Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Drewno na ule


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie bo mam do wykorzystania drewno dębowe i chciał bym z tego robić konstrukcję korpusów ( chodzi mi tylko o ramy wewnątrz i zewnątrz będzie obite boazerią świerkową) oraz daszki, dennice, wlotki do uli, i ramy z powalek i tutaj mam pytanie czy jest to dobry pomysł na konstrukcję Pszczoła to chyba nie zaszkodzi? Drewno mam do wykorzystania a szkoda by było kupować jak to mam do wyrobienia. Wiem ze dla wielu to banalna sprawa ale nie chce popełnić błędu na samym początku ;) To jak można wykorzystać to do budowy, nie będzie ul w jakiś sposób "za zimny" Bądź drewno nie będzie się jakoś krzywic czy cos(dodam że drewno jest suche pod zadaszeniem)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pytać , zwyczajnie spróbuj i dowiesz się jak trudno się obrabia drewno dębowe i jak trudno wykorzystać je w celach o których z takim zapałem piszesz. W ciemno mogę polecić ten materiał na wykonanie stojaków pod ule. Dąb jest bardzo trwały i tu taki materiał potrzebny jeśli nie planujesz być pszczelarzem 3 sezonów. Ja robię ule z taniego miękkiego drewna - ostatnio z lipy ( ale z lasu nie z wycinki przydrożnej) Robiłem nawet z topoli i tez są fajne. Ul nie musi żyć 40 lat , trzeba korpusy co jakiś czas sterylizować , odnawiać  , a w końcu beż żalu spalić w ognisku jako ostatni zabieg higieniczno-artystyczny.

Ale najlepsze własne doświadczenia. Zrób jeden korpus i sam zobaczysz. Daszków i dennic z dębu nie polecam - bo trudne w obróbce i gwoździa nie wbijesz - a to wada utrudniająca montaż. Można się zniechęcić do pszczelarstwa.

Polecam ule z pojedynczej deski. Boazeria , styropiany zostaw innym. Cały świat stosuje pojedynczą deskę , tylko w PL robią z boazerii.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej karierze robiłem ule z różnych wynalazków. Były płyty pilśniowe, boazeria, styrodur, to wszystko nie były dobre rozwiązania. Teraz robię tylko z pojedynczej deski i te mi najbardziej pasują.

 

IMG_20200514_141326242~2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, manio napisał:

trzeba korpusy co jakiś czas sterylizować , odnawiać  , a w końcu beż żalu spalić w ognisku jako ostatni zabieg higieniczno-artystyczny.

Oj tak.
Pięknie się palą

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, manio napisał:

o  ! i rzepak już kwitnie ! :)

U nas w Sieradzu wszystko jest możliwe? 

7 godzin temu, Beeman napisał:

 

Cóż, wiem już wszystko oprócz odpowiedzi na pytanie.   No i która deska jest lepsza, zielona czy kremowa?

Zielona jest świerkowa a kremowa osikowa, mam jeszcze sosnowe w kolorze naturalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno dębowe oprócz tego że jest twarde i zimne to jeszcze jest ciężkie i przemoczone długo wysycha. Ciężar ula jest teraz jednym z ważniejszych parametrów dla pszczelarza w pasiece . I nawet ramy jak chcesz tylko robić to jest kłopot z wbijaniem gwoździ w dębinę. Ale poza tym zastanów sie jeszcze czy na pewno chcesz robić ule wg starej technologii czyli takie z ramą i wykładane klepką na zewnątrz. Terac już mało kto takie robi , chyba że zakłada sobie skansen ze starymi ulami leżakami. Poczytaj o drewnianych ulach więcej , bo może wystarczyła by inna technologia dostosowana do wybranego przez Ciebie typu ula do pasieki. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No i weź tu i rób ule drewniane , a miało być lepiej i taniej i sprawiedliwiej ? a pół Puszczy Białowieskiej wycięto  a

"Łaskawcy"  dają nam 20 zł zapomogi do ula w pasiece tylko na co ? podwyżka cen drewna na jeden ul przekracza już tą zapomogę.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-cena-drewna-w-kosmosie,nId,5346516

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w czym problem w casto drogo a i tak masz za pół darmo deski podłogowe ryflowane 

kiedyś liczyłem i pisałem korpus chyba 10 zeta wychodzi

co do sprzętu robię na jakiejś starej z silnikiem od pralki 

ale nie kleje tylko wkręty 

korpus na korpusie sam się układa

 

Edytowane przez mirek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, mirek. napisał:

ale w czym problem w casto drogo a i tak masz za pół darmo deski podłogowe ryflowane 

kiedyś liczyłem i pisałem korpus chyba 10 zeta wychodzi

co do sprzętu robię na jakiejś starej z silnikiem od pralki 

ale nie kleje tylko wkręty 

korpus na korpusie sam się układa

 

 

18tki robisz z podłogowych ryflowanych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.