Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zasięg lotu pszczół (efektywny lub nie)


Krzychu

Recommended Posts

Wszelki internet (bo w literaturze się nie wyczytałem) mówi o efektywnym locie pszczoły na pożytek w odległości do 1500 m. 

Jak to ma się Waszym zdaniem w rzeczywistości?

Czy jest to w dodatku zależne od rodzaju pożytku i pory roku (cieplo/zimno; dzień długi/krótki)? 

Pytanie nie bierze się znikąd. Od pewnego czasu mam drugą pasiekę w miejscówce typowo rolniczym i niedaleko jest las świerkowo mieszany. 

Okazało się, że w odległośći od 2 km w linii prostej zaczyna się spore skupisko lip drobnolistnych.

Kończy się na 3 km to skupisko. 

Zastanawiam się czy mam co liczyć na jakiś pozytek z tego z takiej odległości. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

 

Okazało się, że w odległośći od 2 km w linii prostej zaczyna się spore skupisko lip drobnolistnych.

Kończy się na 3 km to skupisko. 

Zastanawiam się czy mam co liczyć na jakiś pozytek z tego z takiej odległości. 

Trudno powiedzieć jak będzie przebiegał ten pożytek, może być, że co uda się przenieść to zjedzą albo będą donosiły bardzo wolno, często w okresie kwitnienia pojawia się spadź. Teoretycznie z tej odległości 25% tego co nazbierają doniosą do ula, ale spracowanie pszczół i inne czynniki? zobaczysz co będzie.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Krzychu napisał:

Wszelki internet (bo w literaturze się nie wyczytałem) mówi o efektywnym locie pszczoły na pożytek w odległości do 1500 m. 

Jak to ma się Waszym zdaniem w rzeczywistości?

 

Żeby sprawa nie była czarno-biała, dodam że ja w literaturze wyczytałem, iż w ramach selekcji pszczoły miodnej w Polsce, mniej więcej w latach 1947- 1970 właściwości lotu były jednym z kryteriów selekcyjnych w programach hodowlanych linii polskiej pszczoły krajowej. 

Czyli ten zasięg nie wynosi ani A, ani X, tylko jest zmienny w zależności od linii, rasy, rodziny. Ale także i klimatu, terenu.

To wyczytałem w książce "Selekcja i wychów matek pszczelich", Tadeusza Wawryna i Leonarda Webera, s.23

 

"Włoski hodowca matek pszczelich, niejaki Asprea, podaje że w swej okolicy (południowe Włochy) znał pszczelarza posiadającego niedużą pasiekę, z której pszczoły zbierały nektar z kwinącego gaju kasztanowego, odległego o 8km. Natomiast pszczoły z jego pasieki, odległej o 4km od tego gaju, dawały przeciętny zbiór mniejszy. Dopiero gdy wziął do rozmnażania materiał od owego pszczelarza, zbiór miodu znacznie się powiększył."

Edited by michal79
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, michal79 napisał:

Włoski hodowca matek pszczelich, niejaki Asprea, podaje że w swej okolicy (południowe Włochy) znał pszczelarza posiadającego niedużą pasiekę, z której pszczoły zbierały nektar z kwinącego gaju kasztanowego, odległego o 8km. Natomiast pszczoły z jego pasieki, odległej o 4km od tego gaju, dawały przeciętny zbiór mniejszy. Dopiero gdy wziął do rozmnażania materiał od owego pszczelarza, zbiór miodu znacznie się powiększył."

Edytowane 22 minuty temu przez michal79

 

Ciekawa teoria. Musimy wyhodowac pszczoły z dwoma wolami miodowymi.

A potem nauczyć je w jednym transportować nektar a w drugim syrop cukrowy tylko na potrzeby transportu nektaru do ula (coś jak bak z paliwem) ???

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Swoją drogą kiedyś jak nie nektarowała u nas lipa a ktoś posiał facelię 3 km od pasieki, jednocześnie wystąpiła spadź - to troszkę tej facelii ze spadzią przyniosły. Tak po 7 kg może. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.