Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Słonecznik


netto

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co czytałem na innym forum , słonecznik nie jest zbyt  nektarodajną rośliną  a bardziej już pyłkodajną . Miód słonecznikowy jest odbierany na Ukrainie ale tam gdzie są duże monokultury i rośnie tylko słonecznik i nic więcej , tak że pszczoły nie maja wyboru i noszą nektar ze słonecznika.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą na Ukrainie miód może być każdy byle nie słonecznikowy. Każdy unika tej nazwy jak ognia. Jak jedzie się pół dnia w słoneczniku to nie dziwota.

Jak napisał Tadek ni d. ni niczego nie urywa . Mi bardziej inwert w smaku przypomina . Najsmaczniejsze miody ze wszystkiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr hab. ZBIGNIEW LIPIŃSKI

"Do pyłków znanych ze słabej jakości, głównie z przyczyny niskiej zawartości białka, należy np. pyłek z kwiatów lucerny, słonecznika, jagody amerykańskiej i gryki. Innym tego przykładem jest pyłek ze słonecznika, w którym białko surowe ma wartość CP 10-13%. Natomiast wartość CP kwalifikująca pyłek jako dobre źródło białka wynosi 20 i więcej procent."

 

Dr. Zbigniew Lipiński był gościem na naszej II Mazowieckiej Konferencji Pszczelarskiej i dał bardzo ciekawy wykład.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To zależy kiedy posiejemy grykę ? jak trochę później to nie zakłóci ona smaku wielokwiatu. Ja w ubiegłym roku miałem taki miód w lipcu ,czyli lipowy z domieszka gryki , bo sąsiad też pszczelarz posiał hektar czy półtora gryki i klienci bardzo sobie chwalili taki miód lipowo-gryczany  Zresztą u mnie w okolicy miód gryczany jest zawsze najdroższy i ludzie zawsze się o taki miód pytają do różnych nalewek miodówek czy wypieków a do tej pory rzadko taki miałem z własnej pasieki.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Z tego co czytałem na innym forum , słonecznik nie jest zbyt  nektarodajną rośliną  a bardziej już pyłkodajną . Miód słonecznikowy jest odbierany na Ukrainie ale tam gdzie są duże monokultury i rośnie tylko słonecznik i nic więcej , tak że pszczoły nie maja wyboru i noszą nektar ze słonecznika.

Pozdrawiam

Tadek

Słonecznik zapewnia najwięcej miodu na Ukrainie. Nasza pogoda jest korzystna miodu słonecznikowego. Łapówki długo - dłużej niż miesiąc. Pogoda jest zazwyczaj dobra. W 2016 roku moi najlepsi waga 11 kg dziennie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonecznik zapewnia najwięcej miodu na Ukrainie. Nasza pogoda jest korzystna miodu słonecznikowego. Łapówki długo - dłużej niż miesiąc. Pogoda jest zazwyczaj dobra. W 2016 roku moi najlepsi waga 11 kg dziennie

Nikola Grybok opowiadał podczas Konferencji w Pszczelej Woli 3 , lub 4 lata temu , że obok jego miasta w którym mieszka jedno tylko pole słonecznika jest większe jak wszystkie pola słonecznika w Polsce razem wzięte . Więc co tu porównywać .

Tam nawet przy malej wydajności z hektara , przy tak dużej monokulturze będzie miód odmianowy .

My o tym możemy sobie pomarzyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kwitnie długo to jest na plus,  a smakowo czy miód słonecznikowy jest dobry ? Napisz więcej czy oprócz słonecznika masz inne   miododajne  pożytki.

Zaprowadzono nas na słonecznik 1500 ha. Najbliższe wykończone gryczana kwitnienia. W pobliżu rzeki, jest oset i Fireweed (Ivan-herbata). Czysty miód słonecznikowy jest bardzo słodkie, ale bardzo niezłomny twardnieje. Wykręciłem (откачать,забрать мёд медогонкой) się mieszaninę słonecznika, gryka, osetFireweed i resztę lipy. Miód ten jest bardziej miękki. 

 

Słonecznik dużo wypracowuj pszczoły. Rodziny stają się słabe. Wtedy trudno jest budować w zimie. Używamy pomoc odklady(отводка, ja rozumiem to słowo prawda?tak )

 

Więcej o miód słonecznikowy - zimie ryzykowne. Zazwyczaj kompresji zimowy gniazdo. Ja nie wiem - moje ule wąskie.

Edytowane przez daro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.