Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

matka od ulubionej rodzinki


daron6

Recommended Posts

Mielem sie nie logowac, bo w sumie nie mam nic do napisania , ale tu sie zrobila taka ciekawa dyskusja na temat matek od ulubionej rodziny, ze musze wtracic i ja swoje trzy grosze mozemy sie zwracac do siebie np jak w Janosiku: jasnie wielmozny panie hrabio! lub jasnie wielmozna pani hrabino! :D  :D  :D  :D  :D  :D  Mysle ze wszyscy  odczuwaj brak kontaktu z pszczolami. Jeszcze tylko kilka tygodni i oblot ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja często na forum używam zwrotu "kolego" ale nie w złym słowa znaczeniu. Jak wspomniał MAZI świat wirtualny rządzi sie swoimi prawami. Tutaj nie ma panów/pań.  To jak się zwracać? Wydaje mi sie że lepiej kolego jak obywatelu bo to sie starszym może źle kojarzyć :)

Dudi, wszystko w porządku :). Nie trzeba wszystkiego, co napisane brać do siebie. Pewnie i mnie to dotyczy. Problem z pisaniem polega na tym, że nie widać wyrażenia twarzy, ani nie słychać tonu wypowiedzi. Trochę trudniej żartować.

Pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

 ...wszystko zależy od kontekstu i (jak ktoś wyżej napisał) od tonu wypowiedzi. Styl typu: "...ej kolego masz jakiś problem/coś Ci się nie podoba/czego tu szukasz?......"  wypowiedziany w określonej, niekomfortowej dla odbiorcy tej wypowiedzi sytuacji faktycznie może sugerować lekceważące, zaczepne podejście do tej osoby. Ale przecież na tym forum raczej nikt takiego podejścia teraz nie prezentuje.

W normalnym otoczeniu to słowo jest używanie jako (tak jak to napisał Tadek) cyt. "zwrot grzecznościowy......". Dodam, że jest powszechnie stosowany pośród myśliwych. PZŁ nawet w oficjalnej korespondencji używa tego zwrotu i nikt się nie obraża - jakby się obrażali to mogliby się pozabijać a tak mają tradycję łowiecką, gwarę i ...kolegów ....

 

"Także" bez spiny...

Link to comment
Share on other sites

Post Boleslava z forum TM:

"Kiedy odbieramy stara matule z gniazda, to po paru godzinach sieroty panikarza i zakladaja mateczniki ratunkowe na 2-3 dniowych larwach. Zarazem równiež zaczynaja sie starač o dopiero co wylegniete larwy a o ty nam wlašnie chodzi. Jest dobre powtórzyč sobie, že jajko jest 3 dni, larwa 5, kukla( kokon) 8dni. Z tego wynika, že wlašnie po 4dniach jest trzeba usunač te mateczniki zamkniete."

 

 

Racja, mój błąd (zbytni pośpiech) - w czwartym dniu usuwamy zasklepione już mateczniki. Przepraszam za pomyłkę.

 

Wałkuję książkę Dr Andrzeja Pidka "Wychów matek pszczelich". Doczytałem tam informację odnośnie matek ratunkowych mianowicie przytoczone są wyniki badań Nikabadajewa (1982), z których wynika że w pierwszym dniu pszczoły odbudowują mateczniki na larwach najmłodszych, jednodniowych (a nie jak ja podawałem za Boleslavem na larwach 2-3 dniowych). w drugim na larwach dwudniowych, a w trzecim już na trzydniowych. Na następne dni proces ten w zasadzie się nie przeciąga.

Podaje również, że matki z mateczników ratunkowych wygryzają się mniej więcej w jednakowym czasie. Następnie staczają one ze sobą walkę, w której zwycięża matka o najlepszej kondycji. Najczęściej pochodzi ona z matecznika, którym pszczoły zaopiekowały się najwcześniej, a więc z larwy jednodniowej.

 

Z powyższego wynika, że nie miałem racji proponując wycinanie zasklepionych/najstarszych mateczników w czwartym dniu. Wynika z tego, że jeżeli już to należy zrobić odwrotnie albo co uważam za najwłaściwsze... wybór pozostawić pszczołom. Przyznanie się do błędu nie jest dla mnie żadnym problemem jednakże chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat.

 

Przy okazji wydaje mi się, że temat warto przenieść do działu "Matki pszczele" - sporo się naszukałem, żeby go odnaleźć akurat w pasiekach stacjonarnych ;)

Link to comment
Share on other sites

Trudno ocenić kto ma rację bo metoda zawodna. Ida Boleslava polegała na liczeniu dni od złożenia jaja do zasklepienia matecznika . W tej logice mateczniki zasklepione w 4 dniu od osierocenia, powstały na larwach starszych niże te niezasklepione, choć i tu nie ma gwarancji że te niezasklepione są młodsze . Miało by to sens gdyby pszczoły zakładały mateczniki tylko w pierwszej dobie. Więc lepiej po prostu podać kawałek plastra z jajkami , bez larw lub niczego nie wycinać.  Cykl rozwojowy ze starszej larwy będzie gdzieś pomiędzy długością cyklu matki i robotnicy , więc to może być recepta na dobrą matkę ratunkową , która im wcześniej będzie karmiona na matkę tym szybciej się wygryzie , być może wyprzedzając nawet tą założona na starszej larwie ,ale karmionej wcześniej na robotnicę.

Wątpię też w tą walkę matek , bo wielokrotnie widziałem taką sytuację w zostawionym bez matki dużym uliku weselnym. Pierwsza matka ,która się wygryzie , jak tylko wyschnie zaczyna szukać mateczników i je zgryza , być może z udziałem świty. Walka by była możliwa gdyby wygryzły się niemal jednocześnie, ponieważ chityna po wygryzieniu jest mięciutka ( łatwo matkę uszkodzić w placach) i żądło czy żuwaczki są mało skuteczne , czy wcale nieprzydatne. Z podobnych przyczyn matka , która nawet się wygryzie pół godziny później ma marne szanse w starciu z tą nieco starszą już stwardniałą. Choć mam filmik z taką walką , ale pewnie zainscenizowany na potrzeby dramaturgii, przez podanie dwóch matek zdolnych do równej walki .

Tu jednak też jest pole do rozważań na ilością diabłów na końcu szpilki , bo pominąłem wpływ świty na selekcję matki. A może być ,że to wcale nie matki tylko pszczoły dzielą się na stronnictwa i one ścierają się ostatecznie w wyborach powszechnych. Całkiem jak to ma miejsce u ludzi ? PO czy PiS ? A może PSL  czy inna opcja ?

Tego nie wie chyba nikt i to jest to co lubię u pszczół, że są w pewnym stopniu nieprzewidywalne. Bez niespodzianek nie ma emocji .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Żeby mieć taką 100% pewność, że założą wtedy matecznik an najmłodszych larwach, to należy poddać zaznaczoną ramkę tylko z jajeczkami i wtedy założone na tej ramce mateczniki będą na 100% na najmłodszych larwach, na pozostałych ramkach można usunąć.

Ja  z mateczników do dalszego wyhodowania matki zostawiam najstarsze z rojowych i cichej wymiany.

Natomiast z ratunkowych wybieram najładniejszy, ale też zasklepiony jeżeli już jest.

Dlatego tak robię żeby maksymalnie skrócić okres sieroctwa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.