Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Rójka w maju niby nic dziwnego.A jednak. Dziś wyszła mi rójka z ula na moich oczach.Pięknie usiadła na śliwie nawet nie wysoko.Parę minut i siedziała w rojnicy.

Tradycyjnie wyjąłem z ula ramkę z czerwiem, dodałem do rojnicy i pięknie potulne baranki weszły. Zabrałem się do przejrzenia macierzaka i nie wierzyłem własnym oczom..

Zacząłem więc jeszcze raz strząsając pszczoły z ramek. I w tym momencie doszedłem do tego ,że wiem ,że nic nie wiem o pszczołach. W całym ulu łącznie z pełną miodu nadstawką ani jednego matecznika.Kilka 2 może 3 małe miseczki matecznikowe nie podlane mleczkiem a matecznika ani widu ani słychu. Co wy na to. Nie możliwa pomyłka bo na podwórku tylko jeden ul i widziałem całą operację od samego początku.

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły nie czytają książek .
Nie wiedziały , że powinny poczekać do zasklepienia pierwszego matecznika 😁 
To jest w pszczelarstwie najfajniejsze ...
Jak dużo byś nie wiedział i tak przyjdzie dzień , że pszczoły Cię zaskoczą .

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Najfajniejsze jest to że wyszedł rój nie zostawiając żadnego matecznika ani zasklepionego ani otwartego.

Po prostu wyleciały na spacer😃

Edited by bogor
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, bogor napisał(a):

Co wy na to

o na to że 2 godziny temu sąsiad jedno ulowiec ma taką samą sytuację . W/g mego rozeznania poszła rójka brak miseczek niczego . Sadzę że wyhodowały 1 matkę a stara i reszta poszła . Młoda nie czerwi bo niema gdzie .Ty jak złapałeś to mogłeś połączyć .

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Tak właśnie medytowałem czy połączyć je ale zostawiły sporo otwartego czerwia więc zobaczę czy założą jakiś matecznik ratunkowy ?

Jak nie to już niedługo będą nowe matki albo połączę.

Edited by bogor
Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.05.2024 o 18:49, bogor napisał(a):

ą ani jednego matecznika.

Czasami lubią ukryć matecznik wbudowując go w plaster - często w miejscach nie odbudowanego do końca plastra przy dolnej i bocznej beleczce. Dopiero po rozerwaniu okazuje się, że tam był matecznik 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.