Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

"Pszczelarstwo naukowe" - nowinki


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

O ile poprzednie dwa filmiki Buczaczy były bardzo inspirujące i merytoryczne, to po tym musiałem mu trochę pojechać, za podawanie przekręconych wyników badań naukowych. 

Mój komentarz chronologicznie był pierwszy, nawet się trochę obruszył i odpisał, chyba do niego nie dotarło, albo się nie przyznał... 

 

PS. A co do nieleczenia pszczół, to wszystko zależo od tego, czy umiemy stwierdzić, czy chorują. Przyroda źle rozlicza z reguły tych, którzy podają "leki" bez wiedzy, że pacjent jest chory. Patrz antybiotyki i superbakterie... 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Z kolei na innym filmie inny autor ukazuje, że pszczoły, które na dziko znalazły nową miejscówkę - wcale by do wiosny nie dotrwaly z powodu braku pokarmu 

 

 

Na wcześniejszym filmie był przeciwny wniosek 

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, Krzychu napisał:

Z kolei na innym filmie inny autor ukazuje, że pszczoły, które na dziko znalazły nową miejscówkę - wcale by do wiosny nie dotrwaly z powodu braku pokarmu 

 

Na wcześniejszym filmie był przeciwny wniosek 

 

"Mam 27 rodzin pszczelich" na powierzchni wielkości chusteczki do nosa. 

Jakoś się nie dziwię, że na dziko nie są w stanie się zakarmić te bidne pszczółki.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

Z kolei na innym filmie inny autor ukazuje, że pszczoły, które na dziko znalazły nową miejscówkę - wcale by do wiosny nie dotrwaly z powodu braku pokarmu 

Michał możesz mieć jedną i w tym co zrobiłeś żadna nie przetrwa zimy . Z powodu braku jedzenia .

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, daro napisał:

Michał możesz mieć jedną i w tym co zrobiłeś żadna nie przetrwa zimy . Z powodu braku jedzenia .

 

W czym co zrobiłem?

Masz na myśli kłodę? Za małą dzienię zrobiłem?

Czy że kószkę mam za małą? :P 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, michal79 napisał:

...................PS. A co do nieleczenia pszczół, to wszystko zależo od tego, czy umiemy stwierdzić, czy chorują. Przyroda źle rozlicza z reguły tych, którzy podają "leki" bez wiedzy, że pacjent jest chory. Patrz antybiotyki i superbakterie... 

 

A wiesz Michał, że zaczynam to porównywać do obecnej pandemii.
Wróć epidemii !

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał:

W czym co zrobiłem?

Masz na myśli kłodę? Za małą dzienię zrobiłem?

Czy że kószkę mam za małą? :P 

I jedno i drugie . To nie te pszczoły . Można sobie podskakiwać ale jak mawiał mój kumpel - jak byś nie skakał wyżej nerek nie podskoczysz .Biologia chopie .  Średnio na rodzinę potrzeba 10 kg pokarmu . Wiadro . To jak widać na starych obrazkach koszki wieloelementowe. Pszczoła baszkirska to pszczoła dzika  , barcie trzy razy większe , pszczele rodziny 3 razy mniejsze . Proste ? Uda się raz , dwa , zimy lekkie . Ale się UDA .

Pszczołom usuwa się ich pasożyty , to nie bakterie

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, daro napisał:

  jak widać na starych obrazkach koszki wieloelementowe.

 

Czyli twierdzisz, że w mojej kószce, która ma objętość ok. 80% korpusa wielkopolskiego (tu na nim stoi), pszczoły mi umrą zimą z głodu, bo za mała?

UL2lizK.png

 

Ach, jak ja uwielbiam takie puszczykowanie i zimowe zakłady o życie moich pszczół. Może to dlatego tak tu się ludzie mało dzielą...

 

Cytat

Pszczoła baszkirska to pszczoła dzika  , barcie trzy razy większe ,

 

Dziania kłód uczył mnie członek rodu baszkirskich pszczelarzy. Przypomnisz mi może, jakie są wymiary dzieni wg Baszkirów? ;)

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, michal79 napisał:

80% korpusa wielkopolskiego

No . Zimowanie na jednym korpusie wielkopolskiego ryzykowne . A co mówiąc 80 % . Korpus ma kwadrat koszka stożek . Przypomnij jak kłąb idzie w ulu zimą ?

Ja nie interesowałem się wymiarami kłód , porównuję zdjęcia . Baszkir powiedział o wielkości rodzin u siebie ? To w tym leży główny problem .

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, daro napisał:

No . Zimowanie na jednym korpusie wielkopolskiego ryzykowne . A co mówiąc 80 % . Korpus ma kwadrat koszka stożek . Przypomnij jak kłąb idzie w ulu zimą ?

Ja nie interesowałem się wymiarami kłód , porównuję zdjęcia . Baszkir powiedział o wielkości rodzin u siebie ? To w tym leży główny problem .

 

Wiem tyle, że w naturze podobno pszczoły wybierają przestrzenie o objętości 1/2 korpusa wielkopolskiego. 

Tym się kierowałem.

I faktem, że już strasznie byłem znużony tym wyplataniem. ;)

Dodałem jeszcze 30% dla siebie.

 

Wymiary kłody baszkirskiej to dłużnia na 11cm szer., 80-85 wys., ok. stopa głębokości.

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, michal79 napisał:

Wiem tyle, że w naturze podobno pszczoły wybierają przestrzenie o objętości 1/2 korpusa wielkopolskiego. 

A gdzieś widział  żyjące w naturze . Teraz każdą dziurę wybierają , przewrócone sanie jak rok rojny .Po zimie nic nie ostaje .

Zapytałem o wielkość rodziny .

9 minut temu, michal79 napisał:

I faktem, że już strasznie byłem znużony tym wyplataniem.

Czy oblepianiem krowieńcem ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
54 minuty temu, michal79 napisał:

 

Ciekawy punkt widzenia i ostrzeżenie.

Żadne odkrycie. Od kiedy na wykładach zaczęto wspominać o VSH to mówiono o  szkodliwości jeśli ta cecha będzie zbyt wybujała. Najważniejsza jest równowaga 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Turqs napisał:

Żadne odkrycie. Od kiedy na wykładach zaczęto wspominać o VSH to mówiono o  szkodliwości jeśli ta cecha będzie zbyt wybujała. Najważniejsza jest równowaga 

 

Szkodliwość wybujalości tej cechy nie miała polegać tylko na słabszym rozwoju spowodowanym nadmiernym usuwaniem larw?

O transmisji wirusa pierwszy raz usłyszałem rok temu. Ale nie do końca byłem przekonany. Dalej zresztą nie jestem.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Jak wiele w pszczelarstwie całego kontynentu może zmienić jeden zadufany w sobie naukowiec, z pomocą kilkunastu matek Apis mellifera scutellata. 

Ciekawy wykład, w języku Szekspira.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.