Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Suszarka do pyłku. Szybka, tania, praktyczna.


Recommended Posts

Efekt pracy 2 popołudni. Suszarka do pyłku:

 

62cc17ab29719.jpg

 

Zbudowana z:

  • stara szafka kuchenna
  • kabel grzewczy z termostatem
  • szkielet wewnętrzny z deseczek / małych kantówek
  • półeczki z ramek Dadanta :D podbite siatką aluminiową
  • beleczki odstępnikowe, na których leżą półeczki

Każdy pszczelarz ma ramki, beleczki, starą szafkę/lodówkę itp, kilka deseczek. Dokupić kabel grzewczy z termo za około 100 - 150 zł i gotowe.

Suszarka w fazie testowania, póki co wentylator nie zamontowany - obieg powietrza grawitacyjny, planuję jeszcze ocieplić styro.

 

  • Lubię 6
Link to comment
Share on other sites

Właśnie o czymś takim myślałem ,  można by tylko jeszcze jakiś wentylatorek do lepszej cyrkulacji  i stałej temp. w całej przestrzeni oraz otwory w szafce do wymiany powietrza. Pozdrawiam ..

p.s  mam podobnie zbudowany inkubator

Link to comment
Share on other sites

Wentylator jest i czeka na zamontowanie a raczej zasilacz na prąd stały. Póki co po prawej stronie na dole jest otwór FI 25 i na górze po lewej stronie /widać na foto/ dziura wywiercona tym samym wiertłem. Drzwiczki też są nieszczelne i jak zamontuję wiatrak to dodam uszczelkę na drzwiczki by nie było niekontrolowanego przepływu powietrza. Sprawdzałem dziś rano ładnie podsusza i trzyma temperaturę.

Zamiast starej szafki można by wykorzystać styrodur. Ładniej by wyglądało i przede wszystkim byłoby ekonomiczniejsze dogrzewanie no i lżejsze :-)

 

Obecnie jest odstęp miedzy ramkami 11 cm. Ile odstępu mają Wasze suszarki? Planuję podwoić ilość szufladek i odstęp byłby wówczas po 5,5 cm.

Link to comment
Share on other sites

Foto z budowy konstrukcji :

641880e87f68f.jpg

 

  • Masz 4 słupki na wymiar by się zmieściły wew. szafy, muszą być równej grubości,
  • odmierzasz na nich odstępy, do których przykręcasz przybijasz beleczki odstępnikowe u mnie 11 cm ale można gęściej Beleczka ma wymiar ramki ale zawsze warto podczas łączenia sprawdzać czy pasuje
  • nastepnie jak powstaną Ci 2 drabinki /lewa i prawa strona konstrukcji, łączysz na dole i górze jakimiś deseczkami przykładając ramkę pszczelarską, która będzie służyła za szufladkę. Zwróć uwagę by łacznie nie kolidowało z miejscem na szufladeczki
  • Ramki pszczelarskie podbijasz siatką i gotowe :-)
  • W szafce robisz dziury wentylacyjne na dole od przodu i po przeciwnej stronie na górze z tyłu. Wszystko u mnie póki co grawitacyjnie śmiga.
  • Przez którąś z dziurek wentylacyjnych wprowadzasz czujkę temp wraz z kablem grzewczym i rozkładasz jak Ci wygodnie z zachowaniem grzania na dole i po bokach.

Powodzenia koszt ok 200 zł może być taniej jak masz część materiału. Czas wykonania 2 popołudnia :D zaoszczędzona kasa i satysfakcja bezcenna.

Link to comment
Share on other sites

Też to brałem pod uwagę, ale ma 1 wadę mała powierzchnia na małą ilość pyłku. Do tego wszystkie które widziałem na aukcjach miały za duże oczka na dnie i trzeba by je dodatkowo osiatkować. Jakie masz dno szufladek w tej suszarce, pyłek nie przelatuje?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Jakie masz dno szufladek w tej suszarce, pyłek nie przelatuje?

Dno wykładam gazą. Tę suszarkę miałem pod ręką. Cały czas na dorobku  ;) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Heloł wrócę do tematu bo chciałbym takie cudo sobie machnąć.

Jako że nie znam się wcale na elektryce itd itp. podpowiedzcie proszę co najlepiej zakupić do takiej samoróbki.

Materiał na szkielet jest.

Obudować myślałem z OSB, bo mam luźną.

Jaki wentylator do tego dobrać?

Jaki przewód grzewczy?

Jaki regulator do tego zapodać?

No i jaki gabaryt powinna mieć suszarka jak planuję pobierać pyłek z 7 -10 rodzin na mniszku.

