Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

co z tą matką?


Recommended Posts

Witam!

Mam problem. Po przeglądzie 3 tyg. temu, brak czerwiu i jajeczek w jednym z uli ( brak matki?). Ponieważ nie miałem skąd wziąć matki w tym okresie dałem do tego ula ramkę z jajeczkami i czerwiem w różnym wieku z drugiego. po tygodniu, brak mateczników, czerw zasklepiony i nic więcej, dalej brak jajeczek czy czerwiu na pozostałych ramkach. Brak czerwiu trutowego na innych ramkach, na tych które dałem z innego ula, jest trochę trutowego. Powtórzyłem operację z ramką z innego ula i dziś to samo, brak mateczników, brak czerwiu i jajeczek na pozostałych ramkach.

Już nie wiem co mam myśleć. Rodzinka na 8 ramkach wielkopolskich. Czy próbować poddać jednodniówkę, czy łączyć??? Pszczół dużo, ale słabo pracują , co robić?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym łączył i to natychmiast po to by wykorzystać tę pszczołę która jeszcze jest. A mieć teraz pszczołę na 8 ramkach, która sie leni to wręcz przestępstwo. Czekanie na matkę - zanim zacznie czerwic, nim się rozczerwi .... szkoda czasu i zachodu.

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Mam problem. Po przeglądzie 3 tyg. temu, brak czerwiu i jajeczek w jednym z uli ( brak matki?). Ponieważ nie miałem skąd wziąć matki w tym okresie dałem do tego ula ramkę z jajeczkami i czerwiem w różnym wieku z drugiego. po tygodniu, brak mateczników, czerw zasklepiony i nic więcej, dalej brak jajeczek czy czerwiu na pozostałych ramkach. Brak czerwiu trutowego na innych ramkach, na tych które dałem z innego ula, jest trochę trutowego. Powtórzyłem operację z ramką z innego ula i dziś to samo, brak mateczników, brak czerwiu i jajeczek na pozostałych ramkach.

Już nie wiem co mam myśleć. Rodzinka na 8 ramkach wielkopolskich. Czy próbować poddać jednodniówkę, czy łączyć??? Pszczół dużo, ale słabo pracują , co robić?

Cudów niema jakaś matula w tym ulu musi być,tylko nie czerwiąca musisz szukać jeszcze raz. :D

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, tam była nieznakowana, trudno znaleźć. Jeśli jest nieczerwiąca a jej nie mogę znaleźć to jestem w d...ie. Dopóki jej nie znajdę to rozumiem nic się nie da zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli jest nieunasienniona to nic nie rób, nawet jeśli ją znajdziesz, bo nawet nie wiesz kiedy powinna się unasiennić. Najlepiej nastaw sobie starter i zrób kilka matek. Jak nie zacznie czerwić, to wtedy ją zlikwidujesz i podłożysz unasiennioną.

Link to comment
Share on other sites

Kolego daron6 cudów niema jakaś matula musi być w tym ulu skoro nie ciągną mateczników nie trutowieją.Może jest tam matka z cichej wymiany z później jesieni,która się nie unasienniła?Szukaj może wreszcie znajdziesz.Poddawanie innej matki do tego ula jest skazane na niepowodzenie.PK

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Piotr. Będę szukał. Mam nadzieję, że z powodzeniem. NU powinna się już unasiennić trutnie są już z 10 dni, pogoda lotna z tydzień. Kurczę zawsze jakieś niespodzianki. :).

Link to comment
Share on other sites

Mam podobnie w 1 mocnym ulu sam zasklepiony czerw. Poddałem ramkę ze świeżym czerwiem n a spr obecności matki.

A nie chcą wiać na drzewo?

Link to comment
Share on other sites

No to problem się sam rozwiązał. Dziś zaglądam a tam pięknie zaczerwiona ramka, od deski do deski i jajeczka na następnej. Więc była zaraza tylko nieunasienniona pewnie z jesiennej wymiany. :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo bym się zdziwił, bo brak mateczników i nie było wogóle czerwiu w tym roku, to z czego miałaby powstać ta matka na wiosnę?

Niepokalane poczęcie? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Matka unasienia się w ciągu 2-3 tygodni od wygryzienia, jeżeli się w tym czasie nie unasieni to już później jest to niemożliwe. Więc jesienna wymiana jest tu niemożliwa. A może trutówki zaczęły już czerwić albo pociągnęły matecznik na tych ramkach co podawałeś- mógł być mały lub ukryty i nie zauważyłeś.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No tak, zasugerowałem się czyjąś wypowiedzią o jesiennej wymianie i tym, że nie znalazłem mateczników, a te ramki przeglądałem dokładnie.

Najważniejsze, źe jest i czerwi, wzmocnię jeszcze rodzinkę dwiema ramkami czerwiu na wygryzieniu i w tym roku spokojnie da jeszcze miodku.

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Ja miałem kiedyś matecznik rojowy przy listewce dookoła obudowany komórkami pszczelimi, zauważyłem go dopiero przy wymianie plastrów. Jak chcą to ukryją:)))

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

matka NU powinna do 2-3tyg czerwić ... jak nie zacznie w tym okresie to już jest po frytkach... więc matkę masz wiosenną

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.