny na wiosenny rozruch do czasu pierwszych pożytków , tak że ta ilość zapasu  musi być większa i trzeba wziąć także poprawkę jak matki długo czerwią jesienią i wtedy rodziny też zużywają pewną ilość pokarmu zimowego który trzeba uzupełnić przed zimą. 

A najprostszym sposobem jest karmić dotąd aż przestaną pobierać.

Pozdrawiam

Tadek

Jeżeli zimujesz na dwu korpusach i podajesz dopuki nie przestaną pobierać,istnieje możliwość że zaleją górny korpus i zimą spadną bo nie przejdą do górnego korpusu,mimo zapasu pokarmu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz na forum było napisane do zakarmienia zimowego stosunek cukier-3 kg, woda-2 kg , woda z wodociągu , w ubiegłych latach wodę podgrzewałem żeby łatwiej było rozpuścić cukier  ale w tym roku dam sobie z tym spokój za duże ilości żeby się na gazie bawić - 20.08. pierwsza porcja - woda nagrzeje sie na słońcu a cukier sprobuje wiertarką rozmieszać  ,  cukier kupuje w Biedronce lub innym Lidlu zależy gdzie jestem i przez te 3  lata nie miałem problemu na wiosne chociaż wiadomo że cukier nie jest jednakowy

Pozdrawiam

Ja kupiłem cukier firmy Diamant , wodę gotuje , mam studnie głębinową , moja woda jest dość twarda i nie wiem czy jak będę lał prosto z kranu to nie zaszkodzę pszczołom . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zimujesz na dwu korpusach i podajesz dopóki nie przestaną pobierać,istnieje możliwość że zaleją górny korpus i zimą spadną bo nie przejdą do górnego korpusu,mimo zapasu pokarmu .

Ja akurat nie stosuje tej metody " dopóki nie przestaną pobierać " w moich 18 -kach , ale w warszawiakach albo w ulach Ostrowskiej które zdarzało się że zimowałem i na 1 korpusie , to często tak robiłem. Natomiast u mnie na dwu korpusach 18 mm  nie ma obawy że kłąb się uwiąże w dolnym korpusie (  wymiar wewnętrzny ramki to 16 cm)  bo przy tej wysokości ramki siłą rzeczy kłąb obejmuje już dwa korpusu , no i ważne jest zachowanie odstępów pomiędzy ramkami w korpusach w pionie,  aby nie były większe jak 1 cm.

Natomiast nie ma sensu wody gotować na syrop i na pewno ze studni głębinowej woda im nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podkarmiam pobudzająco 0.5 l syropu 1:1 co 2 dni. Jutro ostatnia dawka, tak więc od 21 sierpnia przerwa i chciałbym zacząć dokarmiac juz od 25 sierpnia na zimę 3:2. Mam pytanie jak to najlepiej zrobić, ponieważ mam podkarmiaczke 2l.

A wiec wejdzie 1.5kg cukru i 1litr wody. Co ile podawać im te 2 l syropu?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podkarmiam pobudzająco 0.5 l syropu 1:1 co 2 dni. Jutro ostatnia dawka, tak więc od 21 sierpnia przerwa i chciałbym zacząć dokarmiac juz od 25 sierpnia na zimę 3:2. Mam pytanie jak to najlepiej zrobić, ponieważ mam podkarmiaczke 2l.

A wiec wejdzie 1.5kg cukru i 1litr wody. Co ile podawać im te 2 l syropu?...

Tez mam dwulitrowe podkarmiaczki.Ja robię tak ze wczoraj podałem pierwsze 1,5kg i dziś rano prawie wszystkie pobrały wszystko i wieczorem druga dawka  1,5kg i potem dzień może dwa przerwy i znowu 1,5 +1,5kg i znowu dzień dwa przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.