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Wentylator wcale nie jest konieczny, nie twierdzę że nie lepiej będzie gdyby był ale bez niego też wszystko idzie samo, ciepłe powietrze nagrzane od kabla na dole samo się przesuwa ku górze i zabiera ze sobą wilgoć grawitacyjnie i ucieka przez otwory na górze,nie zapomnieć zrobić, bo byłem już u jednego i narzekał że cieko mu się suszy długo schodzi i że woda się skrapla na ściankach (akurat  była to stara lodówka), uśmialiśmy się z kolegą jak podejrzeliśmy od środka i od góry a tam nigdzie nie ma dziury :D (zrymowało mi się ;) ), teraz podobno idzie mu ok ale ma wywiercone kilka otworów fi 12 po naszej konsultacji :D.

 

Co do wymiarów to myślę że jak dla ciebie to wystarczające bedzie 50-60 cm szerokości na ok 1 m wysokości

 

Co do regulatora to ja używam polskich jeden z najtańszych i według mnie wystarczający :

 

https://allegro.pl/listing?string=Regulator%20temperatury%20RT-2C&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-5-1003

 

Kabel taki :

 

http://allegro.pl/kabel-przewod-grzewczy-grzejny-terra-zoo-50w-5-7m-i7119321481.html#thumb/4

 

A kolega w takich wymiarach jak ci podałem ma nawet 35W i daje rade 

 

http://allegro.pl/silikonowy-przewod-grzewczy-35w-4m-kabel-grzejny-i6979370666.html

 

Ps. działaj a nie gadaj bo wiosna już tuż, tuż i pyłku będzie że ho ho :) 

 

Przydała by ci się jeszcze taka wialnia 

 

9bee82ff1a6709fdmed.jpg

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

A siatki o jakich oczkach używacie? Im drobniejsza tym pewnie lepiej, bo ta w dennicach to chyba zdecydowanie za duża?

 

do dennic zdecydowanie za duża,

ja używam takiej samej jak mam w kilku oryginalnych poławiaczach wylotowych, oczko może 1mm x 1mm, góra 1,5mm

Plastykowa siatka o oczkach 1x1mm.

Kupisz na metry w sklepie ogrodniczym

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam. Panowie dlaczego tak drogo, i po co tyle kombinacji? Na ebayu regulator temperatury z wyswietlaczem cyfrowym mozna juz kupic za $2. Do tego zwykla zarowka 50W za 1zl.  Ewentualnie wentylatorek ze starego komputera i system gotowy. Pewniie zmiesci sie do 20zl. Jak ktos zainteresowany to podam linki do czesci.  Ostatnio chinczycy cos usprawnili bo wszystko dochodzi w 2 tygodnie. Kiedys to bywalo i 3 miesiace.  Powodzenia 

Link to comment
Share on other sites

Witam Mysle ze jeden albo dwa stare korpusy każdy znajdzie. Dennica osiatkowana od spodu i od gory powalka.  Pare listewek obciagnietych siatka (chocby taka do okien).  Kontroler jak wyzej, zarowka i wentylatorek i do dziela. Mysle ze 20 zl. wystarczy!  I tak po paru razach uzycia kazdy stwierdzi ze to ,czy tamto trzeba przerobic. Prostota i uniwersalnosc to moje podstawy dzialania.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio chinczycy cos usprawnili bo wszystko dochodzi w 2 tygodnie. Kiedys to bywalo i 3 miesiace. 

Bo mają już magazyny w zachodniej Europie i część asortymentu jedzie np z Hamburga  .

Wcześniej wszystko płynęło z Azji .

Patrzałem na te regulatory z linka w zeszłym roku na Aliexpress , ale jednak zdecydowałem się kupić na allegro RT-2C .

Chociaż do suszarki wystarczą tańsze RT-2 .

Mają zakres temperatury do 36stopni , ale po zdjęciu obudowy dają się podkręcić małym śrubokrętem .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok zrobione.
Płyta 20 mm
Od góry i od doły podbita sklejką.
Szerokość 70, głębokość 45, wysokość 120 cm
Sterownik RT2C
Kabel Grzewczy 50W
8 szyflad na siatce 1,5 mm (mniejszej nie znalazłem w Casto)
Wszelkie nieszczelności zaklejone silikonem.
I teraz pytanie czy powinienem to ocieplić z zewnątrz czy zapodać dłuższy kabek grzewczy?. Włączyłem całość na 2 tyg. i bez grzebania w środku temperatura doszła do 19 stopni i pooooowoli rośnie.

79941a916e0b.jpg
5161078e4898.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mocniejszy kabel , lub podepnij dodatkowo żarówkę jako źródło ciepła .

Miałem to samo w inkubatorze .

Na kabelku temperatura była za niska .

Podpiąłem żarówkę 40W i już było ok

 

Żarówka 40 W tańsza niż nowy kabel :D

Tak sobie myślę że położę to styropianie z warstwą folii alu na górę żeby lepiej odbijało ciepło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.