Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kolory znakowania matek pszczelich


Bohtyn

Recommended Posts

Biały ? Mało prawdopodobne.

Jak w 2015 był żółty, to jak by nie patrzył w 2016 powinien być czerwony:

 

http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/filmoteka,298/poddajemy-matke-pszczela-bez-klateczki,10798.html

To jakaś propaganda :) 2015 był niebieski , żółty będzie 2017 . A jak malować na biało i ekologicznie ?

https://pasieka24.pl/index.php/62-news/1521-kalendarz-biodynamiczny-2016

Link to comment
Share on other sites

Bardzo prosty wierszyk wam sprzedam który dostałem w spuściźnie od bardzo znanego u nas pszczelarza, hodowcy matek Pana Henryka Chmiela .

Nie będziesz żałował czasu znakowania matek .

(nie-bieski) (b - iały ) (ż-ółty) (cz-erwony) (z-ielony)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Najlepiej do zapamiętania 5 kolorów

od najjaśniejszego do najciemniejszego: Biały,   żółty, czerwony, zielony i niebieski i od nowa Biały ..........

Pięć końcowych liczb roków też po kolei:  1 i 6 ,  2 i 7 ,  3 i 8  ,        4 i 9        5 i 0        i od nowa  1 i 6 ..........  

 

ostatnie cyfry z daty wskazują kolor.

Biały: 1 i 6
Żółty: 2 i 7
Czerwony: 3 i 8
Zielony: 4 i 9
Niebieski: 5 i 0

 

Mój ulubieny czerwony :D

Link to comment
Share on other sites

U mnie bedzie zielony, bo 2014 zaczalem matki znakowac i taki kolor mam i tak bede kontynuowal do wyczerpania zapasow ;) , no chyba ze zakupie matki u profesjonalnego hodowcy to co innego- wtedy bialy

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U mnie bedzie zielony, bo 2014 zaczalem matki znakowac i taki kolor mam i tak bede kontynuowal do wyczerpania zapasow ;) , no chyba ze zakupie matki u profesjonalnego hodowcy to co innego- wtedy bialy

Pierwszą rodzinę kupiłem  od "pszczelarza"takiego jak ty bardzo wam "dziękuję"

Link to comment
Share on other sites

Kolor nie jest taki istotny , swoich matek prawie nie znakuję , ale jeśli już to na biało ( doskonały jest korektor) czy żółto - te najlepiej widać, Chodzi głównie o podawanie nowych , obcych matek i obserwację , czy jej czasem nie wymieniły. Jak wymienią moją to się tylko cieszę , bo taka z cichej wymiany to jak autobus przegubowy ( są jeszcze takie autobusy ?)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Kolor nie jest taki istotny , swoich matek prawie nie znakuję , ale jeśli już to na biało ( doskonały jest korektor) czy żółto - te najlepiej widać, Chodzi głównie o podawanie nowych , obcych matek i obserwację , czy jej czasem nie wymieniły. Jak wymienią moją to się tylko cieszę , bo taka z cichej wymiany to jak autobus przegubowy ( są jeszcze takie autobusy ?)

 

W krk przeguby , jeździ tego sporo nówki !!!

 

Co do znakowania matek też kupiłem paint marker biały poznakowałem dwie reszte wkurzyłem się i kupiłem klej opalitki i ten tłoczek z gąbką do znakowania idzie elegancko i matula ma numerek jak się wyroją i złape po 3 dniach zagladam znajduje matke z numerkiem i już mam pewność z którego ula   

czmychła, wiem że dla wyjadaczy to pikuś ale dla nas "młodocianych zielonawych" to duże udogodnienie, nie muszę się zastanawiać czy na pewno z tego ula poszły a jak się ma już powyżej 10 to się już zaczyna mieszać w głowie  :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